Je imám Ahmad Tájib islámofob?

         Od atentátu na redakci časopisu Charlie Hebdo už uplynul měsíc. Díky této události se u nás začalo znovu hovořit o nebezpečí, které mnozí lidé vidí v šíření islámu a islámismu. Ti, kteří na toto nebezpečí upozorňovali už dřív, byli často nazýváni "islámofoby".

         Během doby, která uplynula od zmíněného atentátu, jsme mohli vyslechnout různé názory. Tomáš Halík tvrdí, že nám ze strany islámu nic nehrozí. Jak teroristický útok na Charlie Hebdo, tak tzv. "Islámský stát" prý nemají s islámem nic společného a jsou dílem několika pomatenců.

         Prezident Miloš Zeman to vidí jinak. Veřejně vybízí OSN, aby připravila vojenský zásah proti "Islámskému státu" za účasti všech zemí, které jsou zastoupeny v Radě bezpečnosti. Za tahle slova byl v našich médiích řádně zmasírován a své si schytal i od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který okamžitě ujišťoval diplomaty arabských zemí, že naše země zůstává vůči islámu i nadále tolerantní.

         Jenomže pak se svět na vlastní oči přesvědčil, jak to s tím IS vlastně je. Internetem proběhla videonahrávka popravy jordánského pilota, kterého zaživa upálili. Nepomohlo mu ani to, že byl muslim.

         Tento čin popudil dokonce i Ahmada Tájiba, který "označil extremisty za „satanistickou skupinu“, která si zaslouží smrt, ukřižování, nebo utrhání končetin." Na první pohled by nás toto prohlášení mělo těšit, protože proti IS se konečně postavil imám respektovaný sunitskými muslimy na celém světě a přidávají se k němu i další muslimské autority.

         Jenže, co vlastně islámským klerikům na IS vadí? Podle Jusúfa al-Karadávího "nereprezentuje tato organizace žádným způsobem islám a jejich činy islám akorát poškozují".

         Problém vidím v načasování těchto vyjádření. Pokud se na internetu objevovaly videozáznamy poprav "nemuslimů", klerici mlčeli. Ponechejme stranou, zda je i v islámském světě mlčení považováno za souhlas. Vážený imám se ozval až ve chvíli, kdy zemřel muslim. Až za tento čin by podle něho lidé, kteří v IS vraždí zajatce, zasloužili, aby jim byly trhány končetiny.

         Takže se ptám: "Reagovali by muslimští klerikové stejně, kdyby byl zaživa upálen japonský novinář?" Imámové nám asi neodpoví.

         A jak je to s otázkou kterou pokládám v nadpisu tohoto článku? Je imám Ahmad Tájib islámofob? Je určena těm, kteří v posledních týdnech tak rádi tímto termínem "známkovali" každého, kdo si dovolil mít jiný názor, než třeba pan Tomáš Halík.

         Závěrem mám jeden dotaz určený nám všem. Imám Ahmad Tájib sklízí za svůj názor všeobecný potlesk. Co myslíte, jak by to dopadlo, kdyby stejná slova na adresu IS pronesl nás současný prezident? Co by se asi dělo, kdyby "označil extremisty za „satanistickou skupinu“, která si zaslouží smrt, ukřižování, nebo utrhání končetin" tak, jak to udělal egyptský imám?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vlastík Fürst | sobota 7.2.2015 8:35 | karma článku: 29,29 | přečteno: 1026x
  • Další články autora

Vlastík Fürst

Hlavně, žes je nesnědla

19.5.2024 v 8:30 | Karma: 20,57