Brdské historky IX. Hvězdná mobilní aplikace
Dívka byla živá a zdravá, a ač to tak na první pohled nevypadalo, byla i docela při smyslech. Asi dvacetiletá slečna ležela na zádech na hustém pažitu deset metrů od paty věže a hleděla střídavě na oblohu a na displej svého mobilního telefonu. Byl všední den, něco před půlnocí a ona zde byla několik kilometrů od civilizace na pustém kopci docela sama. Vůbec ji neznepokojil příchod padesátiletého fousatého individua a nebála se ani velkého černého psa, který ji ihned počal lustrovat. Nutno říci, že Cassiope rychle poznala spřízněnou duši a chovala se k ní mile. Já, který jsem se pod záminkou dobytí mobilu poněkud zdržel v chlumecké hospodě, jsem si však myslel, že mě šálí zrak.
„Co tady, proboha, děláš?“
„Koukám na hvězdy.
„A kde ses tady vzala?“
„Přijela jsem z Prahy.“
„A kde máš nějaké věci?“
„Nechala jsem bágl na rozcestí u odbočky na rozhlednu, časem si pro něj dojdu. Asi tu přespím, je to tady fajn. Smí se to?“
„To asi záleží jenom na mě, koho tu nechám přenocovat, a koho ne, ale se slušnými lidmi tady nikdo nemá žádný problém. Na druhé straně palouku je cestička ke kadibudce, je vyznačená kameny a před vchodem do věže jsou pytle na odpadky. Ve spacáku můžeš spát kdekoli. Oheň už dneska nerozdělávej, začíná hodně foukat a všude kolem je pekelný sucho.“
Po této krátké konverzaci se mě zeptala, jestli znám tu mobilní aplikaci na poznávání souhvězdí, a jestli ne, tak ať se k ní posadím, že mi to ukáže, že je to fakt hustý…
Tak jsem se tedy posadil …
„Normálně mobilem zamíříš takhle na hvězdy…a ono ti to tady ukáže jaké je to souhvězdí.“
„No, to je fakt hustý,“ nic chytřejšího mě nenapadlo.
Tak jsme za teplé červencové noci leželi před rozhlednou a poznávali souhvězdí. Během toho jsem se jen tak mimochodem dozvěděl, že dívenka je recepční v hotelu, má dva dny volna, a kamarádka, která ji navedla na tuto mobilní aplikaci, ji také poradila, že na Studeném vrchu jsou v rozumné vzdálenosti od Prahy ideální podmínky pro pozorování hvězd. Nesehnala prý nikoho, kdo by s ní dneska jel, a tak sama nasedla na večerní vlak do Dobříše a pak si vyšlápla deset kilometrů na Studený vrch.
„Ty se nebojíš takhle v noci a sama?“ zeptal jsem se zcela automaticky, „to takhle jezdíváš často?“
„Ne, dneska jsem vůbec poprvé. A ty se tady bojíš?“
Hele, já jsem padesátiletej chlap, co takhle jezdí pětatřicet let, mám psa a bydlím na rozhledně, to je snad něco jinýho, ne?“
„Mně to tady přijde docela bezpečný a ty taky nevypadáš jako nějakej úchyl.“
Co jsem na to měl říci? Půjčil jsem jí baterku, aby si došla pro bágl, protože si svítila jen mobilem, který ji hvězdná aplikace už téměř vybila, a když se vrátila, půjčil jsem jí ještě karimatku, aby neměla spacák na holé zemi. Pátrala pak v hvězdné obloze tak dlouho, dokud neusnula. Ráno jsem jí uvařil kafe a ukázal jí nejkratší cestu do Osova na vlak.
Tenhle příběh nemá žádné pokračování ani žádnou pointu. Stal se jen střípkem do mozaiky, kterou vykládají podivuhodní návštěvníci rozhledny. Dozvěděl jsem se taky informaci o mobilní aplikaci, pomocí které lze poznávat souhvězdí. Škoda jen, že se na mé patnáct let staré tlačítkové Nokii nedala nikterak použít.
Jiří Turner
Kterej uherák je ten pravej?
Kdysi to bylo u nás jednoduché, byl jenom jeden. Teď aby se v tom čert vyznal. Jedno ale vím docela jistě, ten kosteleckej mně vůbec nevyhovuje.
Jiří Turner
Macinkanizace české politiky
Všichni víme, co se stane, a to i v běžném životě, když nějakou mocí počne disponovat amorální a charakterově pokřivený člověk.
Jiří Turner
Kartágo musí být zničeno – do zítra
Jenom největší „borci“ na této planetě v historii usilovali o vyhlazení celých civilizací. Namátkou: Čingischán, Tamerlán nebo Adolf Hitler. Připojí se k nim Donald Trump?
Jiří Turner
Je hnutí Duha teroristická organizace?
Říci se dá cokoli, třeba že je Filip Turek neonacista a Petr Macinka to, co vás napadne, když uslyšíte z jeho úst nějakou provokaci nebo uvidíte ten jeho „milý“ úsměv.
Jiří Turner
A už je tu zase to naše tradiční velikonoční týrání a ponižování žen
Docela by mě zajímalo, kolik lidí, žen i mužů, si opravdu myslí, že ty naše tradice při pomlázce jsou vlastně jen skrytým násilím páchaným na ženách a dívkách?
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově
Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...
Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“
Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě
Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...
Slzy radosti, totální euforie. Bouřící plechárna oslavila postup dorostenců Mory
Hokejový dorost olomoucké Mory se po dvou letech vrací do extraligy poté, co až v posledním sedmém...
Kubovo Naše Česko míří na Vysočinu, jeho tváří se stává brodská místostarostka
Místostarostka Havlíčkova Brodu Marie Rothbauerová po svém odchodu z ODS přechází k nově...
Osmnáct let za ubodání stařenky, znalkyně zpochybnily schizofrenii obžalovaného
Za loňské ubodání devadesátileté seniorky v jejím bytě ve Kbelích dnes pražský městský soud...
Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha
Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...

Pronájem bytu 3+1 72 m2, Ústí nad Labem - Krásné Březno
V Oblouku, Ústí nad Labem - Krásné Březno
10 000 Kč/měsíc
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Od hlouposti k šílenství
- Omen - Women
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky
- Frazémy
- Nápravník islámských bubáků



















