Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Článek z Halo novin.

Tak dnes si rozebereme článek z Haló novin, který pojednává o euru. Trochu se do hloubky podíváme na to, proč se nás snaží ANO blok včetně KSČM a SPD neustále odradit od přijetí eura.

Dnes jsem se podíval do volebního letáku KSČM, kde jsou samozřejmě proti euru. Tvrdí, že bychom museli splácet řecké, italské a španělské dluhy a že to pro nás není vůbec výhodné. ECB je prý nedemokratická a dokud se to nevyřeší, tak že euro nechceme. Euro bylo zavedeno jako umělá měna, která v eurozóně měnově propojuje země s různým stupněm výkonnosti ekonomiky, od nejméně rozvinutého Portugalska, přes problematickou Itálii a superzadlužené Řecko, až po nejvýkonnější Německo. Tímto umělým spojením jsou narušeny všechny výše uvedené přirozené ekonomické mechanismy, a tím samozřejmě dochází k řadě problémů. Umělá měna propojující rozdílně vyvinuté země s rozdílnou strukturou národních hospodářství vyžaduje potom celou řadu regulativních opatření.

1. Všechny měny světa jsou umělé.

     Nevěříte? Pak se stačí podívat, kolika měnami se platilo na našem území ve 20. století. Neuvěříte, ale devíti. 1. Rakousko-Uherská koruna. 2. Prvorepubliková koruna. 3. Protektorátní koruna. 4. Říšská marka na části území. 5. Komunistická koruna do r. 1953. 6. Komunistická koruna po r. 1953, 7. Přídělové lístky, 8. Tuzexové koruny a 9. České koruny. Za tuto dobu stále ještě stojí na Smíchově baráky, které tam postavil ještě hrabě Ringhoffer, majitel smíchovského pivovaru, který potřeboval ubytovat své dělníky, a pozor, dodnes jsou funkční a lidé v nich bydlí.

2. Euro nepropojuje nesourodé trhy.

    Skutečně je to tak, peníze nedělají trh. Trh vzniká střetem nabídky a poptávky a při tom se také stanovuje cena. Kdybychom to měli říci zcela lapidárně, tak trh byl na světě dříve než peníze. Dříve se za neolitu vyměňovalo pár věcí v tlupě a peněz nebylo potřeba. Jedni udržovali oheň, druzí se starali o vaření, další o oděvy, další o očistu těla atd... Když se výrobků, ekonomicky nazývané statky, začalo vyrábět stále více, muselo se vymyslet něco, co by chtěli za výrobky všichni, a vznikly peníze. Čili peníze jsou podmíněny trhem a ne naopak. Což znamená, že pokud má EU jeden jediný trh, tak i kdyby měl každý stát své vlastní peníze, pranic by to nepomohlo vyřešit problémy trhu. To, co komunisti a hnutí ANO svádí na peníze, jsou ve skutečnosti problémy trhu. Řečeno zcela lapidárně, při přijetí eura bychom jenom s úlevou zjistili, že už si můžeme dovolit nakupovat v cizině, ale že je tam dokonce i o dost levněji.

Přijetí eura by pro nás znamenalo další jho a přijetí dalších ekonomických regulativ ze strany EU. Mimo jiné také samozřejmě přijmout odpovědnost a povinnost splácení dluhů jiných. Propagátoři přijetí eura v podstatě nemají žádný racionální ekonomický argument pro takové řešení, mimo toho, že když pojedu na dovolenou, nemusím jít do směnárny. Odpovědně prohlašuji, že tam rád jednou za rok před dovolenou zajdu, než abych jako občan měl nést všechny negativní dopady.

Takže tady opravím pár tvrzení z Halo novin.

1. Dluhy členských zemí EU nemohou splácet členské státy. Je to zakázáno Maastrichtskou smlouvou . Protože se jedná o primární právo EU, tak změna tohoto ustanovení znamená souhlas všech členských zemí. Zde celkem nestydatě kecá celý ANO tábor včetně prezidenta, KSČM a SPD.

2. Cokoliv se stane v eurozoně, má na nás dopad. Jsme na společném trhu EU a české koruny jsou zcela konvertibilní na ta umělá eura.

3. Ten velmi kritizovaný ESM fond je velice ziskový. Jenom Němci už na Řecku vydělali tolik, že i kdyby Řekové už nezaplatili ani cent, tak Němci nejsou ve ztrátě. Článek zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/recky-dluh-nemecko-uroky-vydela.A150810_154147_ekonomika_hro. Takže pokud do tohoto fondu vlozíme peníze, určitě na tom tratní nebudeme.

Proč zavést eurofederaci:  Pokud budou jednotlivé státy EU vybírat na daních víc, než kolik vybírá EU, tak  se zde bude mlátit eurotrh s tendencemi jednotlivých států chtít vydělat jeden na druhém. Tohle zrovna moc společnému trhu neprospívá. Představa, že se na společném trhu jednotlivé státy předhánějí, kdo je lepší a kdo ne, je pro společný trh vysoce škodlivá. Takže je zapotřebí přepracovat vybírání daní. Občan zaplatí stále stejnou sumu, ale namísto 30 % svému státu a 3% EU se to přepracuje tak, aby alespoň 15% měla EF (Evropská federace), a cca. 15% vlastní stát. Výhoda bude spočívat v tom, že se tady dočkáme koncertu federálních stavitelů, kteří nám předvedou, jak se v západní Evropě staví rychle dálnice, rychlovlaky, předvedou nám, jak funguje rychlé stání u federálního soudu, jak rychle se řeší mezinárodní arbitráže či soudy s teroristy a konečně si snad začneme užívat to, na co jsme se těšili od roku 1989.

 

 

Autor: Tomáš Kučera | pátek 17.9.2021 19:43 | karma článku: 15,55 | přečteno: 746x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Schizma české politiky.

Dnes se podíváme na to, co je to schizma, proč se vytvořilo v české politice a jak se tohoto nepříjemného jevu zbavit.

9.5.2024 v 18:46 | Karma: 7,89 | Přečteno: 218x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

Dnes se podíváme na to, jak funguje důchodový systém. Vysvětlíme si, proč je průběžný, co je to demografická křivka a jak udržet finanční rovnováhu v systému.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 15,53 | Přečteno: 462x | Diskuse| Ekonomika

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

Tak dneska bych chtěl pojednat o tom, proč se dnes, kdy jezdí na silnicích násobně víc aut, nezavede znovu zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36 | Přečteno: 278x | Diskuse| Cestování

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

Tak dnes se budu věnovat tématu, které bez debaty hýbe celým světem, a to je světová bezpečnostní situace po bezprecendentních krocích z ruské strany.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31 | Přečteno: 354x | Diskuse| Politika

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

Tak pokud čekáte, že tady budu rozebírat důvody, proč byl Babiš opět zproštěn obvinění, tak ne. Dnes se budu zabývat tím, co vás čeká, když se budete odvolávat proti rozsudku prvoinstančního soudu.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50 | Přečteno: 471x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

„Události nebylo možné zabránit.“ Policie rozebírá střelbu na FF UK

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  20:28

Přímý přenos Po skončení schůze sněmovního bezpečnostního výboru vystupují zástupci policie také na tiskové...

Jsme nebešťané, aleluja! Českým věřícím káže samozvaný apoštol z Nigérie

20. června 2024

Premium Říkají si Církev Oáza. Považují se za křesťany a řídí je nigerijský duchovní vůdce Festus Nsoha,...

Všechno, co máme, půjde na Ukrajinu, řekl Biden. Poskytl protiraketový systém

20. června 2024  19:42

USA odloží vojenské dodávky jiným zemím ve prospěch Ukrajiny, oznámil ve čtvrtek mluvčí Bílého domu...

Z Kasselu je metropole „nacistických“ mývalů. V honbě za potravou ovládli ulice

20. června 2024  19:15

Mývalové ovládli německé město Kassel, zdálo by se z videa, které se šíří na sociálních sítích....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 73
  • Celková karma 10,26
  • Průměrná čtenost 721x
Vystudovaný ekonom střední školy s praxí ve výrobní sféře.

Seznam rubrik