Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hyalitové sklo

Co je to vlastně hyalitové sklo? Dávná historie dnes už nepříliš rozšířeného druhu černého skla. Na dnešní poměry je jeho výroba příliš drahá. (délka blogu 10 min.)

 

Hyalitové sklo

Vynálezcem hyalitového skla byl aristokrat - hrabě Jiří František August Buquoy, rakouský a český podnikatel a vynálezce. Pocházel ze šlechtického rodu Buquoyů. Žil ve druhé polovině 18. století - v době, kdy se moderní věda teprve rozvíjela.

Díky nadšení pro vědecký pokrok se na jeho panství rozvíjelo nejen sklářství, podporoval také vývoj tehdejší techniky a nechal například na svém panství postavit dva parní stroje. Kromě toho byl autorem knih o matematice a praktické mechanice.

Do světové historie se ovšem zapsal především vývojem a výrobou křišťálového skla a také jednoho ze speciálních druhů skel - hyalitového skla.

To je ze všeho nejvíce podobné obsidiánu - vulkanickému sklu.

Obsidián

Obsidián vzniká kontaktem rozžhavené kyselé lávy (lávy s větším podílem SiO2) s chladnějším prostředím. Hmota rychle vychládá a tak se v ní nestihnou komponenty uložit do pravidelných krystalických mřížek. Výsledkem je přírodní sklo, které je na lomu velice ostré. Výborně se pak hodí k výrobě nožů. Tento vzácný kámen byl proto ceněn a využíván už v době kamenné.

Tmavé sklo

Podle vzoru obsidiánu je hyalitové sklo také velice tmavé až černé. Současníkům připomínalo také tak trochu výrobky značky Wedgwood, firmy, která tehdy vyráběla černou a silně slinutou keramiku. Slovo “slinutý” označuje zboží, které bylo vypáleno na vysokou teplotu, takže ztrácí póry a začíná být odolné proti prosakování vody - vlastnost, která se cení hlavně u kuchyňských nádob.

Burquyovo hyalitové sklo nebylo sice ani keramikou (materiálem obsahujícím větší množství krystalů) ani obsidiánem. Ve svém složení mělo ale komponenty, které způsobovaly jeho neprůhlednost a velice tmavou barvu. Bylo také samozřejmě odolné proti prosakování vody, sklo má totiž už z principu jen velice málo pór, do kterých by se voda mohla dostat.

Vývoj hyalitového skla

Hyalitové sklo bylo vyvinuto nejspíše v roce 1817. Už 1822 o něm píše německý encyklopedický časopis “Hesperus”. Popisuje ho jako “nový typ nádobí, ani sklo, ani porcelán, ani keramika, ani Wedgwood”. Hodí se prý k uchovávání horkých nápojů, protože působením tepla nepraská.

Sada originálů, které tehdy vyráběl hrabě na svém českém panství se dnes nachází ve vídeňském technickém muzeu - vynálezce je totiž v roce 1819 představil vídeňskému polytechnickému institutu pro továrenskou výrobu. S největší pravděpodobností si při tého příležitosti nechal název “hyalit” také patentovat.

Černé sklo se totiž už o několik roků později vyrábělo ve sklárně Schwarzau, která patřila Josefu Zichovi. Ten svůj výrobek nazýval jiným jménem. Říkal mu “kovové sklo” a tvrdil o něm, že vzniká při redukci skelné hmoty pomocí pilin a jiných organických látek. Podle dobové reklamy se jeho sklo dalo díky jinému složení také daleko lépe brousit.

Třetím producentem černého skla byl hrabě Harrach. Jeho sklo dosahovalo velice tmavé barvy díky přídavku většího množství oxidu manganu. V tenké vrstvě pak nebylo černé ale prosvítalo fialově.

Výroba hyalitového skla

Umělecké černé sklo bylo tedy licenčním výrobkem. Přesný proces, jakým se vyrábělo, se nejspíš vůbec nezachoval, i když se dnes dá dobře napodobit.

Surovinami byly šlaky, vznikající při tavbě železa, bazalt nebo bazaltová láva a také několik procent uhelného prachu. Do směsi se ještě přidávalo zhruba pět procent popela z kostí.

Podle jiné metody se barvilo větším množstvím barvících oxidů. Prvky jako kobalt, mangan, nikl nebo železo totiž sklu propůjčují typické zabarvení. Když se jich do směsi dodá větší množství, musí nutně vzniknout sklo, které je zbarvené tak silně, že se zdá být na první pohled černé.

V roce 1903 popsal G. E. Pazaurek praxi ve starých českých sklárnách. Ve své knize uvádí recept na černé sklo, které pochází nejspíš z harrachovské sklárny. K barvení se tam používal tzv. “žíhaný braunstein”, směs oxidů manganu s různým oxidačním číslem.

Hyalit - víc než jen ozdoba

Hyalitové sklo se dlouho používalo jako ušlechtilé sklo s dekorační hodnotou. Špatně se sice brousilo, bylo hodně křehké, zato bývalo bohatě malované nebo dokonce zlacené.

Praktické použití nacházelo v lékárnách, když se do něj dávaly látky, které se kazí na světle.

Zdroje: G. E. Pazaurek, Aus Böhmens alter Glashüttenpraxis, in: Mitteilungen des Nordböhmischen Gewerbemuseums, Reichenberg 1903, 69,http://www.glas-forschung.info

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 20.6.2019 8:00 | karma článku: 27,88 | přečteno: 2015x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Hledání helia v exosférách exoplanet

Kolem hvězd v naší Galaxii krouží velké množství různých planet. Vědci se nyní věnují jejich atmosférám. Nová studie zaznamenala 17 planet s heliovou atmosférou a 40 planet bez ní. (délka blogu 4 min.)

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,25 | Přečteno: 161x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,68 | Přečteno: 192x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,44 | Přečteno: 157x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30,  aktualizováno  11:24

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Student předstíral opilého bezdomovce, lidé na něj zavolali strážníky

27. května 2024  11:20

Zbytečný výjezd mají za sebou strážníci, na které se obrátila jedna Plzeňanka. Ta se pohoršovala...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

  • Počet článků 979
  • Celková karma 18,06
  • Průměrná čtenost 1285x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.