Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znalci

Mám na mysli cca 10 milionů českých občanů. Ať je téma jakékoliv, vyrojí se vždy a vždy přesně vědí, jak by to mělo správně a jak to ti jiní dělají blbě. Tragédii na FF UK nevyjímaje. 

I když od nejhorší masové vraždy v českých dějinách upylnuly tři týdny, stále se objevují nové a nové informace, větší podrobnosti, co se skutečně dělo v budově filosofické fakulty University Karlovy dne 21.12.2023. 

Není smyslem tohoto článku ony detaily pitvat. Chápu rozčarování poslance za ANO Richtera, jehož dcera byla tím magorem postřelena a neměla okamžitou lékařskou pomoc. Jistě bylo podobných více. Dnes se opět v médiích objevil článek, popisující situaci, kdy z budovy vycházeli studenti s rukama nad hlavou a byli terčem střelby. Opět je kritizována Policie ČR, že měla postupovat jinak. 

Vzpomněl jsem si na dobu, kdy jsem působil jako znalec v oboru, který dělám celý život. Od soudu či advokátů jsem vždy obdržel tlustý spis, kde byly všechny dostupné dokumenty, týkající se předmětného problému. Lékařské zprávy, výsledky vyšetření, rentgenové snímky a občas - bohužel - i pitevní protokol. Celý spis jsem většinou o víkendu v klidu pročítal u kávy, občas jsem se šel projít, abych si některé věci v hlavě srovnal a dal do patřičných souvislostí. A když bylo všechno jaksi jasné, napsal jsem znalecký posudek.

Proti kolegovi, který figuroval v dané kauze, jsem měl jednu obrovskou výhodu. Na rozdíl od něj jsem vše studoval jaksi z nadhledu, ex post, se znalostí konce. Jemu se předmětný průšvih často stával v půl třetí ráno na centrálním příjmu, kdy musel současně vyšetřit a ošetřit spoustu ožralců, feťáků, případně jedinců slabších duchem, kteří považovali svou teplotu 37,5 st C za natolik závažnou, že dorazili v onu noční dobu na vyšetření s přáním, aby je vyšetřil přinejmenším přednosta ústavu. Pak nebylo divu, že došlo sporadicky k přehlédnutí některých varovných příznaků s následky, které pro nemocného nebyly zrovna příznivé. Ne, že by jej popsaný stav reálií nějak vyviňoval, ale vždy jsem na to, v jakých kulisách se to stalo, bral zásadní ohled. 

Zpět k případu střelby. Policisté nemohli vědět, kde se ten magor skrývá. Budova na Palachově náměstí má 4 patra a je velká jako nádražní hala. V učebnách byly desítky či stovky studentů, kantorů a dalšího personálu. Nikdo při vstupu do budovy nemohl mít jistotu, že mu v tu chvíli ten magor nemíří na hlavu. Mohl se zabarikádovat v nějaké plné učebně. Mohl mít u sebe výbušninu etc.etc. V učebnách probíhala výuka, což jaksi znemožnilo čištění budovy kulometem zvnějšku či výsadek novodobých Rambů, kteří by se realizovali v jeho stylu. To, že cca po 20 minutách od vstupu policie do budovy byl mrtev, je dokladem profesionálně odvedené práce. 

Co se týče zraněných, nevím, kolik čtenářů bylo svědky hromadné nehody, katastrofy. Lékaři - záchanáři jsou školeni v tzv triáži, tedy prvotního rozčlenění postižených na ty, kterým už není pomoci, ty těžce zraněné, u nichž je pomoc urgentní a poté ty, kteří jsou rovněž těžce zranění, ale nehrozí jim smrt z prodlení. To může znamenat, že ten, co naříká, na tom nemusí být tak špatně jako ten, který je zticha. To, že se někomu může zdát, že je v této situaci přehlížen, ještě neznamená, že jde o špatný postup.

Čím dál více se jeví, že v tomto případě odvedla Policie ČR dobrou profesionální práci. Jistě, je nutné rozebrat všechno a poučit se pro - nedejbože - další podobnou situaci, kterou nikdy nelze spolehlivě vyloučit. Pokud se nyní rozhodnu a se svou zbraní zajdu do nákupního centra, kde z ochozu začnu pálit do lidí, nemůže tam policie být do několika vteřin. 

Nebyli bychom ti správní Češi, abychom - jak pravil kdysi pan Werich - přesně věděli, co měl ten druhý v dané situaci říct. Rozumíme práci policie v podobných případech, jsme machři ohledně klimatu, jaderné energetiky, víme přesně, jak by se měly vést bojové operace na Ukrajině. Samozřejmě také víme, že v záložní řadě fotbalové reprezentace nemá ten mamlas co pohledávat a že by tam rozhodně trenér měl dát jiného. 

Působí to směšně. Přinejmenším bychom ale v podobných vážných případech, jako byl čtvrtek 21.12.2023, měli malinko přibrzdit. Už jen pro pietu a soucit s pozůstalými. Říká se tomu empatie a je to vlastnost, která nás řadí do druhu Homo sapiens sapiens. 

Psáno pro www.blogosfera.cz

 

Autor: Tomáš Vodvářka | pátek 12.1.2024 14:16 | karma článku: 33,95 | přečteno: 864x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Komunismus forever.....

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla přinejmenším předčasná. Pohrobci zvedají hlavu.

18.7.2024 v 8:17 | Karma: 42,45 | Přečteno: 4413x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

O morálních dilematech dnešní doby

Kolega bloger a můj přítel Jan Andrle napsal zajímavý blog s názvem Děti v Gaze. Pokusím se o jeho rozšíření s vědomím, že patent na pravdu nemám a mít nemohu.

15.7.2024 v 17:48 | Karma: 29,21 | Přečteno: 717x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Laskavé české soudy

Kauza Metrostav už asi nikomu v kolotu dalších moc neřekne. Připomenu, že se v ní omočil i bývalý hejtman David Rath, což jsou už v rytmu událostí prakticky třetihory. A teprve teď se dostala k soudu

11.7.2024 v 18:35 | Karma: 39,30 | Přečteno: 3080x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

„Juden, raus !!“

V 30. letech dvacátého století byl tento „pokyn“ psán na obchody židovských majitelů po celém Německu. Ti s fištrónem zmizeli včas, ti váhající časem taky, ale tak nějak jinam, než asi zamýšleli

3.7.2024 v 19:10 | Karma: 32,60 | Přečteno: 928x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Čeká Českou televizi a rozhlas taky noc dlouhých nožů?

President Slovenské republiky podepsal zákon, kterým se mění název a de facto i složení vedení dvou veřejnoprávních médií. I letmým pohledem je patrné, o co jde...

2.7.2024 v 15:03 | Karma: 35,84 | Přečteno: 3398x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu

24. července 2024  15:52,  aktualizováno  17:01

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

Pražské letiště mělo opět technické problémy, informační systémy jsou již funkční

24. července 2024  14:22,  aktualizováno  16:50

Pražské Letiště Václava Havla se potýkalo s technickými problémy informačních systémů, které jsou...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1006
  • Celková karma 31,84
  • Průměrná čtenost 2518x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz