Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Edvard Beneš II. díl

Je nutné si uvědomit, že Československo byla jediná demokratická země na východ od Francie (Švýcarska). Byla první demokratickou zemí v Evropě, která v nové ústavě zakotvila, že ženám náleží volební právo.

Dalo by se na prstech  rukou spočítat kolik evropských států povolilo komunistickou stranu a mělo skutečné demokratické volby a dokonce komunisty v parlamentu. K tomu si připočtěme vysoce kvalitní průmysl, který nás řadil mezi špičkové světové státy. 

Taky je nutné přiznat, že i u nás došlo k některým excesům. Vražda ministra financí Rašína. Střelba do dělníků či komunistický a fašistický pokus o převrat. Tyto věci byly v té době v Evropě skoro normou.

Bohužel doba nebyla Československu příliš nakloněna. V roce 1929 vypukla světová hospodářská krize, která se samozřejmě republice nevyhnula a postihla především Sudety, kde se nacházel  textilní, sklářský, keramický a uhelný průmysl. Obory které jsou vždy krizí nejvíce postiženy.

V roce 1932 se E. Beneš zúčastnil v Ženevě konference o ozbrojení. Po návratu upozornil ministra národní obrany B. Bradáče a náčelníka Hlavního štábu armády J. Syrového, že konference skončila neúspěchem, a že v letech 1936 nebo 1937 lze očekávat politickou a vojenskou krizi, na kterou musí být armáda připravena. Slíbil, že na posílení armády sežene finanční prostředky. Bylo to z pohledu tehdejší doby prozíravé rozhodnutí s ohledem, že teprve za rok se dostal A. Hitler k moci. Výstavba pohraničního opevnění napomohla k snížení nezaměstnanosti v Sudetech. Ironií je, že opevnění které mělo Československo ochránit před německou expanzí, se de facto stavělo v týlu nepřítele.  

E. Beneš se ve své předpovědi nemýlil. V roce 1933 se v Německu stal kancléřem Adolf Hitler a během několika měsíců začali do Československa přicházet z Německa první uprchlíci; většinou antifašisté a Židé. Někteří z nich, jako třeba bratři Mannové získali naše občanství. Taky je pravda, že se naše vláda v jejich podpoře nepřetrhla, oproti dřívější podpoře ruské a ukrajinské poválečné emigrace, a podpora zůstala především na dobrovolnících. Nejspíš k tomu vedla obava z reakce Hitlera. Do Československa odešla celá špička německých sociálních demokratů, která se zabydlela v Praze Dejvicích. V době Mnichova a II. republiky většina emigrovala dál. Problém měli Židé, protože od roku 1936 jim byla uzavřena Palestina. Ti co zůstali skončili v koncentračních  a vyhlazovacích táborech, kde se jim němečtí spoluobčané odvděčili smrtí. A ke všemu v roce 1936 vypukla ve Španělsku bratrovražedná občanská válka, která do konfliktu zatáhla Německo a Itálii na jedné straně a Sovětský svaz na druhé straně a obrázky které ze Španělska přicházely, nebyly povzbudivě, spíše barbarské..

Po roce 1935, po abdikaci T.G. Masaryka, zvolení E. Beneše presidentem a po přijetí Sovětského svazu do Společnosti národů podepsalo Československo spojeneckou smlouvu se Sovětským svazem a Francií (zdůrazňuji i s Francií), protože Benešovi šlo v první řadě o obranu Československa.

Je pravda, a někteří to E. Benešovi vyčítali, že jako president se na úkor ministra zahraničí až příliš věnoval zahraniční politice. Řekněme, že se jednalo o profesní deformaci, ne nadarmo byl skoro dvacet let ministr zahraničí a patřil mezi nejdůležitější a nejznámější evropské politiky. Ke všemu se většina evropských politiků obracela přímo na něj a tím vynechávala československou vládu, která se často měnila a někteří zahraniční politici ani nevěděli kdo je kdo. A vláda sama často nechávala rozhodnutí na E. Benešovi.

Jsem hrdý co dokázala I. republika za dvacet let, kdy byla v podstatě obklopena) nepřítelem. Bohužel současný negativismus, sebemrskačství, vlastní podceňování, je to nejhorší co nás mohlo potkat.

Po prvních dvou článcích které nastínily dobu do roku 1938, se nyní budu věnovat rokům 1938 až 1948. Věřím v bohatou, ale slušnou diskuzi.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladislav Svoboda | sobota 4.9.2021 15:35 | karma článku: 15,70 | přečteno: 477x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Sovětský svaz (Rusko) nese spoluzodpovědnost za miliony mrtvých v II. světové válce

V poslední době si někteří lidé, poznamenaní socialistickým školstvím, stěžují, že se přepisují dějiny. Já si naopak myslím, že nás ještě čeká hodně přepisování. Jedno z nich je úloha Sovětského svazu (Ruska) v II. světové válce!

7.5.2024 v 8:34 | Karma: 13,96 | Přečteno: 250x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nová podoba?

Po několika letech jsem se vrátil na idnes blog. Bohužel to co jsem měl připravení zmizelo a nahrávání nejde. takže opět idnes opouštím a budu se věnovat facebooku.

11.4.2024 v 9:43 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse| Miniblogy

Vladislav Svoboda

V. díl Pouštění žilou

Jednou z nejhorších polistopadových událostí byl podpis opoziční smlouvy. Kmotři ji pochopili jako svou nedotknutelnost, a že si mohou dělat co uznají za vhodné. Ne nadarmo se někde celou noc bujaře slavilo.

8.4.2024 v 8:32 | Karma: 10,55 | Přečteno: 282x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

IV. díl Chaos

V roce 1990 se stal předsedou Československé strany socialistické mladý, velmi pohledný a ambiciózní Jiří Vyvadil.

5.4.2024 v 9:13 | Karma: 11,03 | Přečteno: 318x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

III. díl Náměstek

Privatizace byla příležitost pro veksláky, řezníky, zelináře a další, jak zlegalizovat své nelegální výdělky. Privatizace využili i cizinci, kteří nakupovali provozovny přes takzvané bílé koně.

4.4.2024 v 8:55 | Karma: 11,09 | Přečteno: 358x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 273
  • Celková karma 13,03
  • Průměrná čtenost 1435x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik