Barvy v kuchyni (4) - průmyslová červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

Chemický průmysl se samozřejmě v minulosti věnoval nejen konzervaci - ale také zkrášlování potravin. A tak dnes nejsme odkázáni na přírodní barviva. V potravinářství se používá hned několik různých barviv, která propůjčují jídlu červenou barvu. 

Červeň Allura AC

Toto barvivo má označení E129. Používá se při výrobě cukrovinek, limonád - nebo také vylepšuje jídlo vyrobené z mletého masa. 

Protože se jedná o azobarvivo, často ho spotřebitel považuje za paušálně nebezpečné. Kromě toho je opravdu podezřelé ze spouštění pseudoalergií a hyperkinetického syndromu. Diskutuje se také o tom, že by mohlo být spouštěčem astmatu a neurodermatitidy. Při pokusech na zvířatech byla u pokusných zvířat někdy zjištěna hyperaktivita. Povolená denní dávka v EU je 7 mg/kg tělesné hmotnosti. Protože se vyrábí z ropy a není zvířecího původu, je toto barvivo často používáno ve vegetariánských i veganských potravinách. 

Amarant

Amarant najdete pod označením E123. Je to červenohnědý, tmavě červený až fialový prášek rozpustný ve vodě. Při 120 °C se rozkládá aniž by předtím tál. I on se vyrábí z ropy a je tedy používaný ve veganských a vegetariánských potravinách. 

Amarant je odolný vůči světlu, teplu a kyselině benzoové, která se často používá jako konzervant. Používá se do aperitivů, lihovin a náhražky rybích jiker.

Předpokládá se, že amarant barví potraviny na červeno, může způsobit pseudoalergie, kožní reakce a bronchiální astma. 

Azorubin

Také azorubin patří do skupiny azobarviv. Najdete ho pod názvem E122. Azorubin se používá v nápojích, cukrovinkách a výrobcích z cukru, marcipánu, v pudinku, želé, ovocné zavařenině, hotových polévkách apod. 

Azorubin je chemicky velmi podobný amarantu (E 123) a stejně jako tato látka je podezřelý ze spouštění pseudoalergií. Uvažuje se také, že by mohl u dětí způsobovat hyperaktivitu. 

Kantaxantin

Barvivo s krkolomným názvem má označení E161g. Chemicky se jedná o xantofyl (karotenoid), který se dá nalézt například u krabů nebo také v peří plameňáků, kteří tyto kraby konzumují. 

Karotenoidy se v našem těle metabolizují na vitamin A - kantaxantin to ale nedělá. Zjistilo se, že se naopak v těle ukládá a dlouho se diskutovalo o tom, jestli očím spíš neškodí. 

Používá se k barvení lososovitých ryb ale přidává se také do krmiva drůbeži. Vajíčka potom mají hezky sytou barvu žloutku. Můžeme ho tedy konzumovat ve velikonočních vejcích i tehdy, když nejsou tímto barvivem barveny jejich skořápky. 

Barvivo bylo obsaženo také v tabletkách na opalování, ty ale byly z trhu staženy - právě kvůli kontroverzní diskuzi o jeho škodlivosti. 

Košenilová červeň A 

Košenilová červeň A svým názvem tak trochu připomíná košenilu. Jedná se ale o syntetické barvivo, které je chemicky spíše podobné amarantu. Jeho označení je E124. Barvivo je jasně červené, nerozkládá se na světle, podobně odolává i teplu, louhům i kyselinám. Navíc je toto barvivo rozpustné ve vodě, takže je jasné že je velice oblíbené. 

Naleznete ho ve španělské klobáse chorizo, náhražkách lososa, nápojích, limonádách, cukrovinkách, ovocném želé, zavařeninách, sýrech, nebo třeba v různých tabletách. 

Vzhledem k jeho chemické struktuře (azobarvivo) existuje podezření na spouštění pseudoalergií, neurodermatitidy a astmatu.

Litholrubin BK

I litholrubin je umělé barvivo, které patří do skupiny azobarviv. Pokud se využívá jako potravinářské barvivo, je na obalech potravin označeno pod názvem E 180.

Je stabilní a odolává jak vyššímu teplu tak světlu. Je to jeden z nejčastěji používaných organických pigmentů.

Litholrubin BK je schválen pro barvení (jedlého) obalu sýra. Podezřívá se (podobně jako ostatní azobarviva), že může vyvolat pseudoalergie. 

Barvy pro velikonoční vajíčka

V barvách, které jsou určeny k barvení velikonočních vajíček se nejspíše setkáme s azorubinem. Jelikož se skořápky vajec nejedí, nemusíme se velikonočních vajíček bát. Při manipulaci během barvení je ale možná vhodné na to pamatovat, hlavně pokud se jí účastní děti. 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 1.4.2024 8:00 | karma článku: 15,12 | přečteno: 287x