Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bezhlavá svoboda slova

Jestliže o spravedlnosti víme, že je slepá, a jsme za to i rádi, o svobodě slova jsme to do nedávné vraždy ve Francii netušili. Ovšem poznání, že tahle svoboda je slepá proto, že nemá hlavu, už tak radostné není.

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Naše (euroamerická) společnost, rozdělená na 2 mlýnské kameny, reaguje na nelibé situace dvojím způsobem:

1. mlýnský kámen fyzicky likviduje zastánce jiných názorů. Ve zkratce jde o jejich sochy (pokud je dotyčný už mrtvý) nebo o jejich životy.

2. mlýnský kámen pak na tyto věci reaguje tak, že o nich zakáže mluvit. Nejen sobě, ale i druhým. Děje se to ve jménu korektnosti!, ochrany zdraví!! nebo dokonce ochrany správného názoru!!! potenciálních čtenářů. Co oko nevidí, to srdce nebolí.

Zvykli jsme si, že oponentura byla zakazována či zesměšňována v případě monologu o migraci z muslimských zemí či o naší vině na rasových válkách v pravěku. Na stejnou trasu se nedávno vydala i diskuse o novém viru- má člověk právo zastávat či šířit jiný, než oficiálně schválený názor?

Ta trasa je děsivá a dobře viditelná na stále stejné reakci na zločiny z náboženské nenávisti. O pohřbu profesora Patyho referuje idnes.cztakto: „Nevzdáme se karikatur ani obrázků,“ řekl (Macron) s tím, že se Paty stal tváří francouzského boje o svobodu i celé republiky, která se „každý den znovu rodí v třídách škol“. Dvůr rozzářily francouzské národní barvy i motto „svoboda, rovnost, bratrství“ a hudebníci mimo jiné zahráli Marseillaisu.

A co Macronova slova a nasvícený dvůr znamenají v praxi? Svoboda projevu spolu se svobodou po projevu ve Francii mizí jako pára nad hrncem. Její zastánci vědí, že nebudou čelit soudní při před slepou Iustitií, ale že by mohli přijít o hlavu: „Možná jsem zbabělá, ale karikatury Mohameda jsem ve třídě nikdy neukázala ze strachu, že ublížím některým žákům. Asi by to nepochopili vzhledem k tomu, jak jim doma vymývají mozek. Opakují mi věci, které se naučili nazpaměť,“ vypráví Annie, jež učí dějepis a zeměpis.

Teď hrozí, že o hlavu přijde i svoboda mluvit o covidu. 55% respondentů Flégrovy ankety by souhlasilo se zákazem říkat, co si myslím o epidemii. Jasně, vzorek respondentů není reprezentativní, ale děsivé je, že Zákaz už se vydal na cestu. A má širší podporu, než si myslíme. Proč bys měl možnost říct, že rouška je k ničemu, když takový názor zabíjí lidi? Facebook nebo Twitter už skrývají příspěvky, které vyhodnotily jako potenciálně zdraví škodlivé. Je to přece v zájmu ochrany vašeho zdraví a vaší zdravé mysli. Kdo má jiný názor, nebude sice decapitován, ale bude vymazán a zablokován. Tedy zatím.

Problém je, že západní pojetí svobody slova počítá s tím, že člověk je tvor rozumný a že je sám zodpovědný za svá rozhodnutí. V momentě, kdy tohle přesvědčení ztrácíme, upíráme lidem kromě svobody mluvit i rozum a zodpovědnost. Na všechny tyhle hodnoty čeká zástup institucí, které by je rády převzaly. Na co potřebujete zodpovědnost, když stát (nebo organizace) ví nejlépe, co je pro vás dobré? Na co potřebujete svobodu slova, když stát ví nejlépe, co je pravda a tu je schopen šířit sám? Na co potřebujete rozum, když stát či jiná organizace umí díky svým algoritmům nejlépe odlišit dobré od zlého?

V obavách o své zdraví a bezpečnost se rychle a nezvratně vzdáváme všeho, co nám ještě nedávno bylo tak drahé. Tentokrát ale za potlesku obou mlýnských kamenů naší rozdělené společnosti. My, kteří nepatříme ani k jednomu táboru, se ocitáme jako zrna mezi nimi, a máme se myslím na co těšit.

Autor: Vojtěch Toráč | čtvrtek 22.10.2020 14:33 | karma článku: 17,03 | přečteno: 385x
  • Další články autora

Vojtěch Toráč

Výměna oční čočky- moje zkušenost. Jan 9,25

Tento text mapuje mou osobní zkušenost z výměny očních čoček. Před zákrokem jsem sám podobné informace hledal- někde i nalezl, ale nikde v podobě, která by odpovídala na všechny mé obavy.

17.5.2024 v 14:22 | Karma: 14,52 | Přečteno: 507x | Diskuse | Ostatní

Vojtěch Toráč

Vstali noví bojovníci- a ti už se nezakecají

Zatímco bojujeme proti chiméře normalizačních komunistů se stranickou knížkou, kteří dusili zemi cenzorskými zásahy, téměř bez povšimnutí přijímáme stejnou praxi přicházející z Bruselu. Protože co EU činí, dobře činí.

27.5.2021 v 12:46 | Karma: 31,27 | Přečteno: 657x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

Souboj věštců. Flegr : Jolanda 0:1

21.října prohlásil prof.Flegr, že za měsíc umře každý den 1.000 lidí. Nevyhnutelně. Protože on je vědec a grafy nelžou. Už dříve řekla věštkyně Jolanda, že taky vidí velký špatný. Nevyhnutelně, protože karty nelžou.

23.11.2020 v 8:50 | Karma: 44,78 | Přečteno: 9321x | Diskuse | Společnost

Vojtěch Toráč

Babiš dostane státní vyznamenání

Andrej Babiš dostane medaili za zásluhy o stát. Pravděpodobně ne nyní, ale ocenění ho nemine po jeho konci v aktivní politice. Oceněn bude za řízení státu během pandemie- a právem.

30.3.2020 v 15:05 | Karma: 45,38 | Přečteno: 10612x | Diskuse | Politika

Vojtěch Toráč

S Ondráčkem jen vrtíme psem

U Ondráčka ani v nejmenším nejde o fakta, jde jen o symbol. I když to "jen" je v uvozovkách- symboly dokáží lépe než fakta vzedmout emoce a potlačit racionalitu. Posloužil jako hůl, kterou část společnosti našla na Babiše.

7.3.2018 v 9:11 | Karma: 42,99 | Přečteno: 3490x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Dvě miliardy na podporu v krizi letos farmáři nejspíš nezískají

18. července 2024  18:06

Podporu v hodnotě dvou miliard korun na základě evropských výjimek kvůli krizi nejspíš zemědělci...

Jednání s Rusy ano, ale žádné ústupky. Průzkum ukázal ukrajinské schisma

18. července 2024

Premium Volodymyr Zelenskyj chce do amerických prezidentských voleb nabídnout plán přímých jednání s Rusy....

Sicilské město opět láká příchozí. Nabízí dvanáct domů za tři eura

18. července 2024

Sicilské město Sambuca di Sicilia znovu nabízí domy za velmi nízké ceny, a to ve snaze přilákat...

VIDEO: Muž prchl rakouské policii přes hranice, u Mikulova spadl ze střechy

18. července 2024  17:52

Policisté ukázali video z pondělního pronásledování muže podezřelého ze závažného trestného činu....

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

  • Počet článků 26
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2025x
Podle lékařů má špatně vyvinutou žlázu společenské povinnosti, před lety nechal Moravu Moravou a usadil se v Praze.