Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sudety před mobilizací

V pátek 23. září 1938 ve 22:30 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Ale co se dělo před ní? 12. března anšlusem bylo Rakousko, rodná země Adolfa Hitlera, přičleněna k Německu.

Tím se prodloužili hranice s Německem a zároveň se obnažili nedostatečně chráněné hranice.

Maďarsko říšské vládě blahopřálo. Polsko a Jugoslávie, která se za poslední dva roky přiklonila k Německu, souhlasili už týden před tím s vědomím, že Hitlerovi jde pouze o Rakousko a Československo. Hitler kromě Maďarska získal jako spojence i Bulharsko. Obě země usilovali o revizi mírových smluv. Hitler aby si naklonil Mussoliniho  v otázce Československa se vzdal nároku na Jižní Tyroly na věčné časy. V té době mělo Československo jediného spojence - Rumunsko, které v příštích letech projde turbulentním vývojem -od spojence Hitlera až po jeho odpůrce a několik desítek tisíc vojáků padne při osvobozování Československa. 

28. května vydal Adolf Hitler směrnici 42/38 k útoku na Československo a datum zahájení do 2. října 1938.

Velká Británie nechtěla bojovat, proto tlačila na Československo, aby se s Němci dohodla. Kromě toho ve Velké Británie existovali vysoce postavené kruhy, které v Německu viděli hráz před sovětskými komunisty. V té době Poláci začali podporovat Slováky proti Čechům a pomýšleli na vytvoření polského protektorátu. 

V pondělí 12. září 1938 promluvil Adolf Hitler na sjezdu NSDAP v Norimberku který byl přenášen rozhlasem a v něm neuroticky řval: "Československo je předurčeno, aby v případě války napadlo německá průmyslová města bombami...Utrpení sudetských Němců je nevýslovné. Pro každý národní projev vůle jsou honěni a štváni jako dravá zvěř. Říše dalšího utlačování nestrpí. Jsou také německé zájmy, které jsme odhodláni hájit, a to za každých okolností...Vím také dobře, že smířlivostí se nesmíří tak nesmiřitelný nepřítel, jako jsou Češi. Sudetští Němci mají právo sebeurčení, jaké má každý národ a nechtějí fráze. Nežádal jsem tři a půl milionu Francouzů nebo tři a půl milionu Angličanů, abych je utlačoval v Německu, ale utlačování tři a půl milionů Němců v Československu musí přestat, to je můj požadavek a místo tohoto potlačování musí nastoupit svobodné právo sebeurčení. Němci v Československu nejsou bezbranní ani opuštěni! 

Hned po jeho projevu se vyřítily tlupy henleinovců s pochodněmi, vířícími bubínky, vlajícími prapory s hákovými kříži, a za pár hodin začali umírat první lidé. Oné noci se pokusili sudeťáci o povstání, které mělo Hitlerovi posloužit k vojenské agresi proti Československu. Sudeťáci se stali Hitlerovou pátou kolonou. Druhý den bylo jen v západních Čechách zavražděno několik příslušníků bezpečnostních složek a mnoho dalších zraněno. Například v Bublavě byli zavražděni tři četníci. V Habartově čtyři a v Krajkové jeden...

Druhý den 13. září nařídila vláda v 13 obvodech stanné právo. Stejný den jednalo vedení SdP v Chebu a žádali na uklidnění situace pět podmínek: Státní policie bude ze Sudet stažena. Jednotky armády se vrátí do kasáren. Zruší se stanné právo. Udržení pořádku se svěří místním úřadům a tato opatření se okamžitě oznámí rozhlasem.

14. září byla vyhlášena bojová pohotovost pohraničních jednotek Stráže obrany státu (SOS). Přesto tisíce zfanatizovaných henleinovců vytloukají v Rumburku, Šluknově, Varnsdorfu, Ústí nad Labem, Vejprtech, Kadani, Chebu, Tachově a dalších místech okna Čechů, Židů a německých antifašistů. Obsazují pošty, nádraží  a další státní úřady. Večer je v Rumburku proveden pumový útok na byt velitele posádky a poblíž kasáren henleinovci založí několik požárů. Přesto vydává ministerstvo vnitra doporučení.  Za žádnou cenu nepoužít střelných zbraní, zvláště v blízkosti hraniční čáry. Malé provokace přehlížet, velkým čelit mírnými prostředky a žádat funkcionáře Sudetendeutsche Partei (SdP) o pomoc při zajištění pořádku.

Do pohraničí jsou poslány jednotky armády, které v řadách henleinovců způsobí paniku a henleinovský puč se začíná hroutit. Ještě 15. září vydalo SdP prohlášení ve kterém znělo: "Chceme domů do říše!" a vyzvalo k ozbrojenému povstání. Heslo které rozšiřovaly i jiné německé politické strany. Po tomto zvolání, začali henleinovci po tisících utíkat do Německa.

16. září byla SdP a její ordnerské formace úředně rozpuštěny a na K.H. Franka, K. Henleina a další vydán zatykač. Ti však už byli v bezpečí v Německu.

17.  září byla v Německu založena vojenská henlienovská bojová organizace Sudetendeutche Freikorps, která pod patronací Wermachtu, SA a SS začala napadat z německého území české pohraniční oblasti, provádět diverze a terorizovat české obyvatelstvo a německé antifašisty. 

Autor: Vladislav Svoboda | neděle 5.9.2021 10:16 | karma článku: 13,05 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,43 | Přečteno: 423x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 144x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 245x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 165x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 480x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,34
  • Průměrná čtenost 1400x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik