Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cancel culture po česku : Štvanice na soudce za vtipy na prezentaci

Fanatik se pozná dle hysterické reakce na něco, co je u normálního člověka pod prahem jeho vnímání. Dáváme-li fanatikům stále více prostoru veřejného i mediálního, nedivme se, že jim s jídlem roste chuť.

Média nás informují o šokujícím provinění předsedy Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho, který při své prezentaci na semináři Základy profesní etiky použil vtipy o znásilnění /1/.

Pro jistotu shrnu fakta:

  • Pan Angyalossy nikoho neznásilnil
  • Pan Angyalossy nepovažuje za legrační někoho znásilnit
  • Pan Angyalossy ty vtipy použil pro vzdělávací účely

Bez ohledu na fakta se však samozřejmě různí právníci, advokáti i aktivisté začali pohoršovat, paní Vlčková působící na zpravodajském portálu Idnes ihned zavětřila šanci na své obvyklé téma a jako už dříve, kontaktovala ze všech možných právních expertů jistou Lucii Hrdou, aby k věci vypověděla svá moudra /2/. Dále prezentuje rozhořčení jakési aktivistky z jakési neziskovky i jakési vědkyně (?), která pro své rozhořčení "argumentuje" dojemně: Prý se už léta snaží prosadit svoji ideologii a politickou agendu a tento pán se jí odmítá řídit. Jinak totiž není možné chápat její slova:

"Roky práce neziskových organizací, které pomáhají přeživším, stovky hodin strávené na redefinici znásilnění a za ratifikaci Istanbulské úmluvy, výzkumy, panely, konference. A takhle vypadá prezentace? Dodala vědkyně Vanda Černohorská" /2/

Tím ovšem aktivita médií vůči věci, která jak píšu v perexu, je u normálního člověka pod rozlišovací schopností, nekončí. Bylo osloveno i Ministerstvo spravedlnosti a pan mluvčí promptně zjišťuje "zda se případ začal řešit" /2/. Jenže tady samozřejmě neexistuje žádný případ, tady samozřejmě není co řešit.

Přesto všechno už soudce Angyalossy média informoval, že nabízí omluvu /3/. Omluvu za nic, on se ničím neprovinil. Právě na těchto uměle vykonstruovaných případech si ale fanatici, aktivisté a spřízněné mediální kliky dokazují a upevňují svoji moc. Vůbec jim samozřejmě nejde o podstatu věci - protože žádná věc neexistuje, k ničemu nedošlo. Jde jim o to vyslat hodně ostrý signál všem, kdo by se snad odmítali podvolit jejich ideologii a politické agendě. Přímo někoho osobnostně či profesně zlikvidovat přitom ani nemusí být cílem. Zastrašit ho většinou bohatě postačí. Tyto signály tedy na rozdíl od signálů našeho premiéra nesou výsledky.

Ovšem pouze špičky těchto hnutí takto cynicky uvažují pro vlastní moc a zisk (někdo musí zaplatit nejen tu skutečnou pomoc obětem, ale také ty údajně neziskové panely a konference a vnucování jejich politické agendy). Řadoví pěšáci se rekrutují z lidí naivních ve snaze jakkoli "pomáhat", ale také z lidí citlivých a zranitelných, kterým je těmito aktivistickými spolky nabídnuto kompenzovat si vnitřní nevyrovnanost bojem proti uměle vytvořeným problémům. Zneužití jejich zranitelnosti je po psychické stránce málem stejně tak odporné, jako to znásilnění. Nezřídka se oběťmi stávají mladí a nezkušení lidé, a bohužel stále častěji končí jako skuteční agresivní fanatici, třeba v řadách organizace "Extinction rebellion" /7/ (publikuji odkaz na heslo na Wikipedii, přestože tamní tvrzení je lživé, protože tato organizace činí všechno možné, jen ne na Wikipedii uvedený "nenásilný odpor")

Jsou to zubožené duše, protože pozná-li se fanatik bezpečně hysterickou reakcí na banální podnět, pozná se bezpečně také tím, že nemá smysl pro humor, čehož je dokonalým příkladem uměle vytvořená aféra soudce Angyalossyho. Těmto existencím nevysvětlíte, že i hloupý, sprostý, morbidní a tak dále humor je pořád jen humor. Komedie je totiž tragédie, která se děje někomu jinému, jak říkal Charlie Chaplin /6/. Humor má léčivou moc: Umožnuje nám zesměšněním často smrtelně vážných věcí se s nimi vypořádat, dokázat existovat ve společnosti, kde se tu a tam stane i něco tak odporného, jako je znásilnění. Ještě jednou musím připomenout, že pan soudce tyto vtipy ukázal kolegům z právních oborů při přednášce na téma profesní etiky, nestalo se to, že by nějaké hovado vtipkovalo o znásilnění před oběťmi těchto zločinů.

Umělá mediální aféra pana soudce je i klasický příklad Cancel culture /5/, ostrakizace lidí pro jejich názory, v tomto případě dokonce jen proto, že se nechovají podle názorů jiných. Absurdita těchto obvinění přitom nezná hranic, jedním příkladem za bezpočet dalších se můžete pokochat níže - zdroj č. 4.

Cancel culture je bojem o moc formou útoku na kohokoli, kdo se namane. Nebuďme k ní lhostejní, zítra mohou zaútočit i na Vás. Žít dle zoufalého výkřiku hostinského Palivce z románu o Švejkovi "Já jsem byl tak vopatrnej"  Palivce nezachránilo, a to šlo o jasně určený přečin urážky císařského majestátu. Jak chcete být dostatečně "vopatrnej" před mocenskou klikou, která k zastrašení ostatních a získání moci používá fanatismus ze své podstaty, na jakékoli téma?

 

 

Zdroje:

 

1) https://www.ceska-justice.cz/2023/10/sef-nejvyssiho-soudu-na-prednasce-vtipkoval-o-znasilneni-i-v-soudni-sini-padaji-absurdity-haji-se/

2) https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-angyalossi-nejvyssi-soud-sexismus-vtipy-znasilneni.A231004_081808_domaci_vlc

3) https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/predseda-nejvyssiho-soudu-petr-angyalossy-vtipy-o-znasilneni_2310041455_cen

4) https://www.lidovky.cz/sport/fotbal/legendarniho-fotbalistu-osocili-z-rasismu-pritom-se-jen-vyfotil-se-tremi-krali.A190107_134244_ln-sport-fotbal_rkj

5) https://cs.wikipedia.org/wiki/Kultura_ru%C5%A1en%C3%AD

6) https://citaty.net/citaty/7830-charlie-chaplin-komedie-je-tragedie-ktera-se-deje-nekomu-jinemu/

7) https://cs.wikipedia.org/wiki/Extinction_Rebellion

Autor: Lukáš Burget | čtvrtek 5.10.2023 15:30 | karma článku: 28,22 | přečteno: 745x
  • Další články autora

Lukáš Burget

Fico žije, promluvil a odpustil.

Slovenský premiér Robert Fico po nevydařené vraždě utekl hrobníkovi z lopaty, promluvil k národu i zahraničí a odpustil útočníkovi.

5.6.2024 v 20:06 | Karma: 26,35 | Přečteno: 779x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Nebinární toalety už i na českých školách!

Učitelé z gymnázia v Plasích dopřáli žákům poslední výkřik progresívní virtuální reality v podobě „nebinárních toalet“.

5.6.2024 v 15:45 | Karma: 32,99 | Přečteno: 963x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Zatykač z Haagu na Netanjahua: Z autorit jsou političtí lobbisté

Soud v Haagu žádá zatknout teroristy Hamásu i představitele Izraele, OSN přišla na to, že civilistů v konfliktu zahynulo o třetinu méně a Amnesty International zjistila, že v ČR diskriminujeme Ukrajince.

21.5.2024 v 15:30 | Karma: 27,23 | Přečteno: 511x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Atentát na Roberta Fica

Ať je pan Fico jakýkoli, je to bojovník a já věřím, že svůj boj o život vyhraje. Přejme mu plné uzdravení, jeho blízkým mnoho sil a vyšetřovatelům všechny prostředky k usilovné a nezaujaté práci!

15.5.2024 v 16:56 | Karma: 38,30 | Přečteno: 2131x | Diskuse| Společnost

Lukáš Burget

Nemo je jen demo. Bude hůř!

Vítězem Eurovize je nebinární rapper Nemo v sukni, verdiktem Ústavního soudu je, že ke změně pohlaví není třeba změna pohlaví a přesto Česko obtěžuje LGBT+ komunitu nejvíce v Evropě. Co bude dál?

14.5.2024 v 15:30 | Karma: 33,86 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

  • Počet článků 237
  • Celková karma 29,21
  • Průměrná čtenost 2686x
Přicházím za Vámi jako ten, kdo se rád dívá při procházkách po kopcích i ulicích, jako ten, kdo rád čte beletrii i zprávy a jako ten, kdo rád poslouchá hudbu, ač zahrát ji neumí.

O tom a třeba i lecčem jiném sem občas napíšu a bude mi potěšením přečíst si vzápětí i něco od Vás.

Seznam rubrik