Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Novoroční zázrak – někdo ze mě nechce vymlátit co nejvíc peněz

Brněnské nakladatelství, od kterého jsem si před pár dny objednala přes internet knihu, mi vyrazilo dech. Zvyklá na nejrůznější fígly internetových (i jiných) prodejců, jak ze zákazníka vytáhnout co nejvíce peněz, čekám od všech obchodníků spíše to horší. V tomto případě mě zaskočila hned dvě překvapení. A obě byla pozitivní! Což je vlastně překvapení třetí.

Na základě recenze na knihu Indická nevěsta (coby „nejlepší norský kriminální román všech dob“  získala ocenění Times Book Award) jsem si na webových stránkách příslušného nakladatelství chtěla najít detaily o vydané knize a časem ji i koupit - až se dostanu do kamenného knihkupectví.  Zpravidla se totiž nevyplatí objednávat knihu za necelé tři stovky, když za dopravu zaplatíte ještě asi sto padesát korun navíc. A tak jsem málem spadla ze židle, když jsem zjistila, že toto nakladatelství si žádné takové poplatky neúčtuje. Prostě si objednáte knihu a zaplatíte pouze její cenu. Žádná přirážka. Samozřejmě jsem knihu objednala.

Druhé překvapení mě čekalo při přebírání balíčku. Nic jsem totiž neplatila. S paní pošťačkou jsme trochu řešily, jak to přijde, že do ruky dostanu zboží jen tak bez placení. Ona předpokládala, že jsem již cenu uhradila přes internet, ale to nebyl ten případ. Doma jsem z balíčku vytáhla složenku s údaji k zaplacení. A znovu jsem zírala. Takže oni nejen že neúčtují žádné poplatky navíc, ale dokonce mi pošlou zboží a nepředpokládají, že jim nezaplatím. V dnešní době až k neuvěření. Tak jsem zasedla k počítači a okamžitě poukázala peníze. Styděla bych se, kdybych se měla zpozdit s placením o jediný den.

Jsem různými nákupy a reklamními akcemi vycepovaná ke skepticismu a očekávání, že mě všichni chtějí nějakým způsobem zkásnout. Někdy více, někdy méně zdvořile a nenápadně. Docela otrlí jsou v tomto směru mobilní operátoři. Když ptáčka lapají… Ale jakmile nehrajete podle jejich pravidel, je zle. Jedinkrát jsem zapomněla dát příkaz k úhradě měsíčního vyúčtování (přibližně tři sta korun), což se mezi mnoha dalšími poplatky a platebními příkazy prostě stát může, a okamžitě jsem obdržela SMS zprávu s výčtem všech sankcí, které mi z jejich strany hrozí (včetně doživotního odpojení ze sítě a popravy za svítání).

Existují ovšem i výjimky. Když jsme neproplatili předplatné novin (teď to vypadá, že jsme notoričtí neplatiči - s manželem jsme si jen každý mysleli, že to zařídil ten druhý), přišel naopak velmi slušný dopis, který připomínal dlužnou částku s poznámkou, že k opomenutí v záplavě jiných složenek a povinností může dojít. Hádejte, který přístup se nám líbil více. Samozřejmě to v obou případech byla naše chyba, ale to na věci nic nemění. I k neplatiči se lze, alespoň z počátku, chovat slušně.

Takže postup výše zmiňovaného nakladatelství je pro mě zjevením, na něž chci upozornit (alespoň čtenáře severských detektivek, na jejichž vydávání se specializují). Uvědomila jsem si, že už jsem všemi obchodníky tak „vycvičená“, že paradoxně tento laskavý a vstřícný přístup k zákazníkům vůbec nevnímám jako normální. Moc na mě nezbohatli, ale získali nového zákazníka.

Doplnění 18. 01. 2012, 20:50 - Název nakladatelství záměrně neuvádím (nejde o reklamní text), ale na základě uvedených informací lze dohledat.

Autor: Klára Budilová | středa 18.1.2012 17:30 | karma článku: 21,70 | přečteno: 1336x
  • Další články autora

Klára Budilová

Elektronické knihy – nic pro čtenáře sběratele

Moc ráda čtu. Je to vášeň. Seznam knih, které ještě nutně potřebuji přečíst (ať už pro radost nebo kvůli dalšímu sebevzdělávání), stále roste. Na první pohled jsem ideálním kandidátem na koupi čtečky knih. A mně se skutečně moc líbí, jsou praktické, knihy stažené do nich jsou dokonce levnější, okamžitě po ruce, skladné a lehké. Jenže...

9.1.2012 v 10:46 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Média

Klára Budilová

Toužící po lásce a volící nevhodné partnery - hrdinka Tajné knihy

Většina lidí píšících deníky si bedlivě střeží jejich obsah. Zaznamenávají v nich nejen nejintimnější zážitky, ale i myšlenky a pocity, za které se někdy stydí i sami před sebou. Musí si je definovat, pojmenovat, vypořádat se s nimi. Proto je většinou nežádoucí, aby si je pročítal kdokoli další. Tu a tam někdo vydá svůj deník (autentický, zcenzurovaný či fiktivní) coby svědectví o prožitém - intimita je přebita nutkáním zveřejnit příběh. V případě Tajné knihy Ireny Obermannové má čtenář možnost přečíst si zároveň s příběhem i zápisky o niterném životě hrdinky. Stěžejní je vylíčení milostného vztahu, ale mě zaujaly spíše duševní prožitky pisatelky deníku (ať už je to postava fiktivní, nebo totožná s autorkou).

15.12.2011 v 8:52 | Karma: 11,26 | Přečteno: 730x | Diskuse| Společnost

Klára Budilová

Óda na mateřskou (strunu) aneb Zásobníček hřejivých okamžiků I

Často si v duchu umiňuju, že právě tenhle okamžik, úsměv, tohle kouknutí či srandovní slovíčko si musím zapamatovat (někdy bych naopak některé věci radši neviděla, neslyšela). Pokouším se zaznamenat si pár chvil jednoho běžného dne s malými dětmi. Prý na to budu jednou hrozně ráda vzpomínat. Ale já si to užívám už teď (hrozně).

7.12.2011 v 17:59 | Karma: 9,82 | Přečteno: 604x | Diskuse| Osobní

Klára Budilová

V (ne)dobrovolném zajetí hraček

Začalo šílenství kolem shánění vánočních dárků. Ježíšek našim dvěma mazlíčkům nadělí další porci hraček. A ještě předtím oslavíme jejich (1. a 3.) narozeniny. Za své krátké životy již stihli být obdarováni velkým množstvím hraček. Tímto tempem se jimi za pár let budeme brodit. Je to dvojsečné – na jedné straně kulíme oči, co všechno pro děti existuje, chceme jim dopřát krásné hračky i radost z nich, na druhé straně je nechceme rozmazlit a zavalit nepotřebnými věcmi. Jak to ukočírovat?

15.11.2011 v 10:24 | Karma: 10,98 | Přečteno: 797x | Diskuse| Ona

Klára Budilová

Svoboda po našem – letní gumy v zimě a kouření v restauraci

Stát nás chce vodit za ručičku například ohledně spoření na stáří - když vidíme, jak si dnešní důchodci užívají, tak by nám nemuselo dojít, že se o sebe nakonec budeme muset postarat sami. Proč si ale nezahraje na přísného rodiče v případě otázek, ve kterých jde (minimálně) o zdraví? Co má znamenat anabáze kolem zákona o povinném používání zimních pneumatik nebo stále neúspěšné prosazování zákazu kouření v restauracích?

1.11.2011 v 9:08 | Karma: 17,02 | Přečteno: 1264x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Umaštěnost jako od Turka, pánové si rozumí, reagoval Kolaja na Vondrův „kec“

20. června 2024  22:05

Marcel Kolaja, lídr Pirátů v uplynulých evropských volbách, se vyjádřil k genderově zaměřenému...

„Řezač z Erfurtu“ ve špinavém bytě kastroval muže, ti mu za to platili

20. června 2024  20:38

Před soudem v Německu ve čtvrtek stanul pětasedmdesátiletý důchodce obžalovaný z toho, že mužům na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!