Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No jasně. Byly i doby, kdy jsem byli výrazně chudší než nyní, takže musíme politiky velebit. A posílat peníze Ukrajincům.

0 0
možnosti
ZZ

Nevím, kde jste vzal Ceny za bydlení a rok ?

Nevím jak je to s družstevním bydlením, protože tam členové většinou jen splácí úvěr, který byl nutný na výstavbu domu + náklady na údržbu, ale rozhodně vaše částky neodpovídají ročním nákladům - jak u běžného nájemného, stočného i energií.

Částky na bydlení jsou nyní výrazně vyšší.

1 0
možnosti
PK

Ano, mám se lépe než za socialismu. Hodně mi jako "chudému" pomohlo že jsem v r.1974 dostal družstevně podnikový byt - bezúročná půjčka 30 tis. na 10 let, "činže" tak 300-400 měsíčně. Splátka + 250. Vydělával jsem tak 3000. Dnes, kdybych začínal, pořádně bych se s bydlením "prohnul".

Ale i za socíku jsme se jako Žižkovští z pavlačáku měli lépe než rodiče za 1.republiky.

2 0
možnosti
PK

Pokrok nezastavíš, mne by ale spíše zajímalo - jak je možné že i po 35 letech vykazuje Rakousko, které nemá potenciál Německa, průměrnou mzdu 4800 Euro a my jen 1779. Důchodů vyplácí nejen 12 do roka a také tam populace stárne ...

3 0
možnosti
MB

Já sice nesouhlasím s tím, že se máme hůř, obzvlášť, když se to řekne takhle všeobecně, ale vím, že je spousta lidí v těžké situaci a obzvlášť v pohraničí nemusí firmy moc zvedat platy, není na vybranou. Když chcete vyšší plat, můžete dojíždět. Z toho co si vyděláte navíc, dáte půlku za dopravu a navíc počítejte s minimálně hodinou tam a hodinou zpátky. Pocházím ze Sudet, tohle je realita mojí rodiny. My jsme se nakonec odstěhovali.

0 0
možnosti
Foto

Pro ty, kterých se drahota dotýká dost, třeba rodin s dětmi...Mimo zjevných manipulací jste ještě zcela opomenul třeba počítač nebo telefon, který děti potřebují k výuce a spoustu položek , která se dřív neplatila. A ano, můžete se i s dětmi odstěhovat do lesa ke studánce. Ale škola, která chce vychovávat děti pro potřeby tohoto světa se bez digitalizace opravdu neobejde.Což znamená, mít tyto položky v základních potřebách nákladů na domácnost... Podobné, snadno vyvratitelné články jaký jste vytvořil jsou bohužel kontraproduktivní k tomu, co jste zamýšlel.

4 0
možnosti
MB

Rodiny s dětmi to vždycky měly těžší, bez ohledu na dobu a režim. Máte pravdu v tom, že internet je výdaj navíc Připočtěme i peníze na dopravu. Na SŠ jsem dojížděla do města, kde bylo gymnázium, učiliště pro tkadleny, učiliště pro prodavačky a učiliště pro zedníky a přidavače, kam chodili ti, co sotva zvládli ZŠ. Měsíční jízdenka z vesnic okolo stala 9 Kč. Teď zbylo jen gymnázium a ostatní jezdí minimálně o 30 km dál. Ceny za internát jsou taky úplně jinde.

Další výdaj jsou půjčky, které naši rodiče nemívali. Dřív se muselo ušetřit a teď skoro všichni něco splácí.

Tímhle to teď nechci shodit, myslím to vážně. Když už tady porovnáváme ceny. Co třeba cena cigaret, tu autor opomněl. Nedávno jsem zjistila, že sousedi dají 9000 měsíčně za cigarety. Samozřejmě, že cigarety nejsou nutné, ale jako dítě si pamatuju, že kouřil skoro každý a nepamatuju si, že by rodina kuřáků dala za cigarety čtvrtinu příjmu.

1 0
možnosti
VF

Nesrovnávám ceny, ale srovnávám výběr zboží. V mém mládí se "dalo ušetřit" víc, nebylo tolik lákadel k utrácení. Teda pokud jste sehnali to, co jste potřebovali. Úplatky také nebyly zanedbatelné. To je moje osmdesátiletá zkušenost.

2 0
možnosti
AK

Ano. Je skutečně draho.

Jak to bylo v roce 1989 nebo v roce 1919 mě už opravdu nezajímá.

Ale srovnání cen 2024 s rokem 2021 ano.

1 0
možnosti
Foto

Já jsem dobu komunismu prožil v době, kdy zemědělství, těžba uhlí, hutnictví a strojírenství se udržovalo v ČSSR pomocí státních dotací. Od konce 70. let došlo k postupnému poklesu životní úrovně. Normalizátorští ekonomové a politici se rozhodli sáhnout na všechny rezervy a udržovali ekonomiku a sociální situaci na přijatelné úrovni za cenu rezignace na budoucí vývoj. „Ekonomika a státní rozpočet šly úplně na doraz. Komunistické sny o budoucnosti se přeměnili na úpornou snahu přežít z roku na rok. Vyrábělo se zastaralou technologií, často pro přeplněné sklady, ale zaměstnanost byla stále stoprocentní. V obchodech chyběly běžně a někdy i dlouhodobě i takové věci jako toaletní papír, dámské vložky, prášky na praní a hlavně maso. Dále zejména průmyslové výrobky a stavební materiály, uhlí, ale i žárovky a hřebíky, ořechy, luštěniny, punčochy atp. Ne tedy pouze káva, kakao anebo tropické ovoce, které se dovážely z nepřátelské ciziny. Většina zde uvedených věcí se dokonce vyráběla přímo v Československu, jiné v sovětském bloku. Chyběla i elektrická energie a problémem byla i pitná voda. Nedostávalo se bydlení a někteří lidé neměli na nájmy. Stavební fond chátral a lidé bydlící v družstevním dotovali ty, co bydleli ve státním. Kvetla šedá ekonomika, melouchaření, zvláštní kontakty a korupce. Běžné bylo zdražování, a to i razantní. V době, kdy OSN vyhlásilo rok dítěte, se zdražilo se dětské oblečení o 100 procent

3 1
možnosti
ZZ

Trochu hodně kecáte. od 70 let rostla životní úroveň víc, než tomu bylo před tím !!!

Ano - šedá ekonomika kvetla, ale ta teď od roku 2022 kvete také čím dál tím víc - jenom že vy jste si toho ještě nevšiml.

1 0
možnosti
Foto

Já jsem v tu dobu měl plat 2 500 Kč a moje žena 1 300 Kč. Inkaso bylo 600 Kč, ( dnes 6 500 Kč) boty stály 300 Kč, dámské kozačky 600 Kč, dětské boty stály 150 Kč, bunda na dítě 300 – 350 Kč. Pračka v tu dobu byla za 10 000 Kč, video v té době stálo 30 000 Kč. Pokud žena byla na mateřské a měla 600 Kč a to 26 týdnů a pak už nic. U druhého dítě to bylo 1200 Kč a to 26 týdnů a pak do dvou let 500 Kč. Porovnejte to s dnešní mateřskou. Máslo stálo 10 Kč to je, jako kdyby stálo dnes 100 Kč. Kilo hovězího stálo 36 Kč, to je jako kdyby dnes stálo 360 Kč. Když jsme si vzali barevnou televizi na multiservis, tak jsme po dobu šesti let platili 360 Kč měsíčně Tak ať mně někdo vykládá, jak bylo za komunistů dobře.

2 0
možnosti
JK

Autore, to nejsou přesně informace. Dost věcí o kterých píšete nebyly zrovna k sehnání, takže lidé ušetřili a koupili si něco jiného. Elektronika se kupovala minimálně, úplně ta nejzákladnější a ještě déle vydržela. Hned se po pár letech nevyhazovala jako dnes. Bydlení bylo levné, neboť bylo dotované a to ze SSSR. Tehy více lidí dosáhlo na průměrnou mzdu kvůli jisté rovnosti. Protože výdělky např. právníků, lékařů byly horší a obyčejný dělník po x letech vydělával více než dnešní. Dnes je to kolem 37% tehdy to bylo jednodušší v tom, že nebyly dnešní celkově možnosti. Stačilo vám do domu základní věci, nemusel jste být on line a k životu to stačilo. Proto jste ani nemusel vydávat peníze za něco, co máte dnes. Dovolenou vám zaplatilo ROH, protože soukromou cestou jste kromě pod stan snad jinde nemohl. Další podstatnou věcí je to, že každý pracoval. Že to bylo ekonomicky neefeticný je jedna věc, ale díky tomu měl každý člověk každý měsíc výplatu a nebyl bez práce tudíž mu neutíkaly odpracované roky na důchod! Dnes jste bez práce ani nevíte jak.

0 4
možnosti
MK

Jděte do háje s rovností. Práce není právo, je to výsada šikovných a pracovitých.

Stejně tak bydlení není právo. Je to služba, za kterou se platí. Na co si vyděláte, to máte.

Všechno, co jste popsal, jsou ve skutečnosti nevýhody komunismu a příčina jeho neefektivnosti. V důsledku pak byli chudí všichni.

3 0
možnosti
  • Počet článků 83
  • Celková karma 14,31
  • Průměrná čtenost 738x
Vystudovaný ekonom střední školy s praxí ve výrobní sféře.

Seznam rubrik