Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co je nového v závodech o Měsíc?

Probíhá nový závod o přistání na Měsíci. Kdo ho tentokrát vyhraje? O přistání se tentokrát pokoušejí jak státní tak soukromé vesmírné společnosti. (délka blogu 4 min.) 

Nové závody o Měsíc probíhají (na rozdíl od původních, které se konaly v 70. letech minulého století) téměř bez pozornosti médií. Měsíc je už osídlen a zkoumán automatickými sondami a situace dělá dojem všednosti. Tak jednoduché to ale není. 

Jsou to především soukromé firmy, které při dosažení Měsíce selhávají. Mezi ztroskotalé mise se přitom nedávno překvapivě zapsala také ruská státní agentura, která se kdysi účastnila už původního závodu o Měsíc. 

Novou obětí se nyní stala i americká (soukromá) mise Peregrine. 

Peregrine

Bezpilotní přistávací modul Peregrine byl vypuštěn v pondělí ráno na palubě rakety typu Vulcan Centaur, jejímž výrobcem je ULA (což je zkratkou pro United Launch Alliance, společný projekt firem Boeing a Lockheed Martin) z rampy na Cape Canaveral. Lander měl přistát na Měsíci v oblasti zvané Sinus Viscositatis. 

Odvážná soukromá mise ale s největší pravděpodobností selhala už krátce po vypuštění na oběžnou dráhu a dlouho předtím, než se dostala do blízkosti Měsíce.  

Start proběhl 8. ledna 2024 vlastně úplně bez problémů. Zhruba 50 minut po startu rakety byl modul Peregrine na oběžné dráze oddělen od horního stupně rakety. 

Vědci dokonce navázali s modulem rádiový kontakt, museli ale zjistit, že má sonda problémy. Nepodařilo se ji zorientovat směrem ke Slunci, takže svými solárními články nemohla vyrábět energii. Zároveň si všimli, že sonda spotřebovává nepřiměřeně velké množství paliva. 

Když pak zaslala sonda na Zemi první snímky svého stavu, ukázalo se, že má poškozenou izolační vrstvu, která je v jednom místě dokonce roztržená. Zjevně došlo k značnému úniku paliva, které má nezastupitelnou funkci: musí korigovat orientaci sondy a je potřebné pro její sestup k Měsíci. Bez orientace na Slunce a možnosti dobíjet solární články bude sonda zanedlouho nejen neovladatelná ale ztratí také spojení se Zemí, usoudili odborníci. Misi pak prohlásili za neúspěšnou. 

Na palubě Peregrine bylo několik zařízení, která měla zkoumat molekuly vody na Měsíci, měřit různé druhy záření a molekuly plynů, které by se vyskytovaly v okolí přistání landeru (lunární exosféru). Německá firma DHL umístila na palubu tzv. MoonBox, který měl přepravovat soukromé předměty na Měsíc a neměl jinak žádný vědecký význam.

Peregrine se tedy zařadila do dlouhé řady selhání soukromých misí, které se v poslední době pokoušejí dosáhnout Měsíce. Připomeňme si, že úspěch zaznamenaly jen státní kosmické agentury Sovětského Svazu a USA, nově také Číny a Indie (Chandrayaan 3 v minulém roce). 

V dubnu 2019 se na povrchu Měsíce rozbil soukromý Izraelský lunární lander Beresheet-1 a v dubnu 2023 postihl podobný osud  soukromý Japonský lunární lander Hakuto-R. 

Závody o Měsíc pokračují - SLIM a IM-C

Na leden 2024 je naplánováno přistání sondy, která odstartovala v září 2023. Jedná se o lander SLIM, který patří japonské státní kosmické agentuře JAXA. Uvidíme, jestli bude mít víc štěstí než Peregrine. 

IM-1 a firma Intuitive Machines

V lednu nebo únoru by měla startovat další soukromá americká mise, kterou také (stejně jako tomu bylo u Peregrine) podporuje státní agentura NASA. Firma Intuitive Machines připravila misi s názvem IM-1. Lander se jmenuje Nova-C. Jeho název odkazuje na jasnou hvězdu a písmeno C znamená římské číslo 100. Přistávací modul má přivést na povrch měsíce 100 kilogramů užitečného zatížení a vědeckých přístrojů.

Intuitive Machines je firma se sídlem v Houstonu v Texasu. Byla založena v roce 2013. 

V květnu 2019 ji NASA vybrala jako jednu ze tří firem, u kterých se bude podílet na misích k dosažení měsíčního povrchu. Na palubě Nova-C se tedy díky NASA nacházejí laserové odrazky, které jsou určeny k měření přesné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a rádiové přijímače, které zajistí plazmové a nízkofrekvenční rádiové pozorování blízkého lunárního povrchu a budou měřit intenzitu slunečního větru.

Kromě toho je na palubě také malá observatoř, která má být umístěna na povrchu Měsíce. 

Ta pochází pro změnu z jedné z havajských observatoří. Jmenuje se Ilo-X a měla by se věnovat pozorování centra naší galaxie, Země ale i dalších cílů. Mise bude testovat, jestli observatoř přežije ve zdraví start ze Země a přistání na Měsíci, ale také jestli je možné udržet ji v provozu i po prvních 14 dnech práce. Pak totiž nastane v místě, kam sonda přistane, lunární noc, kdy padá teplota až k silně nepříznivým hodnotám, které nemusí technologie přežít ve zdraví. 

Situace zůstává tedy napínavá. Závody o Měsíc, které vedou soukromé firmy, pokračují a už brzy bychom mohli znát jejich vítěze. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.1.2024 8:00 | karma článku: 21,44 | přečteno: 289x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.