Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš dostane státní vyznamenání

Andrej Babiš dostane medaili za zásluhy o stát. Pravděpodobně ne nyní, ale ocenění ho nemine po jeho konci v aktivní politice. Oceněn bude za řízení státu během pandemie- a právem.

1.) Babišovo "řídit stát jako firmu" nabývá na důležitosti během krize.

Když je stát (firma) v maléru, hodí se někdo, kdo se osvědčil při řízení velké firmy. Někdo, kdo ji dokázal vybudovat, udržet v každodenním boji proti konkurenci, obhájit proti útokům. To Babišovi odepřít ani při nejzlejší vůli nelze. Sledujeme nyní jeho kroky a věříme, že stejně tak dokáže udržet a obhájit i Českou republiku. 

Jaká je k němu alternativa? Jeho potenciální konkurenti řídili buď (v lepším případě) nějaký odbor na ministerstvu či městském úřadě, nebo (reálněji) maximálně tak auto. Řídit úřad nebo neziskovou organizaci znamená mít nulovou zodpovědnost za výsledky i za své zaměstnance. Když trochu neuspějete, nic se neděje, s tím se počítá. Nikdo mimo neúprosný svět byznysu vlastně ani neví, jak úspěch měřit. Když neuspějete moc, uklidí vás na teplejší místo. Jako Igora Němce, primátora za ODS, který při povodních v srpnu 2002 hlásil, že "situace je nadmíru výtečná". 

2.) Babišovo krizové řízení je ukázkou toho, jak to dělat správně.

Člověk musí být vůbec ochoten vést, nebát se zodpovědnosti, ukrást si celé řízení (obvykle rozložené do více stupňů) pro sebe. Krize odhaluje charaktery a kdo se do vysokých pater nechal jen vyvézt, padá nyní rychle dolů.

Musí komunikovat jako šílenec, vysvětlovat, oznamovat. Občasné výtky směrem k Babišovi, že si z krize dělá mediální show, jsou nepochopením krizového řízení.

Nesmí váhat, slovo "nevím" je hřích. Za normální situace probíhá "grilování" politika tak, že na sněmovní interpelace politik nepřijde, otázku si nechá poslat a jeho štáb pak do 30 dnů dodá prefabrikovanou odpověď. V krizi je situace úplně jiná- politik nemá časový luxus ani štáb v pozadí. Odpovědět musí hned a sám. Nikdo ho nepřipraví na všechny otázky, ale když zakolísá, je zle. Přiznat neznalost, malou dušičku nebo zpochybnit možnost zdárného konce- to jsou všechno cesty do pekel. Zaměstnanci i občané zvládnou všelijaká omezení, ale musí věřit, že kapitán lodi ví, kam plujeme.

3.) Ve skutečnosti v jeho kůži teď nikdo být nechce

Porovnávají-li kritice Babiše s nějakým ideálním, nikdy neexistujícím leadrem, dopouštějí se laciného faulu. Samozřejmě, že se v krizovém řízení dělají chyby. A ano, je jich víc, než normálně. Nikdo nemá dostatečné informace ani čas, aby si jednotlivé kroky promýšlel. Raději mám v čele státu člověka, který jedná hned i bez informací, než někoho, kdo s časovým odstupem hodnotí, že se něco mělo udělat jinak. Naposledy byl v podobné roli totální zodpovědnosti Václav Klaus- a není divu, že právě on se k současné vládě vyjadřuje smířlivě. Ačkoliv ji také nevolil.

Nenechme se mýlit, ani v koalici nepanuje na jednotlivé kroky jednotný názor. Je věcí premiéra, aby rozmíšky krotil. Ty existovat budou, ale nesmí pronikat na veřejnost- protože zpochybňují důvěru ve vedení.

4.) V mezinárodním srovnání Babiš obstál na výbornou

Když kritizujeme Babiše, porovnávejme jeho rozhodnutí s našimi znalostmi v době, kdy je učinil. A přiznejme si, jak dlouho jsme si mysleli, že jde o zbytečnou chřipkovou paniku.

Porovnávejme ho s premiéry jiných zemích. Na Slovensku sice zřejmě vyhrají soutěž o nejkrásnější roušku, ale premiér se na tiskovkách rozpláče. Hesenský ministr financí raději spáchal sebevraždu. Donald Trump slibuje veselé velikonoce. Některé státy následují Českou republiku, jiné šly pozvolnější cestou. Ale kdy naposledy byly kroky ČR mezinárodně zmiňovány jako inspirující?

5.) Pro Babišovo řízení neexistuje alternativa

Kritici Babiše by měli vědět, že nikdo příčetný teď nebude vyslovovat vládě nedůvěru a volat po předčasných volbách. Situace je, jaká je. A dokud taková je, chovejme se jako námořníci na jedné lodi. Reptat v podpalubí proti kapitánově kurzu je nízké, na to bude zase čas v normálních časech. A až ty časy přijdou, možná s nimi odejde i Babiš. Málokdo bude spokojený s tím, jak se jeho život změnil- a viníka bude mít hned na ráně. Po letech, možná, až vášně vychladnou, nám může dojít, že Andrej Babiš se opravdu zasloužil o stát.

Autor: Vojtěch Toráč | pondělí 30.3.2020 15:05 | karma článku: 45,38 | přečteno: 10612x
  • Další články autora

Vojtěch Toráč

Výměna oční čočky- moje zkušenost. Jan 9,25

Tento text mapuje mou osobní zkušenost z výměny očních čoček. Před zákrokem jsem sám podobné informace hledal- někde i nalezl, ale nikde v podobě, která by odpovídala na všechny mé obavy.

17.5.2024 v 14:22 | Karma: 14,52 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ostatní

Vojtěch Toráč

Vstali noví bojovníci- a ti už se nezakecají

Zatímco bojujeme proti chiméře normalizačních komunistů se stranickou knížkou, kteří dusili zemi cenzorskými zásahy, téměř bez povšimnutí přijímáme stejnou praxi přicházející z Bruselu. Protože co EU činí, dobře činí.

27.5.2021 v 12:46 | Karma: 31,27 | Přečteno: 657x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

Souboj věštců. Flegr : Jolanda 0:1

21.října prohlásil prof.Flegr, že za měsíc umře každý den 1.000 lidí. Nevyhnutelně. Protože on je vědec a grafy nelžou. Už dříve řekla věštkyně Jolanda, že taky vidí velký špatný. Nevyhnutelně, protože karty nelžou.

23.11.2020 v 8:50 | Karma: 44,78 | Přečteno: 9321x | Diskuse | Společnost

Vojtěch Toráč

Bezhlavá svoboda slova

Jestliže o spravedlnosti víme, že je slepá, a jsme za to i rádi, o svobodě slova jsme to do nedávné vraždy ve Francii netušili. Ovšem poznání, že tahle svoboda je slepá proto, že nemá hlavu, už tak radostné není.

22.10.2020 v 14:33 | Karma: 17,03 | Přečteno: 385x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

S Ondráčkem jen vrtíme psem

U Ondráčka ani v nejmenším nejde o fakta, jde jen o symbol. I když to "jen" je v uvozovkách- symboly dokáží lépe než fakta vzedmout emoce a potlačit racionalitu. Posloužil jako hůl, kterou část společnosti našla na Babiše.

7.3.2018 v 9:11 | Karma: 42,99 | Přečteno: 3490x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Německá policie se před finále Eura obávala útoku islamistů, podnikla razii

17. července 2024  20:05

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2025x
Podle lékařů má špatně vyvinutou žlázu společenské povinnosti, před lety nechal Moravu Moravou a usadil se v Praze.