Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si Paroubkovic „kočkomil“ vyšlápl na jednoho z mála slušných politiků ČSSD

Bylo to na toho, který byl nevýrazný, málo charismatický a příliš slabý, a byl to ten, který se stal symbolem arogance, papalášství a chorobné ambicióznosti. Který s obou „exsocanů“ více nasměroval stranu do propadliště dějin?

Bohuslav Sobotka chtěl opustit ČSSD v tichosti způsobem, jaký zvolili stovky (možná až nižší jednotky tisíc) členů kdysi nejsilnější a nejstarší české politické strany. Nepodařilo se, všimla si toho média a také bývalý vrcholný představitel této partaje, který z ní odešel již mnohem dříve, a to mnohem výraznějším způsobem. Nejen, že si toho Jiří Paroubek všiml, ale ve svém článku využil této příležitosti nepřímo označit Sobotku za hrobaře ČSSD.

Jaké má kdo zásluhy na aktuálním špatném stavu sociální demokracie, je diskutabilní, možná je také onoho jednoho hlavního viníka zbytečné hledat, protože ČSSD se stala obětí nástupu populistického hnutí Andreje Babiše, které v mnohých ohledech prezentovalo stejné principy, ale v novém, líbivějším kabátě. Zcela zásadní chybou se tak stalo to, že sociální demokracie, místo aby si šla svou vlastní cestou, se k již mnohem silnějšímu ANO přidala, čímž se stala jakýmsi ocáskem, který v rámci koalice není schopen nabídnout cokoli, co by voliče oslovilo. V tomto smyslu jsou asi nejvíce vinni ti, kteří to připustili a aktivně se na tomto procesu podíleli.

Jiří Paroubek byl v té době už dávno mimo hru a pokoušel se prosadit svou vlastní sociálnědemokratickou stranu. Kdyby se mu to podařilo, což realisticky myslící člověk s ohledem na osobu bývalého premiéra nemohl považovat za reálné, tak by to ČSSD poškodilo zcela zásadně. Tentýž politik, který je symbolem arogance, papalášství a prorůstání strany s nekalým byznysem i podsvětím, nyní nenechává na Sobotkovi nit suchou, místo toho, aby ocenil třeba to, že bývalý předseda strany neuspořádal při této příležitosti tiskovku a nevyřídil si na ní účty se svými oponenty, ani se nezapojil do žádné proteststrany.

Bohumil Sobotka dostál tomu, jak se většinu času své politické kariéry prezentoval. Choval se totiž na rozdíl od mnohých jiných jako slušný, uvážlivý člověk, nevyhledávající žádné kontroverze. Je otázkou, jestli právě to mu bylo společně s nedostatkem charismatu a síly osudné, ale osobně mi to přijde pravděpodobné. Sobotka nebyl tím, kdo by byl schopen se tvrdě postavit „Zemanově hůlce“ a Babišovým penězům. Nenašel se ovšem nikdo takový, takže Sobotka alespoň na rozdíl od jiných neztratil tvář. Image „velkých borců“ současných sociálnědemokratických špiček je v tomto ohledu spíše směšná, stejně jako analýzy dřívějších bossů.

Ještě bych se měl na závěr zastavit u onoho „kočkomila“, kterého jsem trochu bulvárním způsobem použil v názvu článku: Nikdo není zodpovědný za to, když se, bez jeho přičinění, dostanou jeho přátelé a známí na šikmou plochu. Ovšem to není případ Paroubka a klanu Kočkových. Jejich spolupráce trvá již od Paroubkova angažmá na pražském magistrátu, tedy od doby, kdy se kolotočáři počali zabývat vedle „Matějské“ i podnikáním v úklidových službách a s tím se začaly vršit  různé lumpárny, které dokresluje i osud třech Kočků, z nichž ten poslední právě odpočívá ve vazbě.

Nikdy jsem nebyl voličem ani sympatizantem ČSSD, přesto však mi je líto, že tato strana skomírá, a to i s ohledem na to, jaké strany nastupují na její místo. Doufám, že to není úplný konec a sociální demokracie se jednou opět stane solidní protiváhou nějaké silné pravicové strany. Nemyslím si však, že by to mělo být prostřednictvím nějakých Paroubků, spíš bych sázel na ty Sobotky, ale ve výraznějším, charizmatičtějším a silnějším vydání.

Autor: Jiří Turner | neděle 18.7.2021 10:23 | karma článku: 29,54 | přečteno: 998x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

S kufry na Ruzyni pomáhali hasiči. Zbytek prázdnin mají pokrýt agenturní posily

15. července 2024  14:01

Do odbavování zavazadel se na pražském letišti zapojili na začátku prázdnin i tamní hasiči. Pomohli...

KOMENTÁŘ: Smrtelně rozdělená Amerika. Atentát vyrostl z podhoubí nenávisti

15. července 2024

Premium Dvacetiletý atentátník zranil Donalda Trumpa na uchu. A znovu tak nasvítil rozdělenou americkou...

Policie nezahájí stíhání kvůli špatné údržbě mostu na Výtoni, podnět odložila

15. července 2024  13:55

Policie nezahájí trestní stíhání v souvislosti s neprováděním oprav a údržby železničního mostu pod...

Špička nože zůstala v hlavě, za vraždu čtrnáctiletého chlapce dostal muž 18 let

15. července 2024  10:23,  aktualizováno  13:43

Za lednovou vraždu čtrnáctiletého chlapce Krajský soud v Hradci Králové potrestal Jana Bártu 18...

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...