Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trpký život civila

Při studiu každého válečného konfliktu se nám vybaví nejprve velké historické osobnosti – významní státnici, kteří symbolizují jeho politický rozměr či velcí vojevůdci, kteří se do dějin nesmazatelně zapsali svými triumfy na válečném poli. V druhém sledu si pravděpodobně vzpomeneme na prosté, bezejmenné vojáky, kteří realitu války zakoušeli na vlastní kůži. Jsou tu však ještě jedni aktéři, na něž si v našem uvažování vzpomeneme zpravidla až nakonec, přestože na ně průběh války dopadá netíživěji.

Mrtvá těla vesničanů před hořícím domemwikimedia.org

Při studiu každého válečného konfliktu se nám vybaví nejprve velké historické osobnosti – významní státnici, kteří symbolizují jeho politický rozměr či velcí vojevůdci, kteří se do dějin nesmazatelně zapsali svými triumfy na válečném poli. V druhém sledu si pravděpodobně vzpomeneme na prosté, bezejmenné vojáky, kteří realitu války zakoušeli na vlastní kůži. Jsou tu však ještě jedni aktéři, na něž si v našem uvažování vzpomeneme zpravidla až nakonec, přestože na ně průběh války dopadá netíživěji. Jedná se o civilní obyvatelstvo, jehož připravenost na válku, možnost výrazněji zasahovat do jejího dění či šance na přežití jsou vždy nejnižší. Právě těmto aktérům je věnováno dnešní číslo Post Septem, neboť právě oni jsou skutečnými obětmi války, a to bez ohledu na to, zda se bojuje za pomoci chladných zbraní, jako tomu bylo ve středověku, palných zbraní, jako tomu bylo v novověku či moderních technologií, jako je tomu v současném světě.

Jedním ze symbolů útrap civilního obyvatelstva během válečných konfliktů 20. století se stala oblast My Lai v Jižním Vietnamu, kde bylo 16. března 1968 příslušníky americké armády (United States Army) povražděno více než 300 vesničanů. Jedná se o největší válečný zločin amerických vojáků během celé vietnamské války. Medializace tohoto incidentu pak výrazně zapůsobila na americké veřejné mínění. Díky moderním telekomunikačním prostředkům byl Vietnam prvním válečným konfliktem, který bylo možno sledovat takřka v přímém přenosu. Snímky zmasakrovaných vesničanů, které krátce po incidentu pořídil armádní fotograf Ronald L. Haeberle, proto doslova otřásly americkou společností.

Podle amerického průzkumu byla oblast My Lai jedním z hlavních opěrných bodů Národní fronty za osvobození Jižního Vietnamu (Vietkong). Americké velení proto naplánovalo útočnou operaci, která měla tyto domněnky prověřit. Úkolem byli pověřeni vojáci 23. pěší divize US Army, v jejichž operační zóně se vesnice nacházela. Po čtvrthodinové dělostřelecké přípravě zaútočili příslušníci roty Charlie pod velením kapitána Ernesta Mediny na cíl. Během rychlého postupu, kdy se střílelo na vše, co se pohybovalo, se však vojáci nesetkali s žádným odporem. Místo toho, aby palba ustala a celá oblast byla zajištěna, pokračovala likvidace „zbývajících nepřátel“ ve vesnici, včetně starců, žen a dětí. Během dvouhodinového běsnění, jehož se nejaktivněji účastnili muži 1. čety poručíka Williama Calleyho, byla vesnice zapálena a téměř všichni její obyvatelé pobiti. Mladí, často ani ne dvacetiletí branci, toužící se pomstít za své padlé kamarády, se na vietnamských vesničanech dopouštěli neuvěřitelných krutostí. Ženy byly před smrtí znásilňovány, některé oběti mučeny a jejich mrtvá těla následně zohavována.

Smutnou skutečností zůstává, že toto vraždění nebylo ojedinělým případem. K podobným incidentům docházelo i na jiných místech Vietnamu, a to na obou válčících stranách. Život jihovietnamských rolníků během tzv. druhé indočínské války byl obzvláště tvrdý. Ve dne ovládala krajinu americká armáda se svou moderní výzbrojí, v noci se pak o slovo hlásily partyzánské oddíly Vietkongu. Američané si dobře uvědomovali úzkého propojení Vietkongu a místního obyvatelstva, které jeho příslušníkům poskytovalo materiální zázemí, a proto přistupovali ke každému rolníkovi jako k potenciálnímu partyzánovi. Vietkong naopak tvrdě trestal každého, kdo neprojevil loajalitu jejich věci. Pokud by vesničané odmítli poskytnout partyzánům přístřeší a stravu, riskovali, že s nimi bude zacházeno jako se zrádci a kolaboranty.

Rok 1968 byl v mnoha ohledech pro americkou účast ve Vietnamu rokem zlomovým. Po likvidaci rozsáhlé ofenzivy, kterou příslušníci Vietkongu a severovietnamské armády zahájili během oslav vietnamského Nového roku, byla morálka řadových amerických vojáků značně slabá. Nic totiž nenasvědčovalo tomu, že by Spojené státy americké dosáhly v brzké době vítězství. Konec války byl v nedohlednu, výdaje na válku neustále narůstaly, stejně jako ztráty na životech amerických vojáků. Jen rota Charlie ztratila do poloviny března 28 mužů. Nášlapné miny, přepady ze zálohy či pasti z bambusových bodců působily na psychiku mladých branců naprosto destruktivně. Dlouhodobá frustrace z dosavadního průběhu války a guerillové boje s takřka neviditelným nepřítelem byly hlavními spouštěči těchto nelidských krutostí. Tvrdou životní realitu vietnamského obyvatelstva během války zachycuje také několik celovečerních filmů. Mezi nejslavnější snímky patří: Četa (Platoon, Oliver Stone, 1986), Olověná vesta (Full Metal Jacket, Stanley Kubrick, 1987) či Oběti války (Casualties of War, Brian De Palma, 1989).

DOPORUČENÁ LITERATURA:

FREY, Marc. Dějiny vietnamské války: Tragédie v Asii a konec amerického snu. 1. vyd. Praha – Litomyšl: Paseka, 2003. 210 s. ISBN 80-7185-468-9.

SYRUČEK, Milan. V zajetí džungle: Nejdelší válka 20. století. 1. vyd. Praha: Epocha, 2007. 342 s. ISBN 978-80-87027-25-7.
Zveřejněno se souhlasem autora
Autor: Petr Hatala

Jelikož svůj blog nestíhám vést jak jsem si představoval, tak si dovolím malý kompromis. Kromě mých článků, se zde sem tam objeví článek z cyklu Post Septem, který vydáváme ve studentském spolku Agora. Články jsou zaměřeny buď na historická či na společenskovědní témata. Doufám, že se budou líbít. 

Autor: Tomáš Bederka | úterý 25.3.2014 20:33 | karma článku: 9,64 | přečteno: 466x
  • Další články autora

Tomáš Bederka

Česká (nejen výchovná) krize

Na chvíli se ohlédněme čtvrt století zpět do dnů, kdy náš národ sjednocovala víra v blížící se konec komunistického režimu. Na dobu, kdy jsme upínali zraky k Václavu Havlovi, jakožto k symbolu revoluce a k ideám, které představoval.

3.12.2014 v 21:49 | Karma: 9,72 | Přečteno: 518x | Diskuse| Společnost

Tomáš Bederka

Islámský stát a irácký nestát: Kdo seje demokracii…

Nyní, když se mnohostranná koalice odhodlala k letecké podpoře útoků na Islámský stát, můžeme očekávat propad moci a pozvolný ústup této organizace. Nebo tomu tak není? Vstoupí Abú Bakr al-Bagdádího chalífát do dějin jen jako ten nejmenší, nejnesnášenlivější – a rekordně nejkratší? Pokud IS (Islámský stát, pozn. autora) padne, je namístě reflektovat celý druhý cyklus jeho vzestupu. A pokud se navzdory zvýšenému tlaku udrží i nadále, je analýza ještě naléhavější.

23.11.2014 v 18:55 | Karma: 10,16 | Přečteno: 607x | Diskuse| Společnost

Tomáš Bederka

Čečenská otázka

Čečenci jsou jedním z mnoha malých národů kavkazského horského řetězce. Ruské síly se kolem kavkazského pohoří začaly usazovat již od 16. století, nicméně územní zábor pohoří samotného započal až v 19. století. Krvavou výpravu vedl generál Alexej Jermolov, který kavkazské národy v bitvách porazil „na hlavu“, ovšem pro pacifikaci regionu bylo však nutno udělat mnohem více.

27.5.2014 v 21:42 | Karma: 12,76 | Přečteno: 667x | Diskuse| Společnost

Tomáš Bederka

Kreml včera a dnes: má Kennan stále pravdu?

Bylo odpoledne 22. února 1946 a do Washingtonu dorazil telegram z moskevského velvyslanectví USA. Zástupce velvyslance, George F. Kennan, v něm odpovídal na dotaz, který počátkem února položilo americké ministerstvo financí: Proč Sověti odmítají účast v nedávno založené Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu? Otázku směřovali na ambasádu v naději, že jakožto znalci sovětských poměrů, budou její zaměstnanci schopni vnést do věci jasno. Kennanova odpověď učinila mnohem víc.

20.5.2014 v 21:49 | Karma: 17,61 | Přečteno: 988x | Diskuse| Společnost

Tomáš Bederka

Černobyl: Jak se v roce 1986 Neinformovalo

Před cca. dvaceti osmi lety, 26. dubna 1986, došlo k nejhorší jaderné havárii v historii jaderné energetiky. Černobylská katastrofa má mnoho příběhů, jedním z nich je také naprosté zamlčení informací ze strany jak Sovětského svazu, tak československé vlády. Co východní blok svým občanům (ne)řekl?

3.5.2014 v 13:56 | Karma: 19,22 | Přečteno: 1402x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Další Mikulášovy patálie. Bekovy asistenty platí Senát i resort školství

28. června 2024

Premium Nejen ministr školství Mikuláš Bek (STAN) umí využít maxima možného. Po nejdražším pronájmu...

Zákulisní dohoda o nominaci Leyenové štěpí Unii. Zuří i italská premiérka

28. června 2024

Premium Evropští lídři se ve čtvrtek sjížděli na dvoudenní summit v Bruselu s tím, že věci jsou dané....

Bouřky vytopily také část Olomouckého kraje, v pátek přijdou další

27. června 2024  17:56,  aktualizováno  22:39

Česko zasáhl v odpoledních hodinách pás bouřek. Další se pak ze západu postupně přesouval směrem na...

Biden a Trump jdou do boje. Střetnou se v první televizní debatě

27. června 2024

V pátek ve tři hodiny ráno Joe Biden a Donald Trump změří síly v první televizní debatě. Hodinu a...

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 984x
Student PedF UK, předseda studentského spolku, který je kriticky hrdý na svou Alma mater, a který opravdu chce učit.
Motto: i want to be a teacher and I'm proud of it.

Seznam rubrik