Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem si založil euroúčet

Tak dnes se pokusím nastínit, co se stane, když se rozhodnete založit devizový účet, co umí, jaké má výhody a co je naopak nevýhodné.

1. Intro

Tak se mi pořád nechtělo čekat na to, až se naše vláda a parlament rozhoupou, a zavedou na placení euro, tak jsem se rozhodl, že nejde-li hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře, a vypravil jsem se do banky, a optal se, lze-li založit euroúčet. Šlo to, a tak jsem si nejprve založil jenom takový jednoduchý spořící účet, nebyla k němu ani karta a vybírat šlo pouze na pokladně, tak jsem se tam po čase vypravil znovu, a řekl jim, zda-li by šlo ten spořící účet převést na běžný devizový. Šlo to, i kartu jsem k tomu dostal, a mohl jsem ji po jejím obdržení na pobočce začít používat.

2. Výhody

Tak ten účet umí defacto to samé, jako účet korunový. Můžete peníze vkládat hotově, převodem z euro i korunového účtu, pokud z vlastního, neúčtují vám nic navíc. Převody jsou koneckonců umožněny mezi všemi účty, které máte v jedné bance, to znamená můžete mít třeba jeden účet korunový, druhý eurový, třetí dolarový a mezi všemi účty lze peníze převádět bez jakýchkoliv poplatků. Samozřejmostí je platební karta, se kterou zaplatíte všude tam, kde to jde i s kartou ke korunovému účtu. Nemusíte se nikde ptát, jestli eura berou, nebo ne, protože na cílový účet doputují přesně ty peníze a přesně v té částce a měně, na kterou je účet nastaven. Není ničím divným, když si platíte třeba hudební službu Spotify se sídlem ve Stockholmu a vy jim pošlete peníze z korunoúčtu a do cíle doputují eura, a to i přesto, že Stockholm leží ve Švédsku, kde oficiálním platidlem je švédská koruna. V jaké měně se platí na internetu, je totiž plně v kompetenci provozovatele služby, kde si stran měny může navolit, co chce.

3. Nevýhody

Tak euroúčet má defacto dvě základní nevýhody. Karta obvykle nebývá zdarma a při konverzi korun na eura a zpětné konverzi na koruny při placení (ceny se v kamenných obchodech musí ze zákona nacenit v korunách a taktéž snímač karet účtuje částku v korunách), se projeví kursový rozdíl mezi nákupem a prodem eur, což vás dle banky může vyjít až na 5% z převáděné částky, v korunách to vychází cca. na 1.30 CZK na 1 převáděné euro. Tuto převodní marži lze podstatným způsobem redukovat za použití služby Revolut nebo RoklenFx, což jsou online směnárny, které nakupují i prodávají eura či dolary za jeden středový kurs, čili na tom nejsme tratní, pouze při větších objemech se platí určitý paušál za použití služby.

4. Eurizace

Tak vzhledem k tomu, že si dnes takový účet může založit každý, kdo má právo si založit korunový účet, tak se vzhledem k celkem masivní inflaci a ke ztrátě důvěry v hospodářství, lze očekávat, že kromě masivního nákupu nemovitostí, či investičního zlata, se také pokusí lidé převést koruny ve velkém do jiných, stabilnějších měn, např. dolaru, libry, či eura.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ekonomika-duvera-brezen-nejnizsi-klesa.A220324_092853_ekonomika_vebe

Firmy se v tomto období budou snažit co nejvíce platit eurem. Například Škoda Auto přechází od dubna příštího roku kompletně na eura a firmy obchodující s eurozonou se snaží platit korunami jenom to, co nezbytně musí - tedy mzdu zaměstnancům, dodavatelům z ČR a daňový domicil, mají-li ho na našem území.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/skoda-auto-prechazi-z-korun-na-eura-i-kvuli-elektromobilum-a-neni-sama-1388699

5. ČNB a její zapojení do eurozony

To se budete divit, ale i přes setrvale negativní prohlášení guvernéra ČNB Rusnoka a naší, že na euro nejsme zatím stále připraveni, a že to není zatím výhodné, tak tato instituce už ovšem od roku 2004 spolupracuje s ECB i s eurozonou pomocí instituce, která se jmenuje ESCB, což je Evropský systém centrálních bank, a patří do něj všechny centrální banky v EU, ano všech 27.

https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/mezinarodni-vztahy/ecb-a-escb/

6. Co euro neumí

     a, neumí zvedat ceny, to mají na starosti obchodníci, vývoj cen se řídí střetem nabídky a poptávky, laicky řečeno, obchodník se snaží prodat co nejdráže, zákazních se snaží nakoupit co nejlevněji, a částka, na které se shodnou, že jako OK, je výslednou cenou. Peníze s tím nemají co společného.

     b, Nezadlužuje, tohle je záležitost mezi dlužníkem a věřitelem, kdy ke které se obvykle sepisuje smlouva o úvěru. Pokud taková smlouva není, musí se věřitel obrátit na soud se žalobou o určení výše dluhu. Penězům zadlužení nevadí vůbec, protože jak dlužník, tak věřitel peníze chtějí, protože dlužník chce uhradit dluh a věřitel se nemůže dočkat splátek od dlužníka. Důvody zadlužování mohou být pozitivní - budujeme novou firmu a potřebujeme startovací úvěr na rozjezd, a negativní, kdy prostě špatně hospodaříme a výrobek nás víc stál na nákladech, než je jeho reálná prodejní cena a my jsme nuceni podnik dotovat z úvěru.

     c, Dichotomii mezi jednotlivými zeměmi EU. Ano, mezi jednotlivými zeměmi EU jsou velké ekonomické rozdíly, což ovšem penězům zase jako obvykle nevadí, protože jak slabší, tak i silnější země touží po penězích, tyto nepoužívají dnes už jenom vysloveně přírodní národy, které jsou tak malé, že si vystačí s výměnným obchodem bez peněz. Dichotomii mají i v USA a to i přesto, že je to federace.

https://www.ceske-volby.cz/2019/09/26/mapa-statu-usa-podle-hdp-proc-jsou-spojene-staty-stale-silne/

No a to je pro dnešek všechno. Hezký den.

 

Autor: Tomáš Kučera | neděle 29.5.2022 11:36 | karma článku: 9,79 | přečteno: 584x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

Dnes se podíváme na to, co je to schizma, proč se vytvořilo v české politice a jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,89 | Přečteno: 218x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

Dnes se podíváme na to, jak funguje důchodový systém. Vysvětlíme si, proč je průběžný, co je to demografická křivka a jak udržet finanční rovnováhu v systému.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 15,27 | Přečteno: 462x | Diskuse| Ekonomika

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

Tak dneska bych chtěl pojednat o tom, proč se dnes, kdy jezdí na silnicích násobně víc aut, nezavede znovu zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36 | Přečteno: 278x | Diskuse| Cestování

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

Tak dnes se budu věnovat tématu, které bez debaty hýbe celým světem, a to je světová bezpečnostní situace po bezprecendentních krocích z ruské strany.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

Tak pokud čekáte, že tady budu rozebírat důvody, proč byl Babiš opět zproštěn obvinění, tak ne. Dnes se budu zabývat tím, co vás čeká, když se budete odvolávat proti rozsudku prvoinstančního soudu.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50 | Přečteno: 471x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Slovenská prezidentka Čaputová se loučí s úřadem, pronese poslední projev

14. června 2024  15:30

Přímý přenos Zuzana Čaputová přednese svůj poslední projev coby slovenská prezidentka. V sobotu v poledne už...

Hasiči míří k požáru do Hořovic, zřejmě tam explodoval sklad pyrotechniky

14. června 2024  15:28

Hasiči jedou k rozsáhlému požáru v Hořovicích na Berounsku. Podle prvotních informací měl...

Němci pátrají po muži podezřelém z vraždy devítileté dívky. Stopa vede do Česka

14. června 2024  15:11,  aktualizováno  15:21

Německá policie v několika evropských zemích včetně Česka pátrá po Moldavanovi, který je podezřelý...

Poražení ještě před zápasem. Pět Skotů se zranilo, jeli po opačné straně

14. června 2024  15:19

Šest lidí se zranilo, z toho dva vážně, při nehodě skotských fanoušků cestou do Mnichova na večerní...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 73
  • Celková karma 10,18
  • Průměrná čtenost 721x
Vystudovaný ekonom střední školy s praxí ve výrobní sféře.

Seznam rubrik