Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Okamura se omluvil Maďarům za Pekarovou. Kdo se ale omluví za Okamuru a jemu podobné?

Kdo se bude omlouvat za skandální výroky Tomia Okamury na adresu evropských institucí, za Miloše Zemana a hradní klaku, za Václava Klause a celý jeho institut a za všechny ty, které Pekarová tak popudila?

Předsedkyně TOP09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR se nedávno vyjádřila k nastávajícím parlamentním volbám v Maďarsku. Tyto její výroky na Facebooku vyvolaly poměrně výrazné reakce (třeba zde a zde), a to právě od těch politiků, kteří se v kontroverzních výrocích vysloveně vyžívají. V tomto smyslu se včera vyjádřil i předseda SPD.

Musím konstatovat, že vyjádření Markéty Pekarové Adamové nepovažuji za vhodné a správně formulované. Osobně se s jejími názory sice zcela ztotožňuji, ale myslím si, že by si předsedkyně TOP09 měla uvědomit, že už není, jako Tomio Okamura, předsedkyní malé opoziční strany, ale že je v rámci vládnoucí koalice a Parlamentu představitelkou státu. Neměla by se dle mého soudu ani stylizovat do role bezostyšných glosátorů všeho, jakými jsou současný i minulý prezident.

Nemyslím si naopak, že by se ze své pozice nemohla kriticky vyjádřit na adresu maďarského režimu a jeho představitele, stejně jako na adresu kohokoli jiného, a to spojenců i nepřátelských režimů. Mělo by to však být věcné a podané patřičnou formou. V případě Maďarska se dá jednoznačně kritizovat odklon od demokratických principů, a naopak příklon k autoritářskému ruskému režimu, který v kontextu aktuálních událostí nelze vnímat jinak než jako nepřátelský.

Tento princip by měl platit zcela obecně. Je zcela zřejmé, že s neuváženými, nepodloženými i zcela skandálními výroky Zemana, Klause, a zvláště pak Okamury na adresu institucí a politiků EU se nemohou slova Markéty Pekarové co do kontroverznosti vůbec měřit. A to ani nemluvím o servilním postoji prezidenta republiky k nepřátelským režimům. Pokud by měl náš stát k někomu vyjadřovat určitou loajalitu, tak by to mělo být k institucím nadnárodního společenství, jehož jsme dobrovolným členem, a ne k partnerům, natož pak k nepřátelům.

Maďarsko pro nás nepředstavuje nic víc než jen řadového člena společenství států EU. Z víceméně geografických důvodů s ním sdílíme společné, dávné i nedávné dějiny, ale o nějaké výrazné kulturní blízkosti, jako je to třeba v případě Slovenska, ale i Německa či Polska, nemůže být ani řeč. Na stejném, čistě regionálním principu je založeno i naše formální členství ve V4.

Neuvážená slova Markéty Adamové do jisté míry chápu, protože paralelně s nimi zaznívají výroky, které nabádají k vnímání Maďarska a jeho režimu jako jakéhosi vzoru. Myslím si, že aktuální politický vývoj v Maďarsku, ale i v Polsku, jsou spíše odstrašujícími příklady toho, jak mohou populistické tendence zpochybnit vše, na čem stojí základy svobodného a demokratického světa.

Jedním dechem k tomu dodávám, že nic z toho „demokratického a svobodného světa“ není nekritizovatelné a bylo by také chybou se podřizovat očividným hloupostem či byrokratickým nesmyslům, které mnohdy nadnárodní instituce plodí, ale je třeba mít stále na paměti ony zásadní principy. Kritický pohled je obecně zdravý a má-li vhodnou formu je i užitečný. Špatná forma může být naopak kontraproduktivní. Zcela bez servítků je třeba jednat jen s nepřáteli, a tím Maďarsko rozhodně není.

Tak nějak si představuji vyjádření vrcholných představitelů státu, ale i politiků, kteří prezentují různé politické alternativy, stejně jako mimo politiku stojících osobností, které mají z různých důvodů nemalý politický a společenský vliv. Není třeba se za jejich výroky komukoli omlouvat, ale je obecně třeba politickou kulturu kultivovat, a to se týká jak vládnoucí koalice, tak opozice, stejně jako současné i bývalé hlavy státu.  

Autor: Jiří Turner | středa 19.1.2022 11:12 | karma článku: 38,76 | přečteno: 4998x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3671x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřelo nejméně 71 lidí

13. července 2024  12:19

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...