Indie a Japonsko plánují další misi na Měsíc - tentokrát společně
Jak Indii tak Japonsku se nedávno povedlo měkké přistání na měsíčním povrchu. Oba státy se tak staly členy jedinečného klubu, o kterého patří jen hrska zemí.
Při svém dalším výletu na Měsíc budou pracovat společně. Mise dostala název Lunární polární průzkumná mise (Lupex). V indické verzi bude označována jako Chandrayaan 4.
Chandrayaan
Připomeňme si historii programu Chandrayaan. K dnešnímu dni proběhly tři mise. Jednalo se o dva orbitery, tedy sondy, které zůstávají na oběžné dráze, dva přistávací moduly a jednu impaktní (srážkovou) sondu.
První mise odstartovala 22. října 2008. Orbiter se usadil na oběžné dráze v říjnu 2008 a fungoval celých deset měsíců. Na palubě nesl ne přistávací - ale cíleně impaktní sondu, která měla za úkol narazit do měsíčního povrchu. Vyvržený oblak měsíčního materiálu byl studován z dálky - přitom byla objevena v materiálu přítomnost vody, která je velice důležitá pro budoucí lidské měsíční mise. Sonda na oběžné dráze se také věnovala mapování a studiu řídké měsíční atmosféry.
Druhá mise Chandrayaan se skládala z orbiteru a přistávacího modulu, který nesl na palubě mimo jiné malý rover. Tato mise odstartovala v červenci 2019 a k Měsíci dorazila po poměrně dlouhé době, po zhruba čtyřech týdnech. Sondy, které nemají na palubě lidskou posádku, totiž nemusí minimalizovat dobu letu a mohou se vydat pomalejší a delší cestou, která šetří palivo. Orbiter této mise pracuje na oběžné dráze Měsíce dodnes, jeho plánovaná životnost by měla být minimálně 7 roků. Přistávací modul Vikram nesoucí Rover Pragyan se rozbil o povrch Měsíce kvůli chybě softwaru během přistávacího manévru.
U třetí mise Chandrayaan se k Měsíci vydal samotný přistávací modul. Odstartoval loni 14. července. Žádný vlastní orbiter nepotřeboval - k zasílání údajů na Zemi využil orbiter předchozí mise Chandrayaan. Přistávací modul měkce přistál na lunárním povrchu loni 23. srpna. Jeho rover se vydal na průzkum okolí. Lander i rover fungovaly 12 dní - do doby, než nastala měsíční noc. Ta se mimochodem nedá srovnávat s nocemi, jaké zažívají rovery na Marsu. Délka marsovských dní a nocí je srovnatelná s pozemskými, zatímco měsíční dny a noci trvají 14 pozemských dní. Během této doby klesá teplota natolik, že termické jevy (roztažnost materiálů) zničí elektroniku vědeckých přístrojů. S krátkou dobou trvání mise se tedy počítá.
Lupex
Mise, která dostala jméno Lupex (Chandrayaan 4) má mít daleko lepší vybavení a také nové cíle.
Má prozkoumat oblast jižního pólu Měsíce a věnovat se hlavně hledání vody. Její součástí bude velký rover, který má zjistit, kolik vodních zásob je dostupných v oblasti pólu a kolik vody s sebou tedy musí přinést budoucí mise s lidskou posádkou. Předpokládá se, že rover nalezne dostatek vodních zásob, což samozřejmě budoucí lidskou misi usnadní.
Japonská agentura JAXA má pro tuto misi vyrobit lunární rover a orbiter, zatímco ISRO bude zodpovědná za přistávací modul. Na samotném roveru se mají nacházet také vědecké přístroje od NASA a ESA, bude se tedy jednat o společnou misi na mezinárodní úrovni. Rover by měl být tentokrát přizpůsoben k dlouhé a extrémně chladné měsíční noci. Na palubě bude mít nejen solární panely k získávání energie za dne, ale také baterie, které ho budou zahřívat. Měl by tedy fungovat mnohem déle než 14 dní.
Mise Lupex by se měla konat v roce 2025.
Zdroj: ISRO, JAXA
Dana Tenzler
Další energetické pole naší planety
Vědci objevili další energetické pole, které obklopuje naši planetu. To, co na první pohled vypadá jako ezoterická teorie, má samozřejmě úplně přirozené vysvětlení. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Nová metoda hledání diamantů
Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Budoucí průběh novy v Severní koruně
Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Dejme hasičům a policistům zvláštní odměny za povodně, navrhuje Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl vládě, aby za pomoc při povodních mimořádné odměnila...
Děláte si z povodní PR. Mezi Peckovou a Helebrantem to v debatě hodně vřelo
Lídři kandidátek do krajských voleb ve Středočeském kraji debatovali v České televizi o povodních,...
Slova našeho kandidáta o povodních byla stupidní, uznala Konečná
Kandidát Stačilo! Jan Skalický, který ve videu na Facebooku napadl vládu, že doporučeními na...
Povodně mají pátou oběť, pohřešuje se osm lidí, oznámil Rakušan
Povodně v Česku už mají pět obětí, informoval s odvoláním na policejního prezidenta v předvolební...
- Počet článků 1011
- Celková karma 22,21
- Průměrná čtenost 1279x