Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec čínské mise na Marsu

Zdá se, že činnost čínského roveru na povrchu Rudé planety ustala. Od minulého podzimu se nepohnul z místa a podle snímků z oběžné dráhy to vypadá, že je silně zaprášený. (délka blogu 5 min.) 

Každé dva roky se otevírá startovací okno - příznivá vzájemná pozice Země a Marsu. V roce 2020 ho využily hned tři mise. Hope (mise SAE), Perseverance (NASA) a Tianwen 1 (Čína).   V únoru 2021 dorazily všechny přístroje v pořádku k Marsu.

Zhurong, který je součástí čínské mise Tianwen 1, přistál v oblasti Utopia Planitia v květnu 2021. Rover zkoumal povrchové a podpovrchové vlastnosti Rudé planety. V květnu 2022 vstoupil do klidového režimu, aby hibernoval během zimy, která v té době začínala na severní polokouli planety. 

Činnost se měla automaticky obnovit v prosinci, někdy kolem jarní rovnodennosti. Bohužel k tomu nedošlo. Čínské vozítko se zřejmě od začátku září nepohnulo z místa. Zdá se dokonce, že je nyní pokryto prachem. Naznačují to snímky ze 7. února 2023. Rover se na nových snímcích nachází na stejném místě jako v loni na podzim a také se zdá, že má teď barvu marsovského prachu. 

Nedostatek energie

Zhuron je zcela závislý na sluneční energii, kterou mění pomocí solárních panelů na nezbytnou elektřinu. Ke svému probuzení ze stavu hibernace potřebuje získat více než 140 W. Zároveň musí teplota na vnitřních přístrojích přesáhnout -15 °C. 

Písek a prach, který (jak se zdá) pokrývá jeho solární panely, tedy nejspíš misi ukončí. Zbývá už jen naděje, že je očistí náhodný silný poryv větru. 

Nabízí se samozřejmě otázka, proč nejsou marsovské rovery vybaveny zařízením, které by je mohlo prachu zbavit? 

Zdá se, že hlavní součástí problému není jen prach, ale také klima, které panuje na povrchu planety. Mars je velice suchý a velice chladný. 

V období, kdy začíná být slunečního světla příliš málo a rover se dostane do energetických problémů, ohrožuje ho nejen šero, ale také zima. Mechanismus, který by ho měl očistit, by navíc spotřebovával onen malý zbytek energie, který mu v takové situaci ještě zbývá. 

Nevytápěné rovery zkrátka fungují na Marsu na hraně svých možností. Očistné třesení solárními panely, čisticí “smetáčky” nebo jakákoliv jiná technologie by sice fungovala během léta, kdy je dost teplo a světla pro solární panely je dostatek, nejspíš by ale stejně nemohla fungovat na konci chladné marsovské zimy, kdy se rovery po delší nečinnosti opět probouzejí k životu. 

Je otázkou, nakolik by pomohly antistatické nátěry solárních panelů - a jestli by naopak nesnížily jejich výkon. 

Vytvořit plány na rover s celkově vyšším výkonem solárních panelů? Ani to nejspíš není schůdná cesta. Mise jsou projektovány k získání určitých údajů. Mají na palubě přístroje, které umožňují tato data získat. Ale ani takové přístroje nefungují věčně - a tak je celý systém vyladěn spíše na určitou životnost než na dlouhověkost. I když to vypadá zvláštně, rovery na Marsu se zkrátka musí “vyhodit”, když se zapráší. 

Naděje na znovuobnovení provozu

Undekan

... (C11H24) je za normálních podmínek kapalný uhlovodík s 11 atomy uhlíku v molekule. Jako u všech podobných látek tvoří různé izomery - tedy sloučeniny, které mají sice stejný souhrnný chemický vzorec, ale rozdílnou strukturu nebo konfiguraci. U undekanu známe celkem 159 izomerů. 

Čínští vědci pořád ještě doufají, že se jim podaří rover oživit, jakmile nastane marsovské léto. Pak by měl dostávat více slunečního světla, zatímco se zvýší jeho vnitřní teplota. 

Zhurong sice nemá radioizotopovou ohřívací jednotku, která by mohla ohřívat přístroje v jeho nitru. Zato jeho tvůrci vytvořili několik „oken“, které umožňují chemické látce zvané undekan ukládat tepelnou energii.

Úspěšná mise Tianwen 1

Přesto je samozřejmě mise považována za úspěšnou, rover už dávno splnil všechny původně plánované úkoly.

Objevil například krátery, pohřbené těsně pod povrchem Marsu. Uměl totiž zkoumat podpovrchové vrstvy Rudé planety pomocí radaru. 

Zhurong zjistil, že povrchová vrstva Marsu se liší od povrchu Měsíce. Svrchní vrstva měsíční horniny (zhruba deset metrů) se skládá z jemných částic, které byly doslova mlety bombardováním mikrometeroritů. Na Marsu se sice také nachází prach, skrývá ale komplexní útvary a celé krátery. 

Rozdíl může být vysvětlen řídkou atmosférou Marsu, která nabízí ochranu proti mikrometeoritům. Krátery, které vznikají na Marsu stejně jako na ostatních planetárních tělesech díky srážkám s malými asteroidy, jsou zjevně poměrně rychle překryty vrstvami písku a prachu. Díky tomu se zachovává jejich původní tvar a horniny nezvětrávají natolik, aby se celá struktura postupem času zničila. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 23.3.2023 8:00 | karma článku: 24,72 | přečteno: 423x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (3) Záchrana díky cizí hvězdě?

Planeta Země se nyní nachází v obyvatelné zóně Slunce. Taková zóna existuje kolem každé hvězdy. Planeta se v ní ale nemusí udržet věčně. (délka blogu 5 min.)

4.3.2024 v 8:00 | Karma: 18,92 | Přečteno: 363x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma: 20,23 | Přečteno: 447x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 531x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

?Podaří se další přistání na Měsíci? Intuitive Machines

Dalším účastníkem nového závodu o Měsíc je americká soukromá firma Intuitive Machines. Její sonda se dnes bude pokoušet o měkké přistání na Měsíci. (délka blogu 2 min.)

22.2.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 308x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Objev první temné galaxie

Vědci nedávno zveřejnili objev zvláštní galaxie. Pozorovali ji v rádiové oblasti elektromagnetického spektra. Přitom si všimli, že v ní nejspíš ... úplně chybí hvězdy. (délka blogu 2 min.)

19.2.2024 v 8:00 | Karma: 22,60 | Přečteno: 441x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 975
  • Celková karma 19,75
  • Průměrná čtenost 1321x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.