Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politika v době umělé inteligence #2: "Česká identita" skrze synergii "českých prezidentů"

Za posledních cca 30 let vyrůstali občané České republiky v prostředí s otevřenou veřejnou debatou, kterou dokázali čeští prezidenti maximálně rozšířit o své charakteristické postoje a hodnoty...

...identitu chránící humanista Havel, soutěž chránící konzervativec Klaus a rovnost chránící socialista Zeman.

Synergie českých prezidentů

Přesto měli společný pohled na zásadní témata, kterých bychom se měli dále držet i v nastupující době umělé inteligence. Mezi tato témata řadím 3 nejvýznamnější:

 

Kultivační síla svobodné soutěže

Václav Havel (1993-2003): „Tržní ekonomika je pro mne cosi samozřejmého jako vzduch; vždyť to je jen staletími vyzkoušený a ověřený způsob ekonomické činnosti člověka, který nejlépe odpovídá lidské přirozenosti“.

Václav Klaus (2003-2013): „Chceme ustanovit pravidla tržní ekonomiky – neplánovat její výstupy“.

Miloš Zeman (2013-2023): „Jakákoli vize potřebuje k životu trvalou konfrontaci s alternativními vizemi, aby se mohla vyvíjet, korigovat a prohlubovat“.

 

Čelit zcizujícímu zvnějšnění

Václav Havel (1993-2003): "Nepolitickou" bez-aparátní politikou

"Nejsem pochopitelně proti stranám; kdybych byl proti nim, byl bych proti demokracii samé. Jsem pouze proti diktatuře stranictví. Totiž proti nepřiměřeně silnému mocenskému vlivu stran... systém, ideologie a aparát vyvlastnily člověku – vládnoucímu i ovládanému – jeho svědomí, přirozený rozum a přirozenou řeč, a tím i jeho konkrétní lidství... soudobá politika se až příliš stává věcí specialistů... mně se ale zdá, že by měla být především věcí občanů, se zvlášť vystupňovaným smyslem pro odpovědnost a tajemnou komplexnost bytí... politiku zdola, politiku člověka nikoli mocenského aparátu, politiku rostoucí ze srdce, nikoli z teze..."

Václav Klaus (2003-2013): Neopomínat i existenci zpolitizované a zaparátizované "nepolitiky"

"...Homosexualismus... NGOismus... ekologismus... environmentalismus... klimatický alarmismus... genderismus... humanrightismus... soudcokracie... Evropeismus."

Miloš Zeman (2013-2023): Soutěží prognostických programů budoucností

"Odcizená budoucnost nebyla sdílena společností, která si neplánovala, ale které se plánovalo".

 

Prosperující svobodné společenství Evropanů

Václav Havel (1993-2003): „Toto [evropské] společenství se musí plně opřít o duchovní a politické hodnoty, které byly v posledních desetiletích udržovány, pěstovány a prakticky naplňovány v demokratické západní Evropě. Tedy o takové hodnoty, jako je respekt k občanským právům a svobodám, politický a hospodářský pluralismus, parlamentní demokracie, decentralizace místní správy a samosprávy a vše, co s tím souvisí či na to navazuje... Nejde přitom o adaptaci na cosi cizího...“.

Václav Klaus (2003-2013): „...to či ono institucionální uspořádání Evropské unie není cílem samo o sobě, ale je prostředkem k dosažení cílů skutečných. Těmi není nic jiného než lidská svoboda a takové ekonomické uspořádání, které přináší prosperitu... Je třeba otevřeně říci, že dnešní ekonomický systém EU je systémem potlačovaného trhu a nepřetržitého posilování centrálního řízení ekonomiky... Toto všechno říkám z pocitu odpovědnosti o demokratickou a prosperující budoucnost Evropy“.

Miloš Zeman (2013-2023): „Podle mého názoru větší díl viny leží na současném vedení Evropské unie, které je naprosto neschopné, byrokratické, způsobuje odcizení evropských občanů od evropských institucí... Nepotřebujeme cenzuru, nepotřebujeme ideovou policii, nepotřebujeme nový úřad pro tisk a informace, pokud máme i nadále žít ve svobodné a demokratické společnosti...“.

 

Jejich společná synergie tak může být i definována jako "česká identita" - jako tzv. "kybernetický občanský humanismus"

Václav Havel (1993-2003; humanistický): „Musíme se – jako lidstvo, tedy jako lidé, jako vědomé bytosti s duší a odpovědností – nějakým způsobem vzpamatovat. Kdysi jsem to nazval existenciální revolucí. Měl jsem tím na mysli jakousi všeobecnou mobilizaci lidského svědomí, lidského ducha, lidské odpovědnosti, lidského rozumu.“

Václav Klaus (2003-2013; občanský): „Potřebujeme aktivní a autentické občanství každého z nás.“

Miloš Zeman (2013-2023; kybernetický): „Budoucnost jako program."

 

No a když se zeptáme umělé inteligence - otevřeného software ChatGPT fy. OpenAI, který byl spuštěn jako prototyp 30. listopadu 2022 a podle slovního zadání může psát i počítačové programy či obchodní korespondenci, tak po dotazu, co je „kybernetický občanský humanismus“ odpověděl velmi pěkně:

"Kybernetický občanský humanismus" je termín, který popisuje moderní přístup k digitálním technologiím a jejich roli ve společnosti. Tento filozofický koncept vychází z myšlenky občanského humanismu, který zdůrazňuje význam občanské angažovanosti a veřejné služby v demokratické společnosti. Kyberobčanský humanismus na tuto myšlenku navazuje tím, že uznává roli, kterou mohou technologie hrát při podpoře občanské angažovanosti a veřejné služby.

Koncept kybernetického občanského humanismu vychází z přesvědčení, že digitální technologie lze využít k vytvoření nových forem veřejné diskuse a občanské angažovanosti a že tyto nové formy angažovanosti mohou přispět k posílení demokratické společnosti. To může zahrnovat využívání sociálních médií, online fór a dalších digitálních platforem k podpoře veřejného dialogu a diskuse.

Kybernetický občanský humanismus rovněž zdůrazňuje, že je důležité zajistit, aby digitální technologie byly využívány způsobem, který respektuje lidská práva, včetně soukromí a svobody projevu. Vyzývá k vypracování nových politik a předpisů, které zajistí, aby digitální technologie byly využívány způsobem, který podporuje demokratické hodnoty a prosazuje veřejné blaho.

 

Dle mého názoru tak Kybernetický občanský humanismus nejlépe zajistí naše ukotvení v dosavadních hodnotách, české identitě a udržitelné svobodné společnosti v nastupující době umělé inteligence s hrozbami jako kyberokracie či algokracie.

 

Čtěte na podobné téma:

Politika v době umělé inteligence #1: "Senát zesnulých osobností" udržitelné společnosti

Více svobody slova na Západě: Tvoří informované voliče a ti funkční demokracii

Autor: Josef Zbořil | středa 15.2.2023 19:20 | karma článku: 12,64 | přečteno: 203x
  • Další články autora

Josef Zbořil

PSYOPS pro posílení důvěry vlády jako součást při zadržení podezřelého z terorismu

Prezentace zadržení podezřelého z teroristického útoku bývá využita jako součást psychologických operací (PSYOPS) vlády.Podívejme se na obecné způsoby,jak funguje,přičemž PSYOPS může být hypoteticky až 100% komunikovaného příběhu.

9.6.2024 v 19:14 | Karma: 11,48 | Přečteno: 206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Bude do sportu zaveden pojem „smíšený jednotlivec“?

V týmových sportech existují „smíšená družstva“ složená z mužů a žen. Jelikož dochází ke změnám pohlaví, což způsobuje minimálně rozpaky nad férovostí, tak řešením by byla v jednotlivcích obdoba jako „smíšený jednotlivec“.

6.6.2024 v 20:11 | Karma: 0 | Přečteno: 29x | Diskuse| Miniblogy

Josef Zbořil

Segregace černých… „česko-sodních“ humorů „pseudo-nacisty“ Filipa Turka

Konkurence Turka má právo na svobodu slova a vykreslovat jej pro své zájmy zisků mocenských pozic jako „pseudo-nacistu“, stejně jako on má právo na „humory“ jako z pořadu ČT Česká soda s hitlerovsko-nacistickými přirovnáními.

6.6.2024 v 19:03 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1206x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Po lžích k Turkovi: Danuše Nerudová výkonným marketingem pro Filipa Turka

Tři reflexe z debaty z 3.6.2024 mezi lídry kandidátek do evropského parlamentu Filipem Turkem (Přísaha a Motoristé) a prof. Ing. Danuší Nerudovou, Ph.D. (Starostové a osobnosti pro Evropu).

4.6.2024 v 17:46 | Karma: 32,28 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Josef Zbořil

Hrozba armádní „PSYOPSkracie“ aneb amplifikace, de-amplifikace a síťová neutralita

Armádní psychologické operace PSYOPS jsou zbraní, jejíž použití proti vlastnímu obyvatelstvu je pučem junty. Síťová neutralita (otevřený internet) bez inkviziční de-amplifikace je esenciálností v rovnosti demokratické společnosti.

1.6.2024 v 19:39 | Karma: 13,94 | Přečteno: 324x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Dramatizujete, kritizoval opozici Fiala. Strašíte lidi terorismem, reagoval Babiš

14. června 2024  8:42,  aktualizováno  10:19

Přímý přenos Opozice kritizuje vládu za nedostatek informací o teroristickém útoku na pražské MHD. „Kdo byl ten...

Kriminálka rozbila drogový gang, našla zbraně i hrníčky napěchované bankovkami

14. června 2024  10:04

Kriminalisté z Olomouckého kraje dopadli drogový gang pěti mužů a dvou žen, který operoval i v...

Politiků se o pomoc prosit nebudu, říká novinář se zákazem vstupu na Ukrajinu

14. června 2024

Podcast Nezávislý novinář Tomáš Vlach se znelíbil svým článkem o veliteli Da Vincim pro Lidové noviny z...

Soukupův definitivní konec v čele Barrandova. Nový majitel ho vymazal

14. června 2024  9:40,  aktualizováno  9:51

Podnikatel Jan Čermák v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio nahradil...

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,85
  • Průměrná čtenost 1724x
Ing. Josef Zbořil, Ph.D. (1979, Prostějov) je moravský technický manažer v železničním průmyslu, bývalý olomoucký krajský předseda a lídr Strany svobodných občanů (2012-2015), překladatel a autor americko-izraelského Gatestone Institute (2015-2022), zakladatel občanského hnutí ESG participace KYBER-OBČANÉ a představitel kybernetického občanského humanismu. Popularizuje odkaz osvětových uměleckých snah z přelomu 19. a 20. století českého loutkářství s heslem "Vychovávej loutkou, ne loutky".