Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Doublethink kvete všude aneb jarní převlékání kabátů

Z návalu protichůdných vyjádření, která se toto jaro práší od úst obzvláště trapným způsobem tolika médiím i politikům mě přepadá taková pylová alergie, až mi očí slzí. I dovolím si pár příkladů pro zvýšení imunity našich čtenářů.

"Doublethink", čili "podvojné myšlení", přivedl jako pojem na svět George Orwell při popisu totalitní společnosti, kde je tato schopnost přijetí dvou protikladných pohledů na realitu nezbytností k přežití. Ovšemže "doublethink" je tu s námi odjakživa a tu a tam si jím udělá zkratku ve spletitosti světa každý. Jestliže však tvrdíme, že žijeme ve svobodné a demokratické společnosti, je velmi znepokojivé, pokud se podvojné myšlení tolik šíří, ba stává se normou. 

Nejprve si vezmu na paškál novináře. Jsou zkrátka první na ráně, protože dílka těch samých lze najít v dnešních stejně jako v loňských i starších novinách. Na začátek se přímo nabízí jeden Rus, ze kterého se stal abych tak řekl "profesionální Čech", tedy dokonale si osvojil nejen náš jazyk, nýbrž i národní zvyk převlékání kabátů. Proto už nejezdí s prorežimními besedami (neověřený zdroj 3) nepíše do Socialistického Československa či Rudého práva /2/, ani nechválí ČSSD a pana Sobotku, nýbrž přesedlal na tvrdě liberálně - pravicovou stranu své dvojité židle a srdnatě bojuje za premiéra Fialu /4/ a až komicky vztekle uráží jeho politické rivaly /5/.

Dalším zajímavým příkladem novináře dokonale ovládajícího strategii "kam vítr, tam plášť" může být pan Ondřej Houska, jehož kariérní čidla patrně zmerčila obracející se vítr společenské nálady a tak z kritiky české "apokalyptické rétoriky ohrožení automobilového průmyslu" /6/ normou Euro 7  přesedlal naopak na kritiku EU, že normuje příliš /7/.

Protichůdné ideologické pohledy za hranicí absurdity však nenacházíme jen u jednotlivých novinářů, ale i u celých médií. Tak například Novinky.cz včera zveřejnily zprávu s titulkem

"Pellegrini před prezidentskými volbami straší válkou" /8/

a jen o pár dní předtím zprávu s titulkem 

"Že nezaútočí na Česko? Putinovi nelze věřit, varuje vláda" /9/. 

Mediálnímu mainstreamu nesympatický politik tedy toutéž válkou straší, politik sympatický před ní zodpovědně varuje. Ostatně, pan premiér to s tím válčením v rétorické rovině rozehrával už před současnou rusko-ukrajinskou tragédií, kdy kupříkladu tvrdil, že jsme ve válce s islámským terorismem a horoval za odmítání nelegálních migrantů /10/, cituji:

"Pokud dovolíme, aby se tu pohybovaly statisíce lidí, o kterých nic nevíme, to kontrolovat nejsme schopni. Pokud si můžeme vybírat z tisíců lidí, kteří sem přicházejí na základě nějakého prověření, to se kontrolovat dá. Ve chvíli, kdy evropská řešení selhávají a selžou, národní stát má povinnost chránit svoji bezpečnost jinými prostředky."

Ovšem tehdy ještě pan Fiala nebyl premiér a neposlal ministra Rakušana schválit migrační pakt, a navíc k tomu netvrdil, jak je pro Českou republiku výhodný /11, 12/. 

Zajímavý způsob podvojného myšlení vykazují politici současní i bývalí, i pokud nejde jen o to co řeknou, ale komu to řeknou. Tak například bývalý prezident Václav Klaus, jenž opakovaně zdůrazňuje aktuální ohrožení svobody slova /13/ se nyní prostřednictvím pracovníka svého institutu kaje za to, že nedávno dal rozhovor médiu "Voice of Europe", že prý netušil, že se jedná o ruskou propagandu, ten pan redaktor byl Belgičan a vůbec... /14/. O tom, že sankce proti onomu spolku a vypnutí jejich webu je útokem na svobodu slova neřekl ani hlásku. Velmi podobně mluvil další slavný vysloužilý politik Cyril Svoboda, jenž pomocí doublethinku našel geniální únik z trapné situace konstatováním /14/, že ve chvíli, kdy s "Voice of Europe" mluvil, tak web ještě na žádném sankčním seznamu nebyl, heč!"

Osobně mě mrzí, že jsem dosud o existenci smrtelně nebezpečného "Voice of Europe" nic netušil  a poté, co mě vláda od té zkušenosti moudře ochránila, si už z toho webu nic nepřečtu. Přitom bych to nesmírně potřeboval - a teď budu parafrázovat jedno nezapomenutelné vyprávění herce Menšíka - abych věděl, čím mám pohrdat.

Je tedy opět dokonalým příkladem doublethinku, který užívá naše pravicově-liberální vláda, když prý k ochraně svobody a demokracie užívá cenzury, která jakoby z oka vypadla komunistické totalitní diktatuře. I ti diktátoři považují své obyvatelstvo za nemyslící masu, kterou je třeba usměrňovat a nedovolit jí přístup ke konkurenčním myšlenkám a názorům.

Mnohem více mě ale mrzí, jak se ten doublethink stává standardem. Ne, nejde o omyl a o nové pochopení dříve nechápaného, nebo o nový názor na základě nových informací. V případě doublethinku nikoli v onom románu, nýbrž v živé skutečnosti jde vždy o jedno a to stejné: O bezpáteřní oportunistické chování, které ignoruje osobní i obecné principy morálky výměnou za tu byť nejnepatrnější osobní výhodu.

 

Zdroje:

 

1) https://www.novinky.cz/clanek/komentare-ocima-sasi-mitrofanova-koblihy-v-ohrozeni-40456451

2) https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/79966/BPTX_2014_2_11230_0_417104_0_155897.pdf?sequence=1&isAllowed=y

3) - neověřený zdroj, bude-li někdo mít bližší informaci, uvítám:

Výstrižek_z_novin

4) https://www.novinky.cz/clanek/komentare-ocima-sasi-mitrofanova-profesor-mezi-alfa-samci-40449913

5) https://www.novinky.cz/clanek/komentare-ocima-sasi-mitrofanova-koblihy-v-ohrozeni-40456451

6) https://plus.rozhlas.cz/ondrej-houska-nauci-se-cesko-srozumitelne-vysvetlovat-v-bruselu-co-vlastne-chce-8939427

7) https://archiv.hn.cz/c1-67309670-s-regulaci-jsme-to-v-eu-prehnali-ted-musi-byt-prioritou-rust-a-politici-to-zacinaji-chapat

8) https://www.novinky.cz/clanek/volby-pellegrini-pred-prezidentskymi-volbami-strasi-valkou-40466117

9) https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ze-nezautoci-na-cesko-putinovi-nelze-verit-varuje-vlada-40465860

10) https://www.novinky.cz/clanek/domaci-fiala-jsme-ve-valce-ktera-se-vede-i-v-nasich-ulicich-40006011

11) https://cnn.iprima.cz/migracni-pakt-je-odpovedi-na-dlouhodobe-neucinnou-evropskou-politiku-rika-fiala-373086?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

12) https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/migrace-migracni-pakt-rakusan-eu-eurovolby-2024-kvoty.A240327_164824_domaci_vals

13) https://cnn.iprima.cz/exkluzivni-esej-vaclava-klause-svoboda-slova-je-v-soucasnosti-pod-velkym-atakem-421414

14) https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nevedeli-jsme-ze-jde-o-ruskou-propagandu-haji-se-politici-co-mluvili-s-voice-of-europe-40466211

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lukáš Burget | středa 3.4.2024 15:30 | karma článku: 29,75 | přečteno: 730x
  • Další články autora

Lukáš Burget

Zatykač z Haagu na Netanjahua: Z autorit jsou političtí lobbisté

Soud v Haagu žádá zatknout teroristy Hamásu i představitele Izraele, OSN přišla na to, že civilistů v konfliktu zahynulo o třetinu méně a Amnesty International zjistila, že v ČR diskriminujeme Ukrajince.

21.5.2024 v 15:30 | Karma: 27,23 | Přečteno: 508x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Atentát na Roberta Fica

Ať je pan Fico jakýkoli, je to bojovník a já věřím, že svůj boj o život vyhraje. Přejme mu plné uzdravení, jeho blízkým mnoho sil a vyšetřovatelům všechny prostředky k usilovné a nezaujaté práci!

15.5.2024 v 16:56 | Karma: 38,30 | Přečteno: 2123x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Nemo je jen demo. Bude hůř!

Vítězem Eurovize je nebinární rapper Nemo v sukni, verdiktem Ústavního soudu je, že ke změně pohlaví není třeba změna pohlaví a přesto Česko obtěžuje LGBT+ komunitu nejvíce v Evropě. Co bude dál?

14.5.2024 v 15:30 | Karma: 33,80 | Přečteno: 853x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Fotoblog: Porta Bohemica v saharském prachu a Milešovka ve večerním slunci

Milí přátelé, neobvyklé meteorologické podmínky jsou pro fotografy vždy výzvou - a já jako fotograf ryze amatérský Vám nyní nabízím večerní procházku krajem důvěrně známým za počasí zvláštního a inspirativního.

2.5.2024 v 21:45 | Karma: 20,73 | Přečteno: 236x | Diskuse| Cestování

Lukáš Burget

Smí se už psát pravda o důsledcích migrace?

Fakta o problémech s osobami „s migračním pozadím“ se konečně dostávají do popředí - upravená a doplněná verze blogového příspěvku.

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 7,32 | Přečteno: 56x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

V Chomutově hoří panelák. Hasiči evakuovali dvacet lidí, dva se nadýchali kouře

30. května 2024  9:26

Hasiči zasahují u požáru bytu v panelovém domě na sídlišti v Březenecké ulici v Chomutově....

Muž nouzově přistával s ultralightem, po nárazu do srnce se letadlo převrátilo

30. května 2024  9:21

Neobvyklá nehoda, při které po nárazu letadla zemřel srnec, se stala ve středu 29. května nedaleko...

Je to snaha o privatizaci důchodového systému, vytýká vládě opoziční poslanec

30. května 2024,  aktualizováno  9:20

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk...

Řidička vyjela ze silnice a narazila do stromu, na místě zemřela

30. května 2024  9:19

Čtyřiapadesátiletá řidička zemřela ve středu večer při dopravní nehodě u Chříče na Plzeňsku. Ženě v...

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...

  • Počet článků 235
  • Celková karma 30,17
  • Průměrná čtenost 2701x
Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Seznam rubrik