Proč za každou cenu rušit co funguje? … aneb nejen o povinném zálohování PET lahví

 Z různých aktuálních článků, anket a diskuzí jsem si udělala obrázek, že Češi třídí dobře a zálohování většinově nechtějí. Přesto mám pocit, že pokud svůj názor nebudeme hlasitěji dávat najevo, bude nám vnuceno nejen zálohování.

Právě jsem odeslala vyplněný dotazník, na nějž byl odkaz v článku časopisu PRO MĚSTA A OBCE. Dotazník vypracovalo Ministerstvo životního prostředí v rámci veřejné konzultace k plánu odpadového hospodářství  ČR pro období 2025 - 2035. Je možné jej elektronicky vyplnit a zaslat do 31.8.2023.

Otázky se mi sice zdály příliš obecné a téma zálohování PET lahví jsem zcela postrádala, ale napsala jsem svůj komentář vždy do doplňujícího okénka. Je to sice kapka v moři, ale myslím, že čím více nás bude, tím lépe, protože má zkušenost je, že se lidé nezajímají a pak pozdě litují. I když pravdou je, že se stává, že se zajímají a stejně to dopadne jinak, než by si přáli. Za zvláštní pozornost stojí dotaz, zda byste byli pro tzv. PAYT systém, což je odvoz odpadu dle množství a váhy.

Ale nechci odbočovat. Na téma pro a proti zálohování se už popsali hromady argumentů, ráda bych vyjádřila svůj názor na okolnosti nejvíc bijící do očí.
Obce získávají ročně ze žlutých kontejnerů za plasty nemalé peníze. Zavedením zálohování se tyto prostředky přesunou ke správcům zálohového systému, který prosazují nadnárodní nápojové firmy.
Povinné zálohovaní by se mělo týkat jen některých obalů. Takže má význam něco vracet a něco ne?
Náklady na zavedení zálohovacího systému by v konečném důsledku pocítili zákazníci.
Zálohované lahve se musí odevzdávat neslisované, ale pak se s nimi stane stejně to, co s těmi z kontejneru. Nadrtí se a surovina znovu použije k výrobě. Znovu plnit se nesmí.
Černé skládky nezmizí. Část občanů jsou a zůstanou lhostejná čuňata.

Mně osobně se žádné velké množství vyhazovaných PETek netýká. Nejraději totiž piju kohoutkovou nebo pramenitou vodu s citronem, mátou, meduňkou.
Ale jako člověku, který nerad plýtvá a neschovává se pod pláštík ochrany přírody (jako ti, co na tom chtějí trhnout) jsem do dotazníku nejvíce doplnila, že nejdůležitější je osvěta, výchova a osobní přístup ke snaze o co nejméně odpadu a jeho znovuvyužití. Důležité jsou v neposlední řadě také počty, co to vše bude stát a jestli bude víc užitku než škody. Ale matematika zdá se být čím dál tím větší Popelkou.

Obsáhlejší a zajímavou argumentaci jsem nalezla ZDE, nebo také k PAYT systému ZDE.
Kdo máte chuť, napište na MŽP také své mínění Je to pár kliknutí.

Autor: Štěpánka Bergerová | středa 30.8.2023 22:29 | karma článku: 25,48 | přečteno: 768x

Další články autora

Štěpánka Bergerová

Co nejvíc objemu za co nejméně peněz ... a je jedno, jak to vypadá

Setkávám se s tím čas od času stále, a považuji za velké štěstí vedle něčeho takového nebydlet, k rozmrzelosti stačí kolem chodit ...

4.6.2025 v 20:34 | Karma: 12,47 | Přečteno: 304x | Diskuse | Společnost

Štěpánka Bergerová

Některé věci uděláš jen jednou ...

aneb o činech a situacích, jejichž důsledky nelze vzít zpět, je nemožné je napravit, a v konečném výsledku je to tak svým způsobem dobře.

18.5.2025 v 13:22 | Karma: 14,50 | Přečteno: 334x | Diskuse | Společnost

Štěpánka Bergerová

O jednonohém hodináři a ještě něčem jiném ...

„Ty hodinky už tu byly! Že jo?“ zeptal se mě hodinář ve své v pravdě retro provozovně. „Moc hezký, ty si pamatuju,“ pokračoval.

29.4.2025 v 21:37 | Karma: 17,95 | Přečteno: 394x | Diskuse | Společnost

Štěpánka Bergerová

Doba triků, aneb jak co nejvíc obelstít zákazníka …

Dnes v autorádiu povídali o skrytých formách zdražování v obchodech a já si vzpomněla, jak jsem nedávno v krabici své oblíbené ovesné kaše našla místo čtyř sáčků jen tři.

31.3.2025 v 22:25 | Karma: 25,55 | Přečteno: 682x | Diskuse | Společnost

Štěpánka Bergerová

Budeme se opět schovávat v podzemí?

... aneb malá úvaha o podzemních krytech, úkrytech, bunkrech, trezorech a celých městech, historických, současných i budoucích.

5.3.2025 v 18:06 | Karma: 20,62 | Přečteno: 3005x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Podezřelého z vraždy demokratické političky a střelby na senátora v Minnesotě zadrželi

16. června 2025  6:07

Policie zadržela muže podezřelého ze dvou sobotních útoků na zákonodárce ve státě Minnesota. V...

Primář u soudu. Lékařku ubil sekerou, další ženu znásilnil, viní ho obžaloba

16. června 2025

Krajský soud v Plzni začne v pondělí projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice...

Trump tlačí na víc deportací migrantů z velkých měst, kde byly protesty

16. června 2025  5:53

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit deportace migrantů, kteří jsou ve Spojených státech bez...

Z kosmetiky je zlatý důl, nové experty nachystá i studium na univerzitě

16. června 2025  5:24

Z kosmetiky je lukrativní byznys, na který aktuálně slyší i brněnská Masarykova univerzita. Její...

  • Počet článků 542
  • Celková karma 17,62
  • Průměrná čtenost 2293x
Autorka nápadů překračujících rámec všedního dne ........ 
Knihy MOUCHA V LIMONÁDĚ a ZÁKLADY ŽENSKÉ ŽÁDOSTIVOSTI si můžete objednat zde: stepanka.bergerova@seznam.cz, 
www.stepankabergerova.cz
Více informací na Facebooku -(https://www.facebook.com/mouchavlimonade)
Seznam mých publikací najdete na Databázi knih

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.