Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zabraňte prodloužení nouzového stavu

Dnes má parlament rozhodnout o prodloužení nouzového stavu, tedy legislativního rámce, který vládě umožňuje rychle bez jakékoliv politické diskuze přijímat opatření proti šíření koronaviru.

Politické strany, které se nazývají opozičními, už předem deklarovaly, že jsou vesměs ochotné prodloužení nouzového stavu za určitých podmínek odsouhlasit.

Považuji to za projev alibismu a pokrytectví zároveň.

Opoziční strany dlouhodobě kritizují vládu Andreje Babiše, viní ji z nekoncepčních kroků, poukazují (většinou kupodivu správně) na drtivé ekonomické následky plošných opatření, upozorňují na situaci malých a středních podnikatelů. Vytvářejí proti této vládě aliance, které mají po příštích volbách postavit zemi na nohy a dát ji po řádění Andreje Babiše do pořádku.

Při tom všem jsou tyto strany ochotné dále ponechat této vládě, na níž nenechají nit suchou, v rukou tak důležitý a mocný nástroj, jakým je nouzový stav! Domnívám se, že takový postoj je nejen nečestný, ale také nelogický. Pokud je vláda skutečně tak příšerná, lze očekávat, že od nynějška bude s tímto nástrojem, s nouzovým stavem, zacházet správně? Nebo snad v očích opozičních politiků není tak příšerná a je schopna s koronavirem zatočit, aniž by přitom dále působila, které budou dlouhodobě srovnatelné s následky epidemie?

Proč by se nedaly potřebné zákony schvalovat na základě principů o ochraně veřejného zdraví standardní legislativní cestou, při zásadním zkrácení všech zákonných lhůt? Nutnost schvalovat opatření rychle a maximálně pružně lze zajistit větším pracovním nasazením poslanců a senátorů napříč politickým spektrem, i kdyby, obrazně řečeno, měli v jednacím sále sněmovny nocovat. Pokud je nutné dále omezovat podnikání v této zemi, zakazovat lidem opouštět po 21. hodině své bydliště nebo přikazovat nošení roušek, nechť v těchto věcech hlasuje celá poslanecká sněmovna. Takové opatření pak nejen bude mít nezpochybnitelnou politickou legitimitu, ale bude zřejmé, jak který poslanec hlasoval. Bude to důležitá informace za pár měsíců - až epidemie pomine, a poslanci začnou lovit politické body na prohlášeních, že “oni by to bývali dělali lépe.”

Je-li situace skutečně tak vážná, a to jak v kontextu koronavirové epidemie, tak v kontextu dlouhodobé neschopnosti Babišovy vlády epidemii řešit s ohledem na ekonomické následky, potom schválí-li opoziční poslanci prodloužení nouzového stavu, zbavují se tím vlastně pohodlně své politické odpovědnosti za osud tohoto státu a jeho občanů. Dávají tím najevo, že nechtějí situaci aktivně řešit, ale svěří odpovědnost lidem, s nimiž však dlouhodobě nesouhlasí. Je to skutečně alibismus a pokrytectví zároveň.

Pánové poslanci ze STANu, z Topky, z ODSky nebo od Lidovců, a stejně tak zbytky rozumných poslanců umírající ČSSD: odmítněte prodloužení nouzového stavu a začněte se aktivně zabývat řešením koronavirové epidemie!

Autor: Luboš Zálom | pátek 30.10.2020 11:39 | karma článku: 25,47 | přečteno: 967x
  • Další články autora

Luboš Zálom

Eurovolby skončily. Nezapomeňte

Okřídlené rčení tvrdí, že kdyby volby mohly něco změnit, dávno by byly zakázány. Osobně jej pokládám za velmi falešné a vlastně předem poraženecké. Co tedy letošní eurovolby? Změní se něco, nebo bude politika EU stále stejnější?

11.6.2024 v 16:39 | Karma: 18,02 | Přečteno: 584x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Ministr Hladík straší občany ČR falešným pojmem ekologická stopa

Před několika týdny vydalo ministerstvo životního prostředí, jemuž šéfuje lidový socialista Petr Hladík, že od 18. dubna žijí občané ČR na ekologický dluh. Vyděsilo vás to?

2.6.2024 v 15:16 | Karma: 24,34 | Přečteno: 527x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Kingdom Come, svoboda a trh

České internetové vody rozbouřil článek zveřejněný na jistém blogu na serveru idnes.cz. Autor textu v něm z jakéhosi ekonomicky-morálního hlediska rozebírá chystané vydání počítačovými hráči toužebně očekávané hry Kingdom Come 2.

20.5.2024 v 13:55 | Karma: 28,75 | Přečteno: 3960x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Chvála neposlušnosti

Austrálie zavedla tábory pro odpírače karantény. Kanadský Quebec zavádí pro neočkované občany speciální daň. Řecko jim zase uděluje pokutu 100 euro měsíčně. Itálie se chystá zakázat neočkovaným chodit do práce...

14.1.2022 v 18:43 | Karma: 40,86 | Přečteno: 2258x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Vydržme!

17. listopad je nebo spíše měl by být svátkem těch, kteří se neohnuli a nepodvolili. A dokázali se v pravý čas postavit za svou věc a za svoji svobodu.

18.11.2021 v 15:20 | Karma: 35,07 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Hledání v Ďáblicích pokračuje. Ostatky hrdinů druhého odboje zatím nenašli

25. června 2024  19:29

V roce 1961 vyrazil Miroslav Kasáček poprvé na hřbitov do pražských do Ďáblic hledat místo, kde je...

Až vývoj rozpočtu určí výši přidání lidem ve veřejném sektoru, řekl Jurečka

25. června 2024  6:30,  aktualizováno  19:15

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se ve Sněmovně sešlo...

Zablokovanou doménu o „Albertově krutosti“ chce nyní řetězec ovládnout

25. června 2024  18:45

Obchodní řetězec Albert podal žalobu na spolek obránců zvířat Obraz. Ten letos v březnu v kampani...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, deset lidí zemřelo

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  18:31

Při protivládních demonstracích v keňském hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 282
  • Celková karma 23,70
  • Průměrná čtenost 2470x
Jsem zastánce svobody jednotlivce a laissez-faire kapitalismu a hlásím se k odkazu myslitelů jako byl Ludwig von Mises, Murray Rothbard nebo Frederic Bastiat. Především jsem však stoupencem filozofie Objektivismu americké filozofky a spisovatelky Ayn Randové, podle mě nejvýznamnější obhájkyně svobody jednotlivce a kapitalismu. Od začátku 2014 člen Strany svobodných občanů, od 2019 místopředseda strany, dříve předseda středočeského krajského sdružení, lídr koalice Svobodných a Soukromníků pro volby do středočeského krajského zastupitelstva pro rok 2016 a středočeský lídr do parlamentních voleb 2017. V současné době zastupitel v Berouně za sdružení Lepší Beroun, které kandidovalo s podporou Svobodných a prosazuje jejich zásady komunální politiky. Dále mě lze charakterizovat jako příležitostného cyklistu, malíře, berounského patriota, příznivce jazzu a art-rocku a špatného hráče billiardu.