Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Šedesátej vosmej, vole!

„To se nám na den osvobození, udělalo pěkně, co?“ „Co?“ „Je přece 21. srpen, ne?“  „Co?“  „Rusové, tanky, okupace…“ Útržek rozhovoru mezi starším mužem a mladým prodavačem mě přesvědčil o tom, že 21. srpen 1968 je už asi středověk. 

Nebyly mi v létě osmašedesátého ještě ani tři roky, takže by to mohl být středověk i pro mě, ale rozhodně tomu tak nebylo a není. Celé moje dětství i dospívání se neslo ve znamení všemožných připomínek tohoto data. Moji prarodiče to velmi těžce nesli a můj otec dokončoval toho léta svoji vojenskou službu. Byl shodou okolností příslušníkem útvaru, který poněkud problematicky reagoval na rozkaz „kapitulace“ a předání vojenského útvaru sovětské armádě. Za odměnu si hoši několik hodin postáli čelem ke kasárenské zdi v očekávání, co s nimi bude. Řekl bych, že ta doba jim stačila na vytříbení si lásky k Sovětskému svazu a vztahu k „osvoboditelům“. Otci tedy zcela jistě. 

S tímto rodinným základem jsem se na gymplu na oslavu výročí účastnil za zvuku Krylových songů různých provokací, které hanobily oficiální výklad srpnových událostí. Stejně jako jejich geniální autor jsem silně cítil pocit ponížení a zklamání. Nechápal jsem takové chování osvoboditelů od nacismu, ke kterým jsem choval na základě toho jakousi paušální úctu. Nevěděl jsem v té době, že i moje vnímání událostí 2. světové války, doby jí předcházející a po ní následující, je značně ovlivněno propagandou a systematickým zkreslováním dějin. Že události osmašedesátého roku nejsou v rozporu s událostmi, které se staly o třicet nebo dvacet let dříve, ale naopak jsou důsledkem téhož. Jinými slovy jsem tenkrát netušil, že nacismus komunismus jsou ve svých důsledcích jen dvěma tvářemi téhož zla.

S odstupem mnoha let se k těmto pocitům, a také k onomu prozření, jak to s rolí Sovětského svazu v dějinách 20. století opravdu bylo, přidává ještě smutek z toho, jak byla promarněna příležitost, která se v šedesátých letech naskytla. Jsem zastánce teorie, že k pokroku a demokracii vede spíše cesta skrze procesy evoluční, nikoli revoluční. Tyto procesy pochopitelně startují historické události a zvraty, jako jsou třeba ukončené války, ale jinak překotný vývoj budoucímu stavu pouze škodí, protože při něm dochází k bezpráví, ke zneužívání moci a situace a v důsledku toho ke křivdám, které se hojí desetiletí. Jsem vskutku přesvědčen, že cesta od socialismu a totalitního režimu k tržnímu hospodářství a pluralitnímu demokratickému systému mohla probíhat evolučně. Stav konce šedesátých let tomu nasvědčuje.

Určitým argumentem pro toto tvrzení je i to, že se k jistým, nejenom sociálním, ale i socialistickým prvkům v naší společnosti vracíme. Myslím, že chybně vracíme, a to proto, že jejich vycizelování neproběhlo jako proces, ale jako mlácení se ode zdi ke zdi. Mám na mysli třeba neustálou polemiku, co má být v rukou státu, a co v rukou soukromých, co má stát řídit, podporovat, a také regulovat a zakazovat, a co naopak má být necháno svému vlastnímu osudu a vývoji. Řekl bych, že je to mnohdy obráceně, než velí nějaké obecné principy. Stát vlastní a ovlivňuje i výrobní podniky, což mu nikterak nepřísluší, ale má tendenci privatizovat odvětví strategická, odvětví mající vztah k přírodnímu bohatství nebo ta, která z principu věci nemohou být zisková.

To jsem odbočil, nicméně jsem tímto chtěl pouze podpořit myšlenku, jak zásadně ovlivnily události osmašedesátého roku i naši současnost. Přijde mi to jako důležitá historická zkušenost, nicméně to základní poselství spočívá v tom, jak hodnotit působení komunistické ideologie a režimu, který se o ni opírá. Současné oficiální ruské orgány a státní média v lepším případě události roku 1968 relativizují, častěji ovšem zásah sovětské armády (a spojeneckých armád) proti kontrarevolučním silám v Československu obhajují. To samo o sobě jasně vypovídá o tom, jestli na takovou zemi můžeme nahlížet jako na spojence a partnera. Na spojence jistě ne, a na partnera možná ve striktně ekonomické rovině. Stát, který neprodělá svou historickou sebereflexi, jasně neoddělí dobré od špatného, nemůže být důvěryhodným partnerem, protože pokud se od něčeho takového nedistancuje, hrozí vždy nebezpečí, že se o něco takového za vhodných podmínek znovu pokusí. I to je odkaz 21. srpna 1968. A měl by si to, myslím, asi občas uvědomit i prodavač na benzínce.

Autor: Jiří Turner | pondělí 21.8.2017 11:40 | karma článku: 20,01 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Jiří Turner

U nás mají Babišem vychovávaní důchodci třicetiprocentní přirážku

„Tak to máme cappuccino, koláčky, velkou becherovku, buřtíky a pivečko. Dělá to 275 korun.“- „A důchodcovská sleva by, pane vedoucí, nebyla?“- „Nebyla, ale mohu vám naúčtovat třicetiprocentní důchodcovskou přirážku!“

5.3.2024 v 12:09 | Karma: 44,05 | Přečteno: 12451x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma: 30,78 | Přečteno: 810x | Diskuse| Média

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 20,37 | Přečteno: 337x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma: 26,56 | Přečteno: 934x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma: 36,98 | Přečteno: 2431x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...