Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Motivace učitelů dobrovolně se otestovat na covid bude malá. Má význam jen pro sběr dat.

Brzy začne dobrovolné testování učitelů. Předpovídám, že zájem nebude velký. V den testování jste sice negativní, ale další den už to může být jinak. Motivace je nízká.

 Jediné, co test totiž ukáže, bude, že je učitel negativní právě v ten daný moment. Další den to už platit nemusí. Antigenní testy, kterými se budou učitelé testovat, jsou totiž vhodné pro opakované testování. Proto se jimi pravidelně testuje například v různých zařízeních sociální péče. Takové testy opakující se každé čtyři, pět dní, mají pro klienty určitě význam (viz text o nové studii z webovek  ČT24) U učitelů to však bude zcela jinak. Jediný význam, který bude jednorázové testování pro kolegy mít, je, že v moment odběru budou vědět zhruba s pravděpodobností 70%, že jsou negativní a tudíž následující 2-3 dny nikoho nenakazí. Už další den totiž může být sám od jednoho ze svých 150 žáků, které za ten den učí, nakažen a za pár dní se stává rozsévačem viru. Do prázdnin ale zbývá dnů zhruba 20 a 3 dny z 20 sice není úplně nula, ale to vše za 70 milionů? Pravidelné testování po 70 milionech každé tři dny (200 000 učitelů krát 350 Kč za test) přitom podle mne ani není reálné. Proto se nedivím, že se nikdo do ničeho takového ani nepouští. Jednak by se zahltil zdravotní systém (uvidíme, jestli vůbec ustojí už toto jednorázové testování učitelů) a navíc bude proti testům hrát ještě další faktor, a to je nutnost dojet (dojít) na odběrové místo s velkou pravděpodobností v době výuky. Tu většina kantorů teď buď vede náročnou kombinovanou formou a nebo dohání učivo z podzimní koroniády. Navíc je mnoho odběrových míst jen ve velkých městech. Tudíž si kantoři častou budou muset brát volno na celý den na cestu za odběrem a někdo jiný za ně bude muset suplovat. Test trvá zhruba 15 - 20 minut, a tak bude testování náročné jak časově, tak z hlediska kapacit. Proto si dovolím předpovědět, že testování pouze odpoledne po výuce určitě nebude možné.

Jediný opravdu poctivý význam takové testování bude dle mého mínění mít tedy ve sběru důležitých dat a také v tom, že se ukáže, které z antigenních testů jsou spolehlivější. Určitě bude pro stát užitečné zjistit, kolik je mezi tisícovkami učitelů momentálně covid pozitivních a jako bonus získají zdravotníci data o spolehlivosti různých antigenních testů (viz rozhovor s Mudr.Hajduchem – vedoucím laboratorní skupiny pro covid-19 při ministerstvu zdravotnictví) . Bude to velký vzorek ze spolehlivého zdroje, který se navíc dobrovolně přihlásí a je v častém a velkém kontaktu s mnoha potencionálními nositeli viru (dětmi). Učitelský vzorek je prostě ve všech ohledech výhodný a také je potencionálně velký. Vždyť učitelů je na 200 tisíc, a i když by se k testování přihlásila jen část z nich, tak to bude mít dostatečnou vypovídací hodnotu. Sice se při tom vlastně můžeme cítit tak trochu jako pokusní králíci, ale myslím, že v současné turbulentní době, kdy se na školství experimentuje nepřetržitě od jara, už to asi přežijeme.

Na závěr dám proto jeden dobrý tip, abych text zakončila pozitivně. Kdy a za jakých okolností by tedy testování mělo vlastně smysl pro samotného učitele? Existuje test, který by měl navíc pro kantora či školu výhodu? Podle mého určitě ten, který prokáže, že máte v těle protilátky. Tedy, že jste nemoc prodělali, a že jste vůči této chorobě sami imunní. To by zcela jistě bylo výhodné jak pro učitele, tak pro školu, takové zaměstnance mít. Jako bonus byste coby kantor obdržel výsadu nenosit roušku při výuce, protože nikoho  nenakazíte. Myslím, že toto testování by pro mnoho kolegů mělo velký význam a ochota se na něj dostavit, by byla daleko větší. Mluvit totiž mnoho hodin přes roušku tak, aby vás slyšeli i žáci v poslední řadě, je opravdu velká zátěž. A to nejen na hlasivky.

Uvidíme tedy za pár dní, jak si učitelé testování vyhodnotí a kolik jich vlastně přijde.Můj soukromý odhad je maximálně 30%.

Autor: Zuzana Růžičková | středa 2.12.2020 19:43 | karma článku: 21,62 | přečteno: 1890x
  • Další články autora

Zuzana Růžičková

Zatrolené přijímačky

Umí současné přijímačkové testy roztřídit budoucí studenty? Mají pravdu kritici jednotné zkoušky, že je diskriminační a příliš náročná? A nebo se naopak mají na SŠ dostat jen studijní typy dětí a rodiny mají lépe vybírat školu?

6.5.2023 v 13:49 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3655x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Nelegální domácí úkoly

Zadávání povinných domácích úkolů je nelegální. Říká pedagožka a aktivistka. DÚ je možné známkovat i hodnotit. Tvrdí naopak mluvčí MŠMT. Využívání úkolů je plně v souladu se školským zákonem. Říká zástupce inspekce. Tak jak to je?

9.4.2023 v 13:14 | Karma: 38,24 | Přečteno: 6640x | Diskuse | Společnost

Zuzana Růžičková

Místo učitelů amatéři. Místo slušných platů pedagogů podfuk.

Novela zákona o pedagogických pracovnících se zmítá v křečích a bude to mít trvalé následky na české školství. Vládní poslanci hodili vidle do zvyšování platů pedagogů a zároveň chtějí za katedry pustit amatéry.

8.4.2023 v 9:05 | Karma: 40,92 | Přečteno: 7765x | Společnost

Zuzana Růžičková

Proč vznikl učitelský kodex bez učitelů ?

Na zveřejněném učitelském kodexu spolupracoval kde kdo (profesní učitelská organizace jen jedna, navíc malá). Valná většina učitelů se tak na svém profesním kodexu nepodílela a dozvěděla se o něm z médií. Kdo ho vlastně sepsal?

10.12.2022 v 16:08 | Karma: 41,15 | Přečteno: 4223x | Společnost

Zuzana Růžičková

Jak uvažuje ruský zajatec? Zajímavá svědectví přináší videa novináře Zolkina.

Novinář Zolkin vytváří od začátku války jedinečný projekt. Zpovídá ruské „soldáty“, kteří na Ukrajinu přišli jako okupanti. Jde o ty, kteří se buď sami vzdali nebo byli zajati (ukrajinsky „v plenu“). Jeho videa doporučuji.

27.10.2022 v 23:36 | Karma: 26,25 | Přečteno: 1042x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

13. července 2024

Premium V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u...

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

13. července 2024

Premium Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a...

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Přímý přenos Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4266x
Jsem srdcem i duší kantorka, i když původně jsem dělala v rádiu. A protože mě baví psát, tak jsem si spojila současnou a minulou profesi a píšu hlavně o škole, ale občas i o něčem jiném...co život přinese:-)

Seznam rubrik