Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Edvard Beneš a odboj

22. října 1938 E. Beneš odlétá do Velké Británie, kde ho vítá velvyslanc Jan Masaryk, který ironicky poznamenává, že na příkaz nového ministra zahraničí Františka Chvalkovského musel na vyslanectví odstranit portréty presidentů.

30. listopadu byl 272 hlasy z 312 zvolen novým presidentem Emil Hácha, který o tuto funkci neusiloval. Hácha  ještě pár dní před  Mnichovem vyzýval Beneše aby přerušil jednání s Londýnem a Paříží a vyjednával přímo z Berlínem. Hácha v odpovědi na Benešův dopis z Velké Británii si stěžuje na své nové povinnosti s nadějí, že jich bude brzo zbaven.

7.listopadu E. Benešovi píše radikálně pravicový vlastenec Ladislav Rašín, který hlasitě vybízel k odporu: "Dnes hledá se viník. Bohužel splňuje se to, co jsem Vám předpověděl: jen Vy máte nésti zodpovědnost za všechno co se stalo, a všichni zbabělci, kteří se schovávali za Vás a vaši autoritu, kteří nechávali Vám rozhodnouti, aby sami nemuseli rozhodovat, nehnou ani prstem, aby Vás vzali v ochranu a přihlásili se také o svůj podíl na odpovědnosti ... S bolestí a  jistou melancholií vidím, za Vaší abdikací odchází z našeho života ta idealistická generace, která pracovala za války pro osvobození národa doma i za hranicemi,  dostávají se ke slovu pováleční materialisté, jejichž osobním prospěchům má republika sloužit. " (něco mi to připomíná)

8. února 1939 se po šestidenní plavbě se Benešovi dostalo v New Yorku uvítání davu novinářů a pozvání starosty. 15. února dorazil E. Beneš do Chicaga, kde začal přednášet na místní univerzitě. Zde se 15. března dozvěděl o okupaci zbytku Československa. 19. března se rozhlasem obrátil na "americký lid, zvláště na československý emigranty. Kolíbkou odboje jako za I. světové války se stává Chicago."

19. dubna na sjezdu Českého národního sdružení oznamuje vznik "československého politického direktoria" tvořeného diplomatickými představiteli, kteří odmítli svá velvyslanectví opustit, jak jim přikázal Berlín.

Beneš se obklopil aktivními lidmi, jako byl jeho bratr Vojta, Jan Opočenský, Slovák Svetozár Hurban a další.  Připojil se i Jan Masaryk a jeho setra Alice, kteří zajišťovali spojení s Londýnem. Beneše taky podporovali i českoslovenští vojáci v exilu, kteří Beneše považovali za nejlegitimnějšího vůdce potencionálního odboje. Kromě příjmů z přednáškové činnosti, dokázal na své jméno získat fondy, které jeho rivalové nedokázali. 

28.května přijímá Edvarda Beneše americký president Roosevelt a hned poté ministr zahraničí Weeles (znáte některého tehdejšího československého politika, kterému by bylo toto setkání dopřáno?). Setkal se i se sovětským velvyslancem a dozvěděl se, že obě strany neakceptují současné uspořádání.

19. června přijíždí Beneš se ženou do Londýna kde ho uvítalo třicet lidí, kteří tvořili tým připravený k boji: Jan Masaryk, Hubert Ripka, Karel Lisecký, Gustav Stern, generál Sergej Ingr, plukovník František Moravec k nimiž se časem přidávali jiní. Jako byli Jaromír Smutný nebo Prokop Drtina, který musel před zatčením utéct z Prahy v únoru 1940 a od května začal pod jménem Pavel Svatý komentovat zprávy pro Čechy. I E. Beneš využívá rozhlasu a ve vysílání opakuje: " Válka neskončí vítězstvím zla. My budeme zase svobodným národem ve své svobodné Československé republice. Nikoli nacistické nemravné násilí, nýbrž náš národní duch a naše pravda zase zvítězí."

Dostává i podporu většiny československé kolonie ve Francie, která se  rozchází s Štefanem Osuským, i s Hodžou a Prchalem, hlavními nositeli protibenešovské opozice, která s ohledem na Francii byla ochotna souhlasit s Mnichovskou dohodou.

2. října je Francii podepsána dohoda  o vytvoření československé armády ve Francii. Po porážce Francie se armáda přesunula do Velké Británie a Britové konečně  Benešovu prozatímní vládu uznali.

28. října došlo v protektorátu k demonstracím během níž byl zastřelen dělník Václav Sedláček a student Jan Opletal. 8.listopadu došlo k dalším demonstracím a 17.listopadu bylo zatčeno na 120 studentů, devět jich bylo popraveno a ostatní odvezeni do koncentračního tábora Sachsenhausen. 

Domácí odboj se začal organizovat velmi brzy. Od března 1939 do října 1941 bylo vyměněno na 20 000 vzkazů s Benešem. Obrana národa sdružovala vojáky, Politické sdružení Benešovy příznivce, Patiční výbor "Věrni zůstaneme" sociální demokraty a národní socialisty. Všechny počátkem roku 1940 zastřešilo Ústřední vedení odboje domácího (ÚVOD).Komunisté svým lpěním na loajalitě vůči SSSR zůstali málo aktivní až do června 1941.

Mezi Háchou a Benešem panovala v prvních měsících války nevyřčená dohoda nenapadat se a hranice mezi kolaborací a odbojem zůstávala až do roku 1941 nejasná. Ale už na jaře 1940 si Beneš stěžoval u domácího odboje na nevhodná Háchova prohlášení, například na jeho gratulaci Hitlerovi k vítězství nad Francií nebo na zmínky o budoucnosti Čechů v rámci Říše. Od té doby se začali od sebe vzdalovat. V té době neexistovalo, až do roku 1944, spojení se Slováky a spojení na Podkarpatskou Rus neexistovalo žádné.

Je také pravdou, že Beneš souhlasil se snížením politických stran po válce. Nejspíš ho k tomu vedla skutečnost s jakým problémy se skládaly předválečné vlády a taky skutečnost, že v odboji působily jen některé strany.  Exilová vláda se v létě 1941  začala rozcházet s protektorátní vládou. Rozpory se zostřily v září, když do funkce říšského protektora byl dosazen Reinhard Heydrich, který okamžitě zahájil mohutné represe, které skoro ochromili domácí odboj. Po zatčení a popravě předsedy vlády generála Eliáše, a zatčení a popravě pražského primátora Klapky a zvýšení výkonu českého průmyslu díky politice cukru a biče měla londýnská vláda strach, že se Heydrichovi podařilo získat obyvatelstvo. Proto vznikl plán na atentát na Heydricha.

Atentát se vydařil a exilová vláda získala značné renomé. Po krutých obětech, včetně Lidic a Ležáků, bylo jasné, že poválečné soužití Němců a Čechu v jednom státě nebude možné. Je třeba připomenout, že v Heydrichových plánech měli být Češi hromadně asimilováni nebo deportování na Sibiř. 

Kolaboranti pořádali manifestace na kterých před statisíci účastníky měl projevy Emanuele Moravec, který zdůrazňoval, že atentátníci pocházejí mimo českou společnost a president Hácha, který byl už podruhé exilovou vládou vyzván k abdikaci (poprvé byl vyzván po příchodu Heydricha) se zúčastnil pohřbu Heydricha, při kterém hajluje a zdraví se s Adolfem Hitlerem.

Represe po atentátu byli značné. Ale atentát dokázal něco s čím málokdo počítal a za co Beneš celou dobu od Mnichova bojoval. 5. srpna 1942 Velká Británie oficiálně oznámila, že se necítí vázána Mnichovskou dohodou. Francie odvolal podpis 29. září 1942, podpisem generála Charlese de Gaulla. A Itálie svůj podpis odvolala 26. září 1944. 

Je nutné se poklonit všem,  kteří se jakýmkoliv způsobem zúčastnili na přípravě atentátu a všem obětem v souvislosti s atentátem. Dokázali víc než si možná tehdy uvědomovali. Dokonce víc, než všichni naši vojáci na obou frontách.

Čest jejich památce. 

Autor: Vladislav Svoboda | neděle 19.9.2021 10:24 | karma článku: 13,71 | přečteno: 409x
  • Další články autora

Vladislav Svoboda

Marshallův plán a Majdan

Nejspíš vám připadá nadpis zmatený, ale když se podíváte blíž, zjistíte, že i přes rozdíl sedmdesáti let, je zde určitá podobnost.

14.6.2024 v 9:44 | Karma: 17,50 | Přečteno: 383x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Hranice

V poslední době se hodně hovoří o Izraeli a okupaci cizího území. Jenomže co je svět světem se hranice neustále mění. Zvláště v Evropě se jednalo o častý jev.

6.6.2024 v 8:32 | Karma: 9,12 | Přečteno: 140x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Nezávislost Indie a Pákistánu stála miliony lidských obětí

Británie vyčerpaná II. světovou válkou se rozhodla vyslyšet volání Indie po samostatnosti. Hlavními politickými silami v zemi byl Indický národní kongres vedený Mahamátmou Gandhím a Muslimská liga vedená Alí Džinnáhem.

3.6.2024 v 10:58 | Karma: 11,65 | Přečteno: 242x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropské poválečné volby

Evropa, tak jako po I. světové válce, se po II. světové silně přiklonila k levici. Vliv SSSR, kterého většina Evropanů brala jako osvoboditele, byl neuvěřitelně silný; což se projevilo při prvních poválečných volbách.

30.5.2024 v 9:25 | Karma: 8,60 | Přečteno: 162x | Diskuse| Politika

Vladislav Svoboda

Evropa po válce

V říjnu 1944 píše K. H. Frank o plánech československé exilové vlády v Londýně na výsídlení dvou milionů sudetských Němců.

23.5.2024 v 10:45 | Karma: 20,10 | Přečteno: 476x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, řekl Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  21:46

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Jednejme s Ruskem, zaznělo na summitu o Ukrajině. USA hlásí další finanční pomoc

15. června 2024  8:47,  aktualizováno  21:07

Sledujeme online Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sešli v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  20:17

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 278
  • Celková karma 13,26
  • Průměrná čtenost 1400x
Důchodce, občas si přivydělávající v komparsu. Člen klubu Milady Horákové. Snažím se nemít stádní názory a řídit se heslem: Důvěřuj, ale prověřuj!

Seznam rubrik