Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké jídlo byste si s sebou vzali na Mars?

Otázka je čistě teoretická, protože s dnešní technologií se lidstvo na Mars vydat nemůže. To se ovšem jednoho dne změní. Nové druhy pohonu nám v budoucnosti umožní výlety i do vzdálených částí Sluneční soustavy.(délka blogu 8 min)

Jednoho dne bude jistě problém rychlého přesunu zdárně vyřešen - nové (nechemické) druhy pohonu dovolí zkrátit například cestu na Mars na zlomek její dnešní doby.  Před lidstvem tak vyvstane další problém. Jak se budeme na svých vesmírných výletech stravovat?

Na první pohled je to triviální otázka. Ve skutečnosti je ale velice delikátní.

Vzhůru - na cizí planetu

Problémy při cestách Sluneční soustavou jsou hodně podceňovaným tématem. My všichni máme tendenci být příliš optimističtí.

Je to nejspíše následek hollywoodských filmů, kde jsou všechny přízemní problémy vyřešeny pomocí fikce. Skutečné dobývání blízkého vesmíru bude ovšem spojeno s problémy, na které příznivci sci-fi zatím vůbec nepomysleli. Jednou z nich je taková jednoduchá věc - jako jídlo. Podívejme se na problém podrobněji.

Dejme tomu, že lidstvo během příštích 200 let vyvine pohon, který by byl schopen dopravit do vesmíru několika člennou posádku. Dejme tomu, že první lokalitou, kam se vydá - bude planeta Mars.

Dnes je pro nás nedostižná. Cesta, kterou by mohl člověk podniknout pomocí chemického pohonu, trvá kolem 6 - 9 měsíců. Za tu dobu by cestovatele doslova ugrilovala neodstínitelná složka kosmického záření. Iontový motor může tuto dobu zkrátit na týden, odhadují odborníci. To už je časové období, které by se dalo přežít i navzdory vlivu kosmického záření. Je tedy na čase zabývat se dalším problémem:

Co budou na Marsu budoucí osadníci jíst?

Mars obíhá kolem Slunce na vzdálenější dráze než Země. Vzdálenější planeta má (díky platným fyzikálním zákonům) delší dobu oběhu, než planeta bližší. Vzdálenost mezi oběma planetami se logicky neustále mění. Nejmenší vzdálenost mají vzájemně vždy jednou za zhruba dva roky.

Z toho také vyplývá délka podobných misí. I když se nám jednoho dne podaří zrychlit cestu na Mars, levnější určitě nebude - a proto bude (alespoň zpočátku) jistě nutné vyčkat, než se obě planety dostanou do výhodné vzájemné pozice. Teprve poté bude moci posádka odstartovat na zpáteční cestu. Na Marsu prožije buď jen několik dní  - nebo téměř dva roky. Dlouhodobý pobyt s sebou přináší nutnost zajistit obrovské množství zásob. Jejich převoz na místo určení by byl už v případě Marsu neefektivní - a v případě cesty k jiným planetám téměř nemožný. Osadníci si budou muset jídlo pěstovat a získávat ho z obnovitelných zdrojů.

Jídlo ve vesmíru

Ignorujme teď, že se zatím nikdy a nikde nepodařilo uvést do chodu opravdu soběstačnou izolovanou ekosféru. Buďme klidně optimističtí a doufejme, že budoucnost něco podobného dovolí.

Osadníci budou muset s sebou na cizí planetu nebo na výpravu do vzdálených částí Sluneční soustavy brát rostliny a zvířata, případně jiné organismy, které zajistí jejich výživu.

Zvířata

Jedno je jisté - savci, tedy oblíbená kořist pravěkých lovců, které holdujeme dodnes, to rozhodně nebudou. Důvodů je hned několik. Všechny jsou praktického charakteru.

Představme si například krávu. Těžkotonážní přežvýkavec je zvyklý se většinu svého života pohybovat na relativně tenkých a silných nohách. Co opravdu neumí - přizpůsobit se stavu beztíže během letu do vzdálené destinace. Není pravděpodobné, že by přežil cestu ve zdraví.

Také péče o taková zvířata by nebyla zrovna vhodná pro slabé povahy. Čištění chléva, ve kterém se exkrementy ve stavu beztíže mohou nacházet doslova kdekoliv - jistě není nic, oč by se dalo stát. Celkově jsou užitkoví savci příliš nároční na krmení a péči. Jejich využití by bylo neekonomické nebo rovnou fyzicky nemožné.

Daleko lepší vyhlídky ohledně převozu na cizí planetu mají - ryby. Ty jsou v rámci svého přirozeného životního prostředí nejspíše v nejlepší kondici a mají nejlepší předpoklady, přežít stav beztíže ve zdraví. I tady by ale mohlo dojít ke komplikacím. I ryby totiž (jakkoliv je to k nevíře) mohou trpět vesmírnou nevolností (mořskou nemocí).

Ještě lepší předpoklady k tomu, aby se stali potravou osadníků - mají bezobratlí. I tato potrava má ale příslovečný háček. Vyhlídka na to, že budou celý svůj další život (nebo třebas i jen několik let) jíst červy nebo broučky - nejspíš není moc příjemná. Negativní psychologický vliv takové potravy se jistě nedá ignorovat.

Existují ovšem také organismy, které nevyvolávají nevolnost už při pouhé představě jejich konzumace. Jsou to houby a bakterie.

Rostliny

Nejen zvířata mají problémy s adaptací na stav beztíže, rostlinám dělá beztíže také problémy. Nejspíše nejlepší vyhlídky na přežití bez následků mají jednoduché rostliny, řasy. Jejich výhodou je navíc, že jako “odpad” produkují kyslík. Navíc se dobře a rychle množí. Jako základ by se dalo ze Země poslat relativně malé množství řas, které by se pak na místě určení rozmnožily podle potřeb osadníků. Na to, aby se jim dobře dařilo, nepotřebují ani výběh, ani zelené krmivo - vystačí si se slunečním světlem a základní nabídkou živin.

Bakterie a sinice

Ideálním průvodcem pro objevitele bude spirulina, vláknitá sinice, která je schopná fotosyntézy. Vlákna jsou stočena v levotočivou šroubovici. Na Zemi se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH a vysokými koncentracemi uhličitanů a hydrogenuhličitanů. To jsou podmínky, které jí mohou lehce zajistit i osadníci.

Jiné bakterie by mohly být nejen potravou - ale zajistit lidem například stavební materiál. Nenápadní pomocníci nejprve vytvoří z organického odpadu základní materiál určitého vybraného typu, který pak bude pomocí 3D tiskáren proměněn na právě potřebné stavebniny nebo potravu.

Geneticky pozměněné organismy se mohou dokonce “naučit” trávit takové zdroje, které se budou nacházet na místě určení budoucí výpravy. Je velice pravděpodobné, že je lidé vezmou do vesmíru hned na samém počátku jeho dobývání.

Houby

Dalším sympatickým zdrojem potravy by se mohly stát houby. Ty byly dříve řazeny k rostlinám, dnes ale tvoří samostatnou říši. Houby se spokojí s velice chudou stravou a v budoucnu by se jistě daly dobře přizpůsobit konzumaci typických organických odpadů lidských osad. Na rozdíl od zvířat jsou houby velice efektivní  - rostou hodně rychle, takže jsou schopné za krátkou dobu vytvořit značné množství lidské potravy.

Umělé maso

Osadníky by mohlo potěšit umělé maso. Už dnes známe způsob, jak ho (s trochou námahy) vytvořit. Zatímco je dnes na Zemi jen jednou z velice drahých alternativ, mohlo by umělé maso ve vesmíru nahradit hospodářská zvířata, která (viz nahoře) se na vesmírné cestování moc nehodí.

Jídelníček budoucích osadníků tedy bude pestrý, i když se to na první pohled nezdálo. Jejich jídlo ovšem bude určitě vypadat jinak, než to naše.

 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 24.1.2019 8:00 | karma článku: 24,35 | přečteno: 670x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 13,11 | Přečteno: 120x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,70 | Přečteno: 211x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,03 | Přečteno: 269x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Čínská sonda Chang-e 6 a její mise na Měsíci

Vesmírná sonda Chang-e 6 je další čínský přístroj, která se zabývá výzkumem Měsíce. O víkendu přistál na odvrácené straně Měsíce. Má dovézt zpět na Zemi vzorky tamní horniny.

3.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,69 | Přečteno: 194x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Egyptská modř

Seriál (o malířských barvách) se bude zabývat zajímavostmi ze světa pigmentů. Čím nejlépe začít? Jedním z nejstarších, lidmi uměle vyrobených pigmentů. Umělci ho používali už před několika tisíciletími.

30.5.2024 v 8:00 | Karma: 18,07 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Krvavá fotbalová párty. V Německu muž nožem napadl tři lidi, předtím zabíjel

15. června 2024  10:45,  aktualizováno  10:50

Německá policie v pátek večer ve městě Wolmirstedt v Sasku-Anhaltsku zastřelila muže, který předtím...

Češi jdou do dobročinnosti víc než Slováci, Maďaři i Poláci, ukázal výzkum

15. června 2024  10:47

Lidé v Česku se víc než obyvatelé ostatních zemí visegradské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko,...

Žena přecházela na Nymbursku koleje, srazil ji vlak. Nehodu nepřežila

15. června 2024  10:44

Na trati mezi Kostomlaty a Lysou nad Labem srazil v sobotu ráno vlak ženu. Neštěstí se stalo u obce...

Digitální dovednosti lidí mohou posílit sociální pracovníci, pomůže jim příručka

15. června 2024  10:11

Návod k bezpečnějšímu používání internetu či k elektronickému podávání žádostí o dávky obsahuje...

  • Počet článků 984
  • Celková karma 17,91
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.