Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je nového v závodech o Měsíc?

Probíhá nový závod o přistání na Měsíci. Kdo ho tentokrát vyhraje? O přistání se tentokrát pokoušejí jak státní tak soukromé vesmírné společnosti. (délka blogu 4 min.) 

Nové závody o Měsíc probíhají (na rozdíl od původních, které se konaly v 70. letech minulého století) téměř bez pozornosti médií. Měsíc je už osídlen a zkoumán automatickými sondami a situace dělá dojem všednosti. Tak jednoduché to ale není. 

Jsou to především soukromé firmy, které při dosažení Měsíce selhávají. Mezi ztroskotalé mise se přitom nedávno překvapivě zapsala také ruská státní agentura, která se kdysi účastnila už původního závodu o Měsíc. 

Novou obětí se nyní stala i americká (soukromá) mise Peregrine. 

Peregrine

Bezpilotní přistávací modul Peregrine byl vypuštěn v pondělí ráno na palubě rakety typu Vulcan Centaur, jejímž výrobcem je ULA (což je zkratkou pro United Launch Alliance, společný projekt firem Boeing a Lockheed Martin) z rampy na Cape Canaveral. Lander měl přistát na Měsíci v oblasti zvané Sinus Viscositatis. 

Odvážná soukromá mise ale s největší pravděpodobností selhala už krátce po vypuštění na oběžnou dráhu a dlouho předtím, než se dostala do blízkosti Měsíce.  

Start proběhl 8. ledna 2024 vlastně úplně bez problémů. Zhruba 50 minut po startu rakety byl modul Peregrine na oběžné dráze oddělen od horního stupně rakety. 

Vědci dokonce navázali s modulem rádiový kontakt, museli ale zjistit, že má sonda problémy. Nepodařilo se ji zorientovat směrem ke Slunci, takže svými solárními články nemohla vyrábět energii. Zároveň si všimli, že sonda spotřebovává nepřiměřeně velké množství paliva. 

Když pak zaslala sonda na Zemi první snímky svého stavu, ukázalo se, že má poškozenou izolační vrstvu, která je v jednom místě dokonce roztržená. Zjevně došlo k značnému úniku paliva, které má nezastupitelnou funkci: musí korigovat orientaci sondy a je potřebné pro její sestup k Měsíci. Bez orientace na Slunce a možnosti dobíjet solární články bude sonda zanedlouho nejen neovladatelná ale ztratí také spojení se Zemí, usoudili odborníci. Misi pak prohlásili za neúspěšnou. 

Na palubě Peregrine bylo několik zařízení, která měla zkoumat molekuly vody na Měsíci, měřit různé druhy záření a molekuly plynů, které by se vyskytovaly v okolí přistání landeru (lunární exosféru). Německá firma DHL umístila na palubu tzv. MoonBox, který měl přepravovat soukromé předměty na Měsíc a neměl jinak žádný vědecký význam.

Peregrine se tedy zařadila do dlouhé řady selhání soukromých misí, které se v poslední době pokoušejí dosáhnout Měsíce. Připomeňme si, že úspěch zaznamenaly jen státní kosmické agentury Sovětského Svazu a USA, nově také Číny a Indie (Chandrayaan 3 v minulém roce). 

V dubnu 2019 se na povrchu Měsíce rozbil soukromý Izraelský lunární lander Beresheet-1 a v dubnu 2023 postihl podobný osud  soukromý Japonský lunární lander Hakuto-R. 

Závody o Měsíc pokračují - SLIM a IM-C

Na leden 2024 je naplánováno přistání sondy, která odstartovala v září 2023. Jedná se o lander SLIM, který patří japonské státní kosmické agentuře JAXA. Uvidíme, jestli bude mít víc štěstí než Peregrine. 

IM-1 a firma Intuitive Machines

V lednu nebo únoru by měla startovat další soukromá americká mise, kterou také (stejně jako tomu bylo u Peregrine) podporuje státní agentura NASA. Firma Intuitive Machines připravila misi s názvem IM-1. Lander se jmenuje Nova-C. Jeho název odkazuje na jasnou hvězdu a písmeno C znamená římské číslo 100. Přistávací modul má přivést na povrch měsíce 100 kilogramů užitečného zatížení a vědeckých přístrojů.

Intuitive Machines je firma se sídlem v Houstonu v Texasu. Byla založena v roce 2013. 

V květnu 2019 ji NASA vybrala jako jednu ze tří firem, u kterých se bude podílet na misích k dosažení měsíčního povrchu. Na palubě Nova-C se tedy díky NASA nacházejí laserové odrazky, které jsou určeny k měření přesné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a rádiové přijímače, které zajistí plazmové a nízkofrekvenční rádiové pozorování blízkého lunárního povrchu a budou měřit intenzitu slunečního větru.

Kromě toho je na palubě také malá observatoř, která má být umístěna na povrchu Měsíce. 

Ta pochází pro změnu z jedné z havajských observatoří. Jmenuje se Ilo-X a měla by se věnovat pozorování centra naší galaxie, Země ale i dalších cílů. Mise bude testovat, jestli observatoř přežije ve zdraví start ze Země a přistání na Měsíci, ale také jestli je možné udržet ji v provozu i po prvních 14 dnech práce. Pak totiž nastane v místě, kam sonda přistane, lunární noc, kdy padá teplota až k silně nepříznivým hodnotám, které nemusí technologie přežít ve zdraví. 

Situace zůstává tedy napínavá. Závody o Měsíc, které vedou soukromé firmy, pokračují a už brzy bychom mohli znát jejich vítěze. 

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 11.1.2024 8:00 | karma článku: 21,44 | přečteno: 288x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 21,31 | Přečteno: 362x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,99 | Přečteno: 513x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 687x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,26 | Přečteno: 163x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 230x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Na východě Bratislavy hořela skládka, zasahovaly desítky hasičů

25. června 2024  7:57,  aktualizováno  9:45

Slovenští hasiči dostali pod kontrolu požár skládky v okrajové části Bratislavy, který vypukl v...

Zátopek s rudými rty i očními stíny. Sochu atleta v Kopřivnici počmáral vandal

25. června 2024  9:44

Policie se zabývá případem pomalování sochy Emila Zátopka v Kopřivnici. Neznámý vandal mu rudou...

Muž spadl z třešně na tyč, propíchla mu hruď a těsně minula srdce

25. června 2024  9:32

Jen díky velkému štěstí unikl smrti Radovan Kučera z Bochoře na Přerovsku, když při česání třešní...

Při nabíjení jednokolky začal hořet byt, hasiči zachraňovali člověka z balkonu

25. června 2024  9:13

Byt v panelovém domě v Plzni zachvátil v noci na úterý požár. Plameny zcela zničily kuchyni a...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 987
  • Celková karma 18,72
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.