Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa na rozcestí

Evropská unie nepoznala přes sedmdesát let válku. Představa, že by například Nizozemsko nebo některý jiný stát napadl svého souseda je nepředstavitelná.  Životní úroveň je oproti jiným kontinentům vysoká.

Přesto jsme se podle některých ocitli na pokraji katastrofy. A to tak obrovské, že někteří z nás nechtějí mít děti. "Jsem vystrašená. Planeta a příroda kolabují. Jsem zklamaná a vyděšena reakcí vlád  na tuto krizi."  Podle těchto žen (i pár mužů se najde) je nezodpovědné přivést na svět potomka a tím přispívat k možné katastrofě. "Mám pocit, že nemohu s čistým svědomím přivést dítě na tento svět a nutit jej přežít v apokalyptických podmínkách," prohlásila jedna žena. Jiná žena pro změnu prohlásila: "Oteplování klimatu, vymírání zvířat, pandemie. Podle mého názoru je ekologie hlavním argumentem, proč nemít děti."  Jedním z těch kteří nechtějí mít další děti se stal princ Harry se svou ženou Megan, protože se domnívají, že tím sníží uhlíkovou stopu, kterou by toto dítě na svět přineslo.

Pamatuji si za svůj už docela dlouhý život, že podle vědců bylo mléko zdravé. Poté přišli jiní vědci kteří tvrdili, že mléko není zdravé. Vždy záleží na úhlu pohledu, ale záleží i na osobní charakteristice dotyčných vědců. Zvláště těch kteří se chtějí proslavit a nebo naběhnou na aktuální módní vlnu. A díky tomu se vždy objeví skupinky či nesmiřitelné sekty. Není desetiletí, aby nějaké nevznikly. Chtějí lidem pomoci, jak tvrdí, a důrazně vyžadují pozornost třeba tím, že se přilepí na dlažbu. Některé sekty šly ještě dál. Japonská sekta Óm šinrikjó (Nejvyšší pravda) k prosazení svých myšlenek použila nervově paralytickou látku - sarin.

V poslední době se do popředí dostávají dvě sekty (už slyším jak se hlasitě a odmítavě ozývají) Extinction Rebellion a Animal Rebellion, které "na základě vědeckých prací a nedostatečných opatření" ví, že je nutné okamžitě jednat, protože svět se řítí k bodu zlomu a politická vůle něco dělat je mizivá a jejich požadavky logické a nevyhnutelné k dosažení uhlíkové neutrality. Chtějí zabránit nejhorším dopadům klimatické krize, zastavit hromadné vymírání druhů ( které svět doprovází od jeho vzniku) a předejít rozpadu společnosti,

A jak toho chtějí dosáhnout? Vláda musí říct pravdu a vyhlásit klimatickou a ekologickou krizi, spolupracovat s institucemi (kterými) a s veřejností komunikovat urgentnost změny. Vláda musí jednat okamžitě, zastavit ztrátu biodiverzity a redukovat emise skleníkových plynů na nulu do roku 2025 (během ani ne čtyř let!), protože se řítíme ke klimatické katastrofě se sociálním kolapsem, masovým hladověním a smrtí miliard živočichů i lidí. Vláda musí respektovat rozhodnutí  Citizen Assembly (Shromáždění občanů - takže volby jsou zbytečné). Jak píšou chtějí narušit ekonomiku, a tak otřást stávajícím politickým systémem (že by inspiraci hledali u Frakce rudé armády či u Rudých brigád...).

Jejich cílem, jak prohlašují, je politická změna a tím má být nikým nevolené Občanské shromáždění, které by dohlíželo na zavádění požadovaných změn a představovalo demokratický nástroj (a volby jsou co?) pro řešení současné krizové situace.

Ještě štěstí, že tento přístup neměly ženy (i někteří muži) v období I. světové války a pandemie Španělské chřipky, či v období velké světové krize v letech 1929 - 1933 nebo za II. světové války, jinak by Evropa nedosáhla svého blahobytu a nikdo by nevydělával na naše důchody. A jsme u problému který Evropu čeká. Aby mohla udržet svůj blahobyt (včetně slušných důchodů) a chod průmyslu bude potřebovat pracovní sílu, kterou bude muset hledat mimo EU. Co to bude pro EU znamenat? Pomalá, nenápadná civilizační a kulturní změna, která už díky globalizaci probíhá. Příchozí nesníží svou natalitu, ale díky vyšší životní úrovni, se naopak zvýší. Přístup příchozích k ekologii, zvláště v třídění odpadu, bude nižší. V důsledku to znamená, že obyvatelé EU místo snížení své uhlíkové stopy ji naopak zvýší a na důchod odpůrkyň dětí, budou muset vydělávat především příchozí.

Podle členů z těchto sekt bychom měli být všichni vegani.(to znamená vybít všechny hospodářský zvířata). Na ty bychom se chodili dívat do ZOO ( pokud by nám to povolili). Tímto krokem bychom spasili svět. Ale co s těmi desítkami miliony lidí, kteří jsou životně závislý na masném průmyslu se od nich nedozvíte (asi by se šli pást na nejbližší louku).

Aby toho nebylo málo, schválil Evropský parlament klimatický zákon, který pod názvem Green Deal ( Zelený úděl) má být novou evropskou biblí. Podle této "bible" má EU do roku 2030 snížit emise CO2 na 55% (Oproti roku 1990) a do roku 2055 zavést bezuhlíkovou ekonomiku. Přitom EU se podílí na emisích 8%, zatímco Čína každý měsíc zprovozňuje dvě nové uhelné elektrárny a podílí se na emisích 30% a Rusko 8% a o kolik Evropa sníží emise, hravě doženou státy jako Čína, Indie a další státy Asie, Afriky a Latinské Ameriky. K tomu se ještě stačí podívat jak rychle mizí pralesy v Brazílii, Indonésii a další státech.  Důsledkem tohoto "Green Dealu" bude růst cen elektřiny, topení, bydlení, dopravy a ve svém důsledku i potravin. Přitom tolik prosazovaná elektromobilita je tou nejhorší formou boje proti CO2, protože se produkce CO2 pouze přesune jinam a automobily se opět stanou luxusním zbožím. Ke všemu se v Evropě, oproti světu, rušením uhelných elektráren snižují zdroje energie. A jsou preferované obnovitelné zdroje. Oproti přímořským zemím jako je Nizozemsko, Německo a další, povětšinou bohatých států, nemá naše země takové možnosti a stavba fotovoltaických elektráren na zemědělské půdě je cesta do pekla(stačí řepka olejná). V důsledku  chudí začnou chudnout a začnou naslouchat populistickým lídrům, kteří jim budou slibovat modré z nebe a Evropou se proženou ničivé lidské bouře, z kterých se může Evropa dlouho vzpamatovávat. A to je to nejhorší co by mohlo Evropu postihnout. Horší než tzv. klimatická krize. Je nutné tyto ideje odmítnout, aniž bychom nevěnovali pozornost případným klimatickým změnám. Ale ne pouze evropsky, ale celosvětově, bez toho by byla snaha Evropy zbytečná. A další pozornost bychom měli věnovat EU, protože přes své klady, je v jejím fungování nutná změna.

 

Autor: Vladislav Svoboda | pondělí 30.8.2021 9:50 | karma článku: 23,78 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 18,42 | Přečteno: 416x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 142x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 244x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 164x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 479x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,34
  • Průměrná čtenost 1400x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik