Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co to děláš, Vojtěchu!?

Ptali se možná někteří jednoho dnešního oslavence. Ten sice neměl nic společného s Ministerstvem zdravotnictví, zdravotním pojišťovnictvím ani s pátou kolonou Ruské federace, ale i tak nad jeho postoji asi mnozí kroutili hlavou.

Mám na mysli svatého Vojtěcha. Tento Slavníkovec, který vyvraždění svého rodu unikl jen o vlásek, se proslavil tím, že se snažil v 2. pol. 10. stol. srovnat poněkud rozpustilé Čechy do latě. Posléze se o totéž pokoušel i s pohanskými Prusy, ale to se mu již stalo osudným. To ovšem předbíhám. Svatý Vojtěch je považován po svatém Václavovi za druhého nejvýznamnějšího českého světce a patrona země, přičemž v evropském kontextu je patrně významnější než Václav.

Vojtěch, Poláky nazývaný Wojciech a Němci Adalbert, se narodil zhruba v polovině 10. století ve slavníkovské Libici a měl od dětství dobře našlápnuto k zářné kněžské kariéře, kterou po zahraničních studiích a smrti prvního pražského biskupa Dětmara v roce 982 završil nástupem do tohoto úřadu. Situace v českých zemích však nebyla příliš nakloněna jeho bohulibým plánům. Nebyly zcela vyřešeny mocenské poměry v zemi a lid se asi ne příliš ochotně podroboval christianizaci a všem jejím důsledkům. Z Vojtěchových počinů a plánů je naopak patrné, že si utvářející se český národ liboval v prostopášnosti.

Čechové se, a to i po formálním pokřtění, uchylovali ke svým pohanským modlám, a co hůře i návykům. Vesele obchodovali s otroky, pěstovali mnohoženství, oddávali se obžerství a nezřízené konzumaci alkoholu, což se ovšem později ukázalo, že to žádný projev pohanství není. Kněží odmítali celibát, a tato tehdy novinka byla v Čechách prosazena až o dvě stě let později. Vojtěch to měl zkrátka těžké a po pěti letech jeho frustrace vyústila odchodem ze země a posléze v rozhodnutí vést mnišský život. Dost k jeho odchodu přispěla i česká šlechta.

Na žádost knížete Boleslava II. a na příkaz papeže se sice Vojtěch vrátil do úřadu, ale zakrátko zhnusen odešel nadobro. Možná by se opět vrátil, ale vyvraždění celého jeho rodu bylo patrně dost dobrým motivem se nevracet. Vyvraždění Slavníkovců sice nebylo nikdy prokázáno jako cílený státotvorný počin Boleslava II., možná v tom byly peníze, pravděpodobně i soupeření o vliv s Vršovci, ale až teprve po této události se podle některých historiků (Petr Charvát) skutečně zformovaly Čechy jako stát. Moc hezky, ale ne moc věrohodně tuto událost popisuje Kosmas:

„Toho času kníže nemohl vládnouti sám sebou, ale vládli předáci. Tito obrátivše se v nenávistníky Boha, ničemných otců nejhorší synové vykonali velmi zlý a ničemný skutek. Neboť jednoho svátečního dne vnikli do hradu Libice, v němž bratří svatého Vojtěcha a hradští bojovníci všichni jako nevinné ovečky stáli při slavné mši svaté, slavíce svátek. Oni však jako draví vlci ztekli hradní zdi, muže a ženy do jednoho pobili, a sťavše čtyři bratry svatého Vojtěcha se vším potomstvem před samým oltářem, hrad zapálili, ulice krví zkropili, a obtíženi krvavým lupem a krutou kořistí, vesele se vrátili domů…“

                                                                                                                  Kosmova kronika česká

Vojtěch se tak uchýlil do kláštera v Aventinu a posléze odešel na dvůr polského knížete Boleslava Chrabrého (odtud pochází Wojciechova popularita v Polsku) a pod jeho ochranou podnikl misijní cestu k pohanským Luticům. Misie dorazila v roce 997 spolu s polským vojenským doprovodem do Sambie, přičemž již během cesty byl Vojtěch varován, že si pohanští Prusové jeho christianizační činnost vysloveně nepřejí. Bylo mu jimi po dobrém doporučeno, aby Prusko jako misionář opustil, což ovšem odmítl a místo toho nechal Luticům porazit posvátné duby. To asi neměl dělat. Při bohoslužbě v lidem zapovězeném posvátném háji Kunterna byl zadržen a ochránci posvátného místa rituálně zabit.

Touto mučednickou smrtí, na kterou s odstupem tisíce let můžeme nahlížet různě, si vcelku neprodleně vysloužil svatořečení a poměrně širokou popularitu v křesťanské Evropě. Konečně mučednická smrt byla a je k tomuto účelu neobyčejně vhodná. Nemohu se sice zbavit dojmu, že jeho patronství nad českými zeměmi je trochu dílem propagandy, že toho není mnoho, čím by našemu národu přirostl k srdci, ale na druhou stranu zase tolik těch celoevropsky významných světců nemáme.

Autor: Jiří Turner | pátek 23.4.2021 10:28 | karma článku: 12,25 | přečteno: 480x
  • Další články autora

Jiří Turner

U nás mají Babišem vychovávaní důchodci třicetiprocentní přirážku

„Tak to máme cappuccino, koláčky, velkou becherovku, buřtíky a pivečko. Dělá to 275 korun.“- „A důchodcovská sleva by, pane vedoucí, nebyla?“- „Nebyla, ale mohu vám naúčtovat třicetiprocentní důchodcovskou přirážku!“

5.3.2024 v 12:09 | Karma: 44,05 | Přečteno: 12451x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Prima zprávy

Pamatuji, jak za bolševika byla média přehlídkou vítězství, úspěchů, pozitiv a jistot. Dnes jsou to katastrofy, neúspěchy, hrozby, varování, katastrofální vyhlídky a prognózy vyvolávající strach, nejistotu, zklamání a skepsi.

4.3.2024 v 14:27 | Karma: 30,78 | Přečteno: 810x | Diskuse| Média

Jiří Turner

Dvě sociální demokracie? A není to málo, „příteli“ Paroubku?

Ambice některých lidí jsou bezbřehé a patrně rostou přímo úměrně se ztrátou soudnosti a věkem. Hrobař staré dobré sociální demokracie se vložil do nové sociálně demokratické strany a nepokřtil mu ji nikdo jiný než lánský důchodce.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 20,37 | Přečteno: 337x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma: 26,56 | Přečteno: 934x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Koho brání Národní domobrana?

Taky tápete ve všech těch vlasteneckých hnutích a spolcích, které vznikly na ochranu našich národních zájmů a které se svorně prezentují jako nezávislé, apolitické a nadstranické iniciativy? Tak se na jednu z nich podívejme.

21.2.2024 v 15:39 | Karma: 36,98 | Přečteno: 2431x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...