Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Souboj věštců. Flegr : Jolanda 0:1

21.října prohlásil prof.Flegr, že za měsíc umře každý den 1.000 lidí. Nevyhnutelně. Protože on je vědec a grafy nelžou. Už dříve řekla věštkyně Jolanda, že taky vidí velký špatný. Nevyhnutelně, protože karty nelžou.

V rozhovoru publikovaném dne 22.10. řekl p.Flegr, že "od dneška za 30 dnů už (mrtvých) budeme mít 1.000 denně. 1.000 lidí den co den bude umírat- a s tím už nic neuděláme, protože ti lidé už jsou nakažení. I kdyby od dneška zabrala ta opatření, a i kdyby zabrala 100%, tak stejně za měsíc bude umírat 1.000 lidí."

U 2 dny předtím tato covidová mediální hvězda v jiném rozhovoru řekla, že "ti mrtví jsou Babišovi mrtví. Za tím byl záměr, chladný kalkul, že ti mrtví mu stojí za volební výsledky."

Profesor Flegr je vědec požívající značné autority nejen v univerzitním světě. Jeho populárně vědecké knihy o parazitech jsem četl moc rád. Má dar zprostředkovat problematiku srozumitelně a přesvědčivě. Závěry jeho prací jsem ovšem jako laik nikdy ověřit nemohl, mohl jsem mu jen důvěřovat. Stejnou tendenci k důvěře jsem vůči jeho tvrzením měl i na podzim, když opustil své kočičí kolbiště a vrhl se na apokalyptické covidové scénáře. To už jsem ale zpozorněl- uvádět přesná čísla mrtvých s měsíčním předstihem mi přišlo vhodnější spíše do kabaretní show. Řekl jsem si ale, že jistě nedává všanc své vědecké renomé jen tak pro nic za nic. Že nějaká chybovost řekněme do 10% v jeho tvrzení asi bude, ale v jádru se nemýlí. Že by se nesnížil k tomu, aby z vědecké předpovědi dělal téma pro bulvár lačný senzačních předpovědí. Že by ze sebe nedělal kašpárka pro jednorázové pobavení, kterému už druhý den nikdo věřit nebude. No, mýlil jsem se ve všech ohledech.

Jak uvádí oficiální web Ministerstva zdravotnictví, počet všech úmrtí osob s covidem dosáhl za den 21.11. hodnoty.... 97. Ne, opravdu to není 1.000. Není to ani 900. Tohle číslo je úplně mimo. Výsledek páně profesovy předpovědi je horší než předpověď počasí na příští rok. Je horší, než kdyby si hodil kostkou.

Omyly ve vědě jsou běžné a potřebné. Stejně jako by měla být běžná a potřebná i následná pokora a ochota uznat svůj omyl, omluvit se a zrevidovat své předpovědi. K ničemu takovému ale prof.Flegr zatím evidentně nespěje- na svém FB zveřejnil status, že vinou jiného rozložení úmrtí v čase ti mrtví jsou (asi někde "vpravo dole"), jen vlastně umřou později. A kdo to nechápe, měl by si zopakovat matematiku. Ve svém tažení bulvárem se sám stal bulvárním vědcem. Takhle se vytváří náboženství- vyhlásíme na konkrétní datum konec světa spojený s příchodem Spasitele, poblázníme lidi, ale když konec nenastane, nic se neděje. Zpětně to nějak vysvětlíme a jedeme dál s další předpovědí. Ta byla koneckonců správná, mýlila se realita.

Někdo by snad řekl, že p.Flegr posloužil dobré věci, protože vystrašil spoustu lidí. Asi jako když hadrový strašák na poli plaší vrabce. Jen to podruhé už nejde zopakovat- když pan profesor přijde s další předpovědí, už budeme vědět, že ji přináší Strašák.

Jolanda měla stejný typ předpovědí a i jinak byla panu profesorovi podobná, jen byla ve svých vizích víc fér. Taky uměla ve svých show zaujmout diváky, taky s ní nešlo polemizovat, protože vše, co říkala, prostě ve svých vizích "viděla". Jen byla sympatičtější- pletla se asi méně než p.Flegr, nikomu nepřisuzovala zlé úmysly a  svým divákům říkala "Ať ti žehná Bůh." V rozhovoru z ledna 2020 Jolanda věděla, že být v telce není všechno: "Já to řeknu otevřeně: já si myslím, že celá ta moje popularita na síti je jenom fraška." Kéž by k takovému poznání i další věštci dojíti ráčili!

Autor: Vojtěch Toráč | pondělí 23.11.2020 8:50 | karma článku: 44,78 | přečteno: 9321x
  • Další články autora

Vojtěch Toráč

Výměna oční čočky- moje zkušenost. Jan 9,25

Tento text mapuje mou osobní zkušenost z výměny očních čoček. Před zákrokem jsem sám podobné informace hledal- někde i nalezl, ale nikde v podobě, která by odpovídala na všechny mé obavy.

17.5.2024 v 14:22 | Karma: 14,52 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ostatní

Vojtěch Toráč

Vstali noví bojovníci- a ti už se nezakecají

Zatímco bojujeme proti chiméře normalizačních komunistů se stranickou knížkou, kteří dusili zemi cenzorskými zásahy, téměř bez povšimnutí přijímáme stejnou praxi přicházející z Bruselu. Protože co EU činí, dobře činí.

27.5.2021 v 12:46 | Karma: 31,27 | Přečteno: 657x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

Bezhlavá svoboda slova

Jestliže o spravedlnosti víme, že je slepá, a jsme za to i rádi, o svobodě slova jsme to do nedávné vraždy ve Francii netušili. Ovšem poznání, že tahle svoboda je slepá proto, že nemá hlavu, už tak radostné není.

22.10.2020 v 14:33 | Karma: 17,03 | Přečteno: 385x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

Babiš dostane státní vyznamenání

Andrej Babiš dostane medaili za zásluhy o stát. Pravděpodobně ne nyní, ale ocenění ho nemine po jeho konci v aktivní politice. Oceněn bude za řízení státu během pandemie- a právem.

30.3.2020 v 15:05 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10612x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

S Ondráčkem jen vrtíme psem

U Ondráčka ani v nejmenším nejde o fakta, jde jen o symbol. I když to "jen" je v uvozovkách- symboly dokáží lépe než fakta vzedmout emoce a potlačit racionalitu. Posloužil jako hůl, kterou část společnosti našla na Babiše.

7.3.2018 v 9:11 | Karma: 42,99 | Přečteno: 3490x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Významné vojenské objekty chce stát vlastnit. Majitelům hrozí i vyvlastnění

20. července 2024  7:25

Nejvýznamnější vojenské objekty by měly být v budoucnu pouze ve vlastnictví státu. Počítá s tím...

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2025x
Podle lékařů má špatně vyvinutou žlázu společenské povinnosti, před lety nechal Moravu Moravou a usadil se v Praze.