Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anti-západní degresivismus pod maskou západního progresivismu a regresivní konzervatismus

Pojem progresivismus byl v posledních desetiletích znehodnocen jako pojem liberalismus. Západ dnes upadá vlivem anti-západního degresivismu pod maskou západního progresivismu. Bude nahrazen regresivním konzervatismem 19. století?

Kandidát do europarlamentu Filip Turek prohlásil, že o hlasy progresivistů nestojí. Nicméně podobně jako často říká např. předseda Svobodných Libor Vondráček, že je „liberálem“ v pravém slova smyslu a nepatří mezi ty současné pseudo-liberály sami sebe nazývajícími se liberálními, tak já u sebe ještě obdobně doplňuji, že jsem i „progresivistou“. A nepatřím mezi ty současné pseudo-progresivisty sami sebe nazývající se progresivními.

Praktikovaný nežádoucí neliberální degresivismus s povrchním pláštíkem „Havlova pozlátka“ znehodnocuje žádoucí pojmy liberalismus, progresivismus i samotný Havlův odkaz – žít dnes psal by o Fialovi a jeho „šifře demokracie“.

Připomeňme si názvosloví:

Degrese – klesání, pokles.

Regrese – návrat k dřívějšímu stavu, zpětný vývoj.

Progrese – pokrok, vzestup, růst.

Liberalismus (z latinského liber znamenající svobodný, svobody se týkající, svobodomyslný) je politicko-filozofický směr i pohled, který zpravidla prosazuje principy svobody, demokracie, sekularismu, právní rovnosti s podporou občanských a lidských práv.

Progresivismus (popř. pokrokářství) je politicko-filozofický směr a pohled, který zpravidla prosazuje reformy ve společnosti a vychází z myšlenky, že pokrok ve vědě, technice, ekonomice a společenosti je nezbytný pro stálý rozvoj a stálé zlepšování situace lidí.

Já se k regresi do 19. století jako většina dnešních konzervativců nekloním a se svým a mnou definovaným „Kybernetickým občanským humanismem“, vycházejících z „best of“ zkušeností a myšlenek Země Moravské, Země České, republiky České i Československé, civilizace západní i celkově lidské jsem reálně jediným progresivistou široko daleko na úrovni politiky 4.0 a ne na dosavadní úrovni Politiky 2.0 a kdy řešení hrozeb typu kyberokracie či algokracie v informační společnosti opravdu neočekávám, že vyřeší přístup konzervativního mindsetu 19. století či mentorování kariérních „anti-dezinfo“ šmejdů pracujících zpravidla na marketingově zvoleném dezfact-checkingu za paušál či za provizi.

Podle mě lze přirozeně progresivně a nádherně mj. vycházet ze synergie českých prezidentů, kdy Havel prosazoval „nepolitickou“ bez-aparátní politiku, kdy nebyl proti stranám, ale proti diktatuře stranictví (partokracii) a nepřiměřeně silnému mocenskému vlivu stran, kdy systém, ideologie a aparáty vyvlastnily člověku – vládnoucímu i ovládanému – jeho svědomí, přirozený rozum a přirozenou řeč, a tím i jeho konkrétní lidství. Prosazoval politiku zdola, politiku člověka nikoli mocenského aparátu, politiku rostoucí ze srdce, nikoli z teze. Kdy Klaus prosazoval neopomínání i existence zpolitizované a zaparátizované „nepolitiky“ jako homosexualismus, NGOismus, ekologismus, environmentalismus, klimatický alarmismus, genderismus, humanrightismus, soudcokracii, Evropeismus a kdy Zeman prosazoval soutěž prognostických programů budoucností, aby se neopakovalo, že odcizená budoucnost nebude opět sdílena společností, protože ta si neplánuje, ale které je plánováno.

Závěrem tedy pro zopakování – pojem progresivismus byl v posledních desetiletích znehodnocen jako pojem liberalismus. Západ dnes upadá vlivem nefunkčního a neudržitelného anti-západního neliberálního degresivismu pod maskou západního progresivismu. Zda bude nahrazen regresivním funkčním a udržitelným konzervatismem 19. století je na nás, ale ve světové konkurenci civilizací poté podle mě neobstojíme a je třeba jít cestou skutečného západního liberálního progresivismu.

PS: Bude a je nutná opravdovost, kdy liberál bude opravdovým liberálem a progresivista opravdovým progresivistou, resp. Cimrmanovsky: „...tady to je samej Zbořil nebo Vondráček... Zbořil, Vondráček, Zbořil, Vondráček…jenom táhle vzadu je výjimka, tam sedí dva Vondráčkové (Libor a Radek) vedle sebe.“ (Vyšetřování ztráty anti-západního neliberálního degresivismu).

Autor: Josef Zbořil | sobota 25.5.2024 11:56 | karma článku: 13,12 | přečteno: 332x
  • Další články autora

Josef Zbořil

PSYOPS pro posílení důvěry vlády jako součást při zadržení podezřelého z terorismu

Prezentace zadržení podezřelého z teroristického útoku bývá využita jako součást psychologických operací (PSYOPS) vlády.Podívejme se na obecné způsoby,jak funguje,přičemž PSYOPS může být hypoteticky až 100% komunikovaného příběhu.

9.6.2024 v 19:14 | Karma: 11,49 | Přečteno: 209x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Bude do sportu zaveden pojem „smíšený jednotlivec“?

V týmových sportech existují „smíšená družstva“ složená z mužů a žen. Jelikož dochází ke změnám pohlaví, což způsobuje minimálně rozpaky nad férovostí, tak řešením by byla v jednotlivcích obdoba jako „smíšený jednotlivec“.

6.6.2024 v 20:11 | Karma: 0 | Přečteno: 30x | Diskuse| Miniblogy

Josef Zbořil

Segregace černých… „česko-sodních“ humorů „pseudo-nacisty“ Filipa Turka

Konkurence Turka má právo na svobodu slova a vykreslovat jej pro své zájmy zisků mocenských pozic jako „pseudo-nacistu“, stejně jako on má právo na „humory“ jako z pořadu ČT Česká soda s hitlerovsko-nacistickými přirovnáními.

6.6.2024 v 19:03 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1210x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Po lžích k Turkovi: Danuše Nerudová výkonným marketingem pro Filipa Turka

Tři reflexe z debaty z 3.6.2024 mezi lídry kandidátek do evropského parlamentu Filipem Turkem (Přísaha a Motoristé) a prof. Ing. Danuší Nerudovou, Ph.D. (Starostové a osobnosti pro Evropu).

4.6.2024 v 17:46 | Karma: 32,28 | Přečteno: 1335x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Hrozba armádní „PSYOPSkracie“ aneb amplifikace, de-amplifikace a síťová neutralita

Armádní psychologické operace PSYOPS jsou zbraní, jejíž použití proti vlastnímu obyvatelstvu je pučem junty. Síťová neutralita (otevřený internet) bez inkviziční de-amplifikace je esenciálností v rovnosti demokratické společnosti.

1.6.2024 v 19:39 | Karma: 13,94 | Přečteno: 325x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,85
  • Průměrná čtenost 1724x
Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda a lídr Strany svobodných občanů (2012-2015), překladatel a autor americko-izraelského Gatestone Institute (2015-2022), zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu. Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky".