Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je radioaktivita škodlivá? A proč vlastně… (1)

Může vás poškodit a může vás i vyléčit. Někdy vám také neuškodí - a když ano, tak ne všem stejně. Všichni se jí bojí. Velice často právem - a někdy neprávem. Tento (a následující blogy) se budou zabývat radioaktivitou. 

Co je to vlastně radioaktivita?

Za ten zmatek, který má v hlavě, laik vlastně ani nemůže. “Radioaktivita” totiž není jen “jedna”.

Jevů, které laicky označujeme za radioaktivitu je hned několik. Co se týká jejich vlivu na nás, ten se samozřejmě liší případ od případu. Všichni máme zažito, že se jedná o velice nebezpečnou věc - se smrtelnými následky. Není to ale tak docela pravda - ta se nachází (jako tak často) někde uprostřed.

Destruktivní následky “radioaktivity” jsou samozřejmě zřejmé - na druhou stranu ale také existují léčivé “radioaktivní” koupele. Připomeňme si světoznámé lázně v Jáchymově. Podobné koupele znali už severoameričtí indiáni - a ti se opravdu nedají nařknout z toho, že by podléhali nějkým módním vlivům a léčivý účinek si namlouvali jen kvůli oblibě lázní u smetánky společnosti. “Radioaktivita” (lépe řečeno některé z oněch jevů) se dnes dokonce regulérně používají při léčení jedné z nejdrastičtějších nemocí - rakoviny.

Radioaktivitu jako takovou objevil v roce 1896 Henri Becquerel, když studoval uranový minerál. Jméno dali jevu francouzští fyzikové Pierre Curie a Marie Curie-Skłodowská o dva roky později. Dodnes tímto slovem označujeme jevy, které jsou spojeny se vznikem tzv. ionizujícího záření.

Ionizující záření

Ionizující záření

 je společné označení pro takový druh záření, jehož kvanta mají energii postačující k ionizaci atomů nebo molekul ozářené látky... 

… říká základní definice.

Škody na živé látce mohou být způsobeny částicemi (protony, elektrony, neutrony) - nebo elektromagnetickými vlnami.

V případě částic je situace jednoduchá a dá se pochopit na základě zkušeností ze všedního života.

Když dítě, které si hraje ve dvoře, trefí míčem okno - okno se poškodí. Sklo se rozbije nebo praskne. Stejný výsledek má na živý organismus “trefa” vysoce energetickou částicí. Sklem v okně je v tomto případě buňka nebo molekula.

V případě elektromagnetických vln je situace poněkud komplikovanější. Záleží totiž na charakteristice vlny - na tom, kolik v sobě nese energie. Pomyslný míč může být tak pomalý, že se sklu v okně nic nestane - a může být tak rychlý (vysoce energetický), že sklo nemá šanci.

Následující obrázek znázorňuje různé charakteristiky elektromagnetických vln. V horní části je uveden kmitočet, hned pod ním je jeho symbolická grafická podoba. V dolní části je název vlnění a délka vlny. Uprostřed najdete malý výsek, který ukazuje vlastnosti té části spektra, které říkáme viditelné světlo a umíme ho vnímat očima.

Jak tento obrázek “číst”? Jaké parametry záření jsou škodlivé (ve smyslu ionizace)? Viditelné záření zjevně neškodí. To je také logické - je to záření, které na planetu vysílá naše centrální hvězda, je to zdroj energie pro život na Zemi - a celá naše existence je na něm nejen vybudována, ale je mu dokonale přizpůsobena. Ta část spektra, které odpovídá viditelnému záření, je pro nás prakticky neškodná a užitečná.

Čím delší vlny - tím méně energie v sobě záření nese. Vlny s délkou kolem milimetru, metru nebo dokonce kilometru - jsou tedy oním velice pomalým míčem, který pomyslnému sklu v okně neuškodí. I ony jsou naopak užitečné - už po mnoho desetiletí je lidstvo využívá k přenosu rádiového nebo televizního signálu nebo například k ohřevu jídla pomocí mikrovlnné trouby.

Pozorný čtenář se na tomto místě jistě podiví a vzpomene na pojem “elektrosmog”. Před přemírou nízkoenergetického záření se přece chráníme - a také před zářením, které vytváří mikrovlnná trouba! Ano, i tyto druhy záření mohou škodit. Škody jsou pak ale způsobeny teplem, které v buňce kvůli tomuto záření vzniká - nikoliv ionizací.

Jinak je tomu ovšem u opačné části spektra. Už ultrafialové záření má dostatečně vysokou energii (kratší vlnovou délku) na to, aby mohlo uškodit struktuře organických látek.

Zjednodušeně vzato - čím vyšší frekvence, tím je následek drastičtější. I když v praxi je

nejškodlivější měkké rentgenové záření (X). Energetičtější fotony mají tak krátkou vlnovou délku, že mohou prolétnout mezi atomy a svou energii přitom třeba ani nepředají, podobně jako kulka udělá do skla jen malou dírku, ale pomalý kámen ho rozbije.

Škodlivost viditelné části spektra

Ve skutečnosti není tato část elektromagnetického spektra úplně neškodná. Je to přechodná oblast, ve které se vyskytují jak slabý ionizující vliv, tak vliv díky přenosu tepla. Hodně tu záleží na intenzitě světla. Náš organismus má navíc k dispozici mechanismy, které se umí těmto škodlivým vlivům bránit. 

Chaos je dokonalý

“Radioaktivitou” tedy nazýváme ionizující záření.

Za “ionizující” považujeme takové druhy elektromagnetického záření, které mají dostatečně vysokou frekvenci a dostatečně vysokou energii (míč je dostatečně rychlý na rozbití skla v okně) - UV, rentgenové záření a gama záření.

Do této kategorie ovšem patří také rychle letící částice (alfa a beta záření a neutrony případně protony).

Aby to nebylo tak jednoduché, označujeme některé druhy ionizujícího záření také řeckými písmeny. Ovšem ne všechny a ne logicky.

Alfa záření

není nic jiného než heliová jádra, ve kterých se nacházejí hned dva protony a dva neutrony. Nejsou to tedy elementární částice, nejsou to ani základní částice - je to částice složená z několika dalších.

Beta záření

je proud volných rychle letících elektronů. Těch samých elementárních částic, které známe z elektrické zásuvky a které dávají život elektrickým přístrojů - a také vašemu počítači, na kterém čtete tento blog.

Gama záření

je naopak elektromagnetické vlnění - s frekvencí v určitém pásmu.

Mohli bychom očekávat záření “delta”, místo něj se ale říká vysoce energetickému elektromagnetickému záření, které je o něco “měkčí” než záření gama…  X nebo rentgenové záření.

Je jen logické, že tyto různé druhy záření způsobují v organických (a anorganických látkách) různé efekty. Některé z nich o sobě dávají vědět hned - a některé až po delší době.

Škody, které způsobuje “radioaktivita” jsou samozřejmě to, co nás na ní zajímá nejvíc. Proto bude právě o nich příští čtvrteční blog.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 21.2.2019 8:00 | karma článku: 28,54 | přečteno: 2096x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,78 | Přečteno: 551x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,89 | Přečteno: 148x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 221x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,26 | Přečteno: 276x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,92 | Přečteno: 198x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

ANALÝZA: Amerika chce víc atomovek. Přichází zbrojní závody bez cíle a logiky

18. června 2024

Premium Rýsuje se nový jaderný trojúhelník, USA a Rusko s Čínou. Američané zřejmě začnou rozšiřovat své...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Novým šéfem NATO bude nizozemský premiér Mark Rutte, uvedla televize

18. června 2024  18:35

Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér...

  • Počet článků 985
  • Celková karma 18,03
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.