Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo je schopen objektivně hodnotit kauzu Evy Michalákové?

Před lety jsem byl po zveřejnění prvních informací ohledně této kauzy šokován, když jsem ale pak sledoval její politizaci, poněkud jsem znejistěl. Nedávný verdikt Evropského soudu pro lidská práva tak jen prohloubil mé pochybnosti

Zpráva o rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku konstatovala jen suchá fakta znamenající faktický konec kauzy, která v této chvíli měla vlastně už „jen“ právní a morální podstatu, protože děti odebrané Evě Michalákové Barnevernetem jsou již zcela integrovaní dospívající Norové, kteří by se k matce patrně nevrátili, i kdyby byl verdikt soudu opačný.

V Norsku jsem byl jen jednou před lety na rybolovu, a tak na základě obecně dostupných informací o této zemi nejsem schopen norský systém hodnotit. Nicméně byl bych velmi opatrný na přirovnávání Norů k nacistům a jejich sociální systém k nacistickému programu „Lebensborn“, a to přesto, že bych na rozdíl od ústavních činitelů takto opatrný být nemusel.

Je zjevné, že Norové se řídí poněkud jinými společenskými i úředními normami než my, ale pokud my sami obecně požadujeme, aby zde žijící cizinci respektovali naše normy, tak moc nerozumím tomu, proč by našinci žijící v Norsku, neměli ctít normy norské. Navíc dle mých informací neměl nikdo z kritiků možnost seznámit se s konkrétními skutky, které vedly norské úřady a všechny soudní instance včetně ESLP k příslušným verdiktům, takže zůstává nejasné, jestli nedošlo k něčemu, co by bylo důvodem k odebrání dětí i u nás.

Sledoval jsem určitý rozbor této kauzy ve včerejším pořadu 180 hodin a musím ocenit přístup redaktorů, kteří zde neprezentovali žádná svá subjektivní stanoviska, ale v podstatě jen podobné pochybnosti, jaké mám i já. Jinými slovy se podivovali nad radikálními a neobjektivními vyjádřeními politiků nemajících relevantní informace, nad tehdy vyvolanou společenskou hysterií zakládající se spíše než na faktech na dezinformacích, a také nad tím, že tak prestižní orgán, jako je Evropský soud pro lidská práva, neshledal žádná pochybení.

Právě to mně osobně přijde v danou chvíli nejpodivnější. ESLP totiž není žádným spolkem aktivistů, soudcové tohoto soudu jsou evropskou soudní elitou a je z jiných kauz patrné, že nepodléhají nějakým tlakům konkrétních zemí a režimů. Proč se tedy tento soud nezastal ženy, která by podle argumentů kritiků rozhodnutí norských soudů měla být v právu?

Četl jsem dnes i článek pana europoslance Zdechovského, který se touto kauzou intenzívně zabýval, a kterému slouží ke cti, že se nevyjadřuje bulvárním způsobem jako prezident republiky, ale i jeho argumentace u mě vyvolává pochybnosti, a to i proto, že ony argumenty nejsou podloženy věcnými důkazy. Měl okresní soud v Hodoníně, který u nás formálně tuto kauzu řešil, skutečně k dispozici všechny důkazy, a jak to pan poslanec může vědět?  Jsou všechny informace o Barnevernetu skutečně objektivní, a nejsou některé z nich založeny na tom, že málokterá organizace tohoto druhu bývá oblíbená? Není to pořád jen hra na emoce, které pochopitelně u nás vyvolává odebrání dětí matce, jako to nejzazší řešení nějakého problému?

Na druhou stranu tato kauza vyvolává i pochybnosti zcela opačné. Některé, doufám že pravdivě zdokumentované postupy Barnevernetu působí opravdu podivně, a to zvláště ta skutečnost, že paní Michaláková nebyla obviněna, a tudíž ani odsouzena, což by asi při dokázání jejích pochybení být měla, a dál v Norsku žije, pracuje s dětmi a další dítě vychovává. Je také těžké akceptovat nenapadnutelnost Barnevernetu a z toho vyplývající aroganci s jakou byly odmítány veškeré požadavky matky a jejích zástupců a zastánců.

Jak už jsem naznačil v úvodu, pro mě je celá tato kauza komplexem všemožných pochybností, ale nemohu si odpustit vyjádření názoru, že politikové zdárnému vývoji této kauzy spíše uškodili, zvláště pak ti, kteří se prezentovali jako Miloš Zeman nebo poslankyně Chalánková skandálními výroky, neověřenými informacemi, a vyvolali tím radikalizaci společenských nálad a primárně i druhotně mezinárodní diplomatický konflikt. Je to pochopitelně spekulace, ale dost možná tím jen podpořili nesmlouvavý přístup a postup norských úřadů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kauza_rodiny_Michal%C3%A1kov%C3%BDch

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/eva-michalakova-soud-strasburk-evropsky-soud-pro-lidska-prava-deti.A220120_102826_zahranicni_kha

Autor: Jiří Turner | pondělí 24.1.2022 10:42 | karma článku: 16,66 | přečteno: 907x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3671x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Britská policie zadržela v souvislosti s nálezem těl v kufrech podezřelého muže

13. července 2024  15:34

Britská policie v sobotu ráno zadržela muže v souvislosti s nálezem lidských pozůstatků ve dvou...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...