Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A vám někdo řekl, že to bude tak těžký?

Život s dětmi je oproti předchozímu bezdětnému klídku něco jako věčná improvizace, nekonečné provizorium. A zatím jsem si nezvykla, že to tak bude napořád. Přestože by člověk své děti (v našem případě 1 a 3 roky staré) neměnil a dýchal by za ně, padá u nás občas věta: „Já chci zpátky svůj život!“

Rovnováha pravděpodobně nastane v okamžiku, kdy pochopíme, že momentální stav není prozatímní, ale definitivní. Až se smíříme s tím, že v tomto novém životě se ani o víkendu nespí do devíti, nesnídá celé dopoledne a nedají se u toho přečíst dvoje noviny. Že z domu nelze odejít během dvou minut, ale že na opuštění základny je třeba začít se chystat přibližně hodinu před okamžikem O. Že neexistuje možnost pustit si večer film pěkně nahlas se všemi zvukovými efekty, zhlédnout celou sérii Dextera v kuse (maximálně tak Ovečku Shaun) nebo se spontánně rozhodnout vyrazit kamkoli. Soustředěné činnosti jakéhokoli druhu se dá věnovat výhradně po dětské večerce a ve vlastním zájmu pouze tiše.

V bezdětných párech plánujících založení rodiny děti většinou vzbuzují nadšení a dojetí (dle míry vychovanosti, šikovnosti a roztomilosti – těch dětí), nebo naopak přesvědčení, že jednou ty svoje potomky vychovají mnohem lépe. Mají partnera, vzdělání, práci, bydlení, nějaké to zvířátko – teď jsou na řadě děti. Nikdo je ale nevaruje, jak moc je rodičovství náročné – psychicky i fyzicky (finančně samozřejmě taky). A oni si to ani nechtějí připustit. Všeobecně se totiž rodičovství romanticky prezentuje jako nejkrásnější životní etapa, něco jako pozemský ekvivalent ráje. Když oznámíte, že čekáte miminko, většině žen se dojetím zamlží zrak a ostatní srdečně gratulují. Žádná varování nebo upozornění.

Po dotazování mezi přáteli jsme zjistili, že kupodivu až na jednu poznámku typu „tak teď vám začne skutečný život“, nikomu okolí nevylíčilo úskalí každodenní péče o malé děti. Samozřejmě jsme svéprávní (dokonce i študovaní) a věděli jsme, že nás čeká velká zodpovědnost a že se nám změní život. Nečekali jsme však takou vichřici. Náročnost nonstop servisu den za dnem a rok za rokem nás reálně vyčerpává.

Cestou kolem dětských hřišť vidíte spokojené maminky a hrající si batolátka. Stinné stránky zapadnou, pokud se vůbec zmíní. Nikdo se moc nechlubí, že má dětí někdy plné zuby, že něco nezvládá nebo mu občas (vy)tečou nervy a ulítne ruka. Nebýt chodící reklamou na rodičovské blaho se nenosí. I vaši rodiče vzpomínají na svoje vychovatelské začátky zpravidla s úsměvem na tváři, zasněně vypravují, co jste spolu všechno podnikali, jak to bylo báječné. Ty horší věci postupně zapomenou. Alespoň mně tedy nic neřekli. Byla jsem připravená na počáteční nápor, ale ne nato, že to nasazení bude trvat dál a dál. Naopak se mi zdá, že v prvních měsících života miminka to byla spíše pohoda.

Když jsem se nedávno od kamarádky dozvěděla, že je těhotná, vytanuly mi na mysli lecjaké lahůdky, které ji i manžela pravděpodobně čekají. Mohla bych jí vypravovat o …doplňte si sami dle libosti (my momentálně bojujeme s obdobím vzdoru, únavou, věčným nepořádkem, strkanicemi mezi dětmi, stálým kňouráním… prostě za zachování duševního zdraví a důstojných životních podmínek). Měla jsem to na jazyku, ale neřekla jsem jí nic. Nechtěla jsem jí kazit těšení na rodičovství. Stejně ten kolotoč čeká všechny rodiče a každý to musí na začátku prostě nějak přežít. Navíc život s dětmi je velká legrace, pusinkovat jejich buclaté tvářičky nádherný pocit, vidět je objevovat svět nezapomenutelné. A největší blaho je, když je jdete zkontrolovat do postýlek a ony už spinkají a klidně oddychují. Ale taky je to fakt těžký.

Pro upřesnění: Větou „Já chci zpátky svůj život!“ není myšleno, že se chceme zbavit dětí. Naopak bychom se rádi dobrali stavu, kdy si i s nimi dokážeme vytvořit pohodu a užít si třeba trochu odpočinku. Zatím to moc neumíme.

Autor: Klára Budilová | středa 19.10.2011 9:50 | karma článku: 14,35 | přečteno: 919x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1337x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 731x | Diskuse | Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 605x | Diskuse | Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 798x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Každý den rozdáváme bazény! Stačí se stát členem iDNES Premium

25. července 2024

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Obrana demokracie je důležitější než funkce, vysvětlil Biden konec kandidatury

25. července 2024  2:13,  aktualizováno  5:48

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Dálnici D5 uzavřela nehoda tří kamionů. Jeden z řidičů srážku nepřežil

24. července 2024  18:39,  aktualizováno  25.7 5:41

Dálnici D5 na 67,5 km ve směru na Rozvadov uzavřela ve středu odpoledne dopravní nehoda tří...

Úřady nestíhají řešit údajně černé chatky kolem Nových Mlýnů, dostanou posily

25. července 2024  5:33

Při příjezdu k vodní nádrži Nové Mlýny do stejnojmenné části obce Přítluky na Břeclavsku vidí...