Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rovnost před zákonem aneb pan Ševčík se mýlí

Dnes večer mne upoutal v televizní diskusi „Máte slovo“ krásnou ukázkou demagogie pan Ševčík, který se odvolává na lidská práva a tvrdí, že rovnost před zákonem vyžaduje, aby všichni platili stejné pokuty za stejné dopravní přestupky. Já se naopak domnívám, že je to projev nerovnosti před zákonem a hrubý projev nespravedlnosti.

 

Pokuta by neměla být jen jakýmsi akademickým, formálním, aktem spravedlnosti. Jejím hlavním cílem by mělo být utlumení nebo potlačení nežádoucího chování. Má-li tedy působit na každého občana stejně účinně, je nutno hledat jiná měřítka než pevnou sumu za určitý přestupek.

Nevím, jakou rovnost spatřuje pan Ševčík v tom, že pan Novák, který vydělává 15 000 měsíčně, zaplatí pokutu 2000 Kč, stejně jako pan Černý, jehož měsíční příjem je 70 000 Kč.

Pro pana Nováka je tato pokuta téměř likvidační. Promítne se do rodinného rozpočtu i do vztahů v rodině. Hodně dlouho si to bude pamatovat a dávat pozor, aby nemusel znovu platit. I jeho žena se postará, aby na to dlouho nezapomněl.

Pan Černý zaplatí stejnou pokutu bez mrknutí oka. V jeho osobním rozpočtu jde o zanedbatelnou částku. Proto se také nerozpakuje ještě stejný den udělat stejný přestupek a zdůvodnit to tím, že má předplaceno. Jeho agresivita a arogance narůstá, protože nežádoucí chování nebylo ve skutečnosti potrestáno. Symbolická pokuta byla jen drobnou nepříjemností, něco jako štípnutí komára.

Stejná výše pokuty je tedy pro jednoho téměř likvidační, pro druhého legrační. To je rovnost před zákonem?

Pokud má mít pokuta nějaký dopad, pak musí mít na každého stejný účinek. Každý (pan Novák i pan Černý) ji musí pocítit stejně. To znamená, že pana Nováka i pana Černého by měla stejně bolet.  Pak bude mít i stejný účinek. Tento účinek nabízí pokuta určená nikoliv jako pevná částka pro každého stejná, ale třeba jako procentuální část příjmu. Právě proto asi v některých zemích, kde s demokracií mají delší zkušenost než my, přistoupili k této metodě trestu dopravních přestupků.

Kdybych byl ekonomem, použil bych jako argument daňový systém. Když se ekonom zastává rovné daně z příjmu, například 15%, je to prosazování nerovnosti před zákonem? Neměli bychom  rovnou daň vykládat tak, že všichni zaplatíme stejnou částku? Třeba 5000Kč? Rovnost daná v procentech je přece podle pana Ševčíka porušení lidských práv!!!

Kdysi jsem zaslechl, jak někdo nazval pokutu "daň za blbost". Kdybychom přijali  pojetí pokuty jako daně za blbost, pak by její určení jako procentuální části příjmu bylo v souladu s požadavkem rovnosti před zákonem, stejně jako při výpočtu rovné daně?

Kdybych chtěl být demagogem, pak bych mohl tvrdit, že stejná výše pokuty, za stejný dopravní přestupek je diskriminací některých skupin obyvatelstva. Dovedeno ad absurdum, je to důvod k žalobě na porušování lidských práv do Bruselu, nebo k založení občanského sdružení „Rovnost před zákonem“.

Jeden slavný řecký filosof prohlásil, že "jen otrok nedodržuje zákony, svobodný člověk je respektuje. Ten, kdo zákon respektuje nemusí mít navíc obavy z pokut. Musí se obávat jen otroků, kteří zákony nerespektují.

Reakce některých diváků i účastníků televizní debaty mne přesvědčila, že stanovení pokuty podle výše příjmu, by mohlo mít úspěch a projevit se i v chování agresivních řidičů. Svými agresivními výpady dali totiž zřetelně najevo, že se cítí ohroženi. A potrefená husa kejhá, praví staré české přísloví.

 

Autor: Vladimír Vocelka | čtvrtek 6.1.2011 23:58 | karma článku: 46,26 | přečteno: 12394x
  • Další články autora

Vladimír Vocelka

Hra s ohněm aneb odbory a sociální smír

Včera jsem se díval na televizní pořad Reportéři, kde mne zaujal rozhovor s řeckými občany, kteří se znovu vracejí do Krnova. Jde o potomky řeckých emigrantů z padesátých let, kteří se narodili v Československu a po uvolnění situace v Řecku se vrátili vlasti svých předků. Nyní se opět stěhují zpět do České republiky. Příběh jednoho z nich by mohl být poučný pro nás všechny.

20.3.2012 v 18:53 | Karma: 22,06 | Přečteno: 895x | Diskuse| Společnost

Vladimír Vocelka

Kdo škodí studentům práv v Plzni?

Dnes proběhne v Praze demonstrace studentů Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Jejím cílem je zpochybnit rozhodnutí akreditační komise a donutit ministra školství, aby vydal rozhodnutí, které by popřelo práci akreditační komise. Zkusme se zamyslet nad třemi základními otázkami: Kdo za to může? Kdo vyhraje, když ministr couvne? Jaké řešení je prospěšné pro studenty?

9.3.2012 v 8:29 | Karma: 12,81 | Přečteno: 594x | Diskuse| Společnost

Vladimír Vocelka

Dobře míněná rada ministrovi financí

Ministr financí chce ušetřit na školství 15 miliard a to znamená propuštění 17 000 učitelů. Před několika dny nás také seznámil s návrhem zmrazit důchody. V kontextu s volebními programy koaličních stran je to velmi dojemné prohlášení, signalizující neschopnost řešit racionálně problémy. Téměř všechny volební strany se zaklínaly sloganem: „Děti jsou budoucností národa“ a slibovaly maximální podporu rozvoje školství. Konzervativní strany, zvláště pak ty, které zdůrazňují křesťanský základ evropské kultury, se často ohánějí i úctou ke stáří.

5.3.2012 v 13:20 | Karma: 38,94 | Přečteno: 2571x | Diskuse| Politika

Vladimír Vocelka

Proč upadá kvalita školství?

Deník.cz přinesl článek „Trojčlenka je základ všeho“. Informuje o aktivitě podnikatelů, která chce dosáhnout zlepšení úrovně českého školství. Nepřekvapuje mne, že v čele tohoto rozumného myšlenkového proudu nestojí zástupci pedagogické vědy, ale odborníci z praxe. Česká pedagogika si totiž stále ještě neuvědomila, že se doba změnila. Po roce 1989 se ministerstvu podařilo prosadit „Bílou knihu“ a následně „rámcové vzdělávací programy“, které přenesly odpovědnost za kvalitu obsahu vzdělávání na učitele. Učitel pak místo přípravy na vyučování sepisuje projekty a tvoří rámcové vzdělávací programy, což jsou obory činnosti pro něž nebyl vzděláním připraven. Zbytečně tak přichází o svou tvořivou energii, kterou by účelněji využil při práci se žáky ve třídě. Důsledkem těchto neuvážených změn je výrazné zhoršení výsledků žáků ve srovnávacích testech OECD.

23.2.2012 v 0:30 | Karma: 41,25 | Přečteno: 6347x | Diskuse| Společnost

Vladimír Vocelka

Zrušit nebo zachovat speciální školy?

V televizních novinách byla zveřejněna informace o petici na obranu speciálních škol, podepsaná 18 000 lidmi. Speciální školy jsou tradiční součástí školského systému v Českých zemích. Vznikly na základě výzkumů pedagogů a psychologů, opírajících se i o zkušenosti učitelů. Jejich cílem nebyla diferenciace žáků na dobré a špatné, ani zlovolná diskriminace určité skupiny obyvatel, ale snaha pomoci postiženým dětem získat kvalitní vzdělání. Druhým důvodem rozvoje těchto škol byla ochrana postižených dětí před agresivitou spolužáků (dnes ji označujeme jako šikanu), zaměřenou na ty, kteří se něčím odlišují. Přínosem těchto škol je i to, že dávají dětem šanci, prostřednictvím srovnání se spolužáky, vylepšit si sebevědomí a sebeúctu.

5.2.2012 v 9:00 | Karma: 23,19 | Přečteno: 911x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Problémovou čtvrť ovládl islám. Vrací se tam klid a ze Švédů je malá menšina

1. června 2024  18:06

Migrace a problém se začleňováním migrantů do společnosti je ve Švédsku důležitým tématem voleb do...

Nikdo mi neřekl, jak o jizvy pečovat, říká zakladatelka organizace Císařovnám

1. června 2024  17:32

Seriál Před pěti lety čekala Eva Zubec svého prvního syna. Během porodu lékaři vyhodnotili, že bude muset...

V Indii po šesti týdnech skončily parlamentní volby. Očekává se vítězství Módího

1. června 2024  17:30

V sobotu završila Indie po šesti týdnech proces parlamentních voleb, ve kterých současný premiér...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2497x
učitel, psycholog, nyní v důchodu

Seznam rubrik