Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

Samotný milostný příběh je triviální, nikam nesměřuje, nemá budoucnost, příliš nevybočuje z klasických scénářů milostných vztahů ženatého muže s mladší ženou – chtělo by se říct nuda. Každičké z mála setkání je rozpitváno ze všech stran, vytěženo až na dno. Jediné, co příběh ozvláštňuje, je objekt lásky titulní postavy, dle vyjádření autorky sám Václav Havel. Ale to je příliš málo - chybí nějaká hlubší myšlenka, přesah knihy.

Zajímavé je však bloudění hrdinky v každodenním osobním životě. Čekáte úvahy zralé ženy, nacházíte nejistoty dospívající dívky. Mohla by žít spokojený život matky dospělých dětí, soběstačné a samostatné ženy, známé a úspěšné spisovatelky. Místo toho se utápí v pochybnostech, smutcích (a často i alkoholu) - ochromená nejistotou, nebo snad strachem ze života. Chvílemi se propadá do depresí (dělá jí problém vstát z postele, dojít do obchodu, vyjít mezi lidi), je bezradná, nejistá, pasivní. Kolikrát se sama o sobě vyjadřuje jako o neschopné a hloupé. Ptáte se proč a nenacházíte odpověď.

Největší frustrace je viditelná v hrdinčině partnerském životě. Rázné osoby trpí při čtení o jejím desetiletém vztahu. Ženatý milenec si ji drží od těla. Ona jej přijme do své rodiny, mezi své přátele – on nic. On podvádí svoji manželku i milenku (jak posléze vyjde najevo), výčitkami trpí ona. Nakonec se rozchází, ale i tento krok musí udělat milenec, hrdinka nemá odvahu z destruktivního vztahu vystoupit, nepodniká nic, nechává to vyhnít.

Je paradoxní, že žena toužící po romantické lásce, intimitě, splynutí duší, upřímnosti (viz hlavní postava díla), nic z toho nemá. Místo aby pro naplnění svého ideálu něco aktivně udělala, spokojí se s málem a užírá se, protože uvnitř ví, že to jaksi není ono. Navíc se kvůli pochybnému mileneckému poměru cítí být zadaná a skutečného partnera nehledá. Raději ženatý milenec a další milenec (taky ženatý), než prázdná náruč. Raději něco, než nic. Dobrovolně volí věčné čekání na telefonát, pozvání kamkoli, nějaký signál, že na ni někdo myslí, má o ni zájem…

Jestliže si zapíšete podobné myšlenky a postřehy ze svého života, musíte nutně při jejich zpětném čtení dojít k závěru, že se někde děje chyba, že trčíte až po uši v … a že je třeba přehodnotit svoje chování a priority. Prostě terapie psaním. Zajímavá by kniha začala být v okamžiku, kdy by se hrdinka pokusila vypořádat se svými chybami, obavami, mindráky, když by se jí povedlo chytit druhý dech a změnit zažitý stereotyp. To by bylo skutečně inspirující. Takhle jen můžeme obdivovat (a trochu i nechápat) otevřenost a upřímnost, s jakou nám dává možnost nahlédnout do zákoutí své duše.

Autor: Klára Budilová | čtvrtek 15.12.2011 8:52 | karma článku: 11,26 | přečteno: 730x
  • Další články autora

Klára Budilová

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

18.1.2012 v 17:30 | Karma: 21,70 | Přečteno: 1336x | Diskuse| Společnost

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 604x | Diskuse| Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 797x | Diskuse| Ona

Klára Budilová

Svoboda po našem – letní gumy v zimě a kouření v restauraci

Stát nás chce vodit za ručičku například ohledně spoření na stáří - když vidíme, jak si dnešní důchodci užívají, tak by nám nemuselo dojít, že se o sebe nakonec budeme muset postarat sami. Proč si ale nezahraje na přísného rodiče v případě otázek, ve kterých jde (minimálně) o zdraví? Co má znamenat anabáze kolem zákona o povinném používání zimních pneumatik nebo stále neúspěšné prosazování zákazu kouření v restauracích?

1.11.2011 v 9:08 | Karma: 17,02 | Přečteno: 1264x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!