Článek z Halo novin.

Tak dnes si rozebereme článek z Haló novin, který pojednává o euru. Trochu se do hloubky podíváme na to, proč se nás snaží ANO blok včetně KSČM a SPD neustále odradit od přijetí eura.

Dnes jsem se podíval do volebního letáku KSČM, kde jsou samozřejmě proti euru. Tvrdí, že bychom museli splácet řecké, italské a španělské dluhy a že to pro nás není vůbec výhodné. ECB je prý nedemokratická a dokud se to nevyřeší, tak že euro nechceme. Euro bylo zavedeno jako umělá měna, která v eurozóně měnově propojuje země s různým stupněm výkonnosti ekonomiky, od nejméně rozvinutého Portugalska, přes problematickou Itálii a superzadlužené Řecko, až po nejvýkonnější Německo. Tímto umělým spojením jsou narušeny všechny výše uvedené přirozené ekonomické mechanismy, a tím samozřejmě dochází k řadě problémů. Umělá měna propojující rozdílně vyvinuté země s rozdílnou strukturou národních hospodářství vyžaduje potom celou řadu regulativních opatření.

1. Všechny měny světa jsou umělé.

     Nevěříte? Pak se stačí podívat, kolika měnami se platilo na našem území ve 20. století. Neuvěříte, ale devíti. 1. Rakousko-Uherská koruna. 2. Prvorepubliková koruna. 3. Protektorátní koruna. 4. Říšská marka na části území. 5. Komunistická koruna do r. 1953. 6. Komunistická koruna po r. 1953, 7. Přídělové lístky, 8. Tuzexové koruny a 9. České koruny. Za tuto dobu stále ještě stojí na Smíchově baráky, které tam postavil ještě hrabě Ringhoffer, majitel smíchovského pivovaru, který potřeboval ubytovat své dělníky, a pozor, dodnes jsou funkční a lidé v nich bydlí.

2. Euro nepropojuje nesourodé trhy.

    Skutečně je to tak, peníze nedělají trh. Trh vzniká střetem nabídky a poptávky a při tom se také stanovuje cena. Kdybychom to měli říci zcela lapidárně, tak trh byl na světě dříve než peníze. Dříve se za neolitu vyměňovalo pár věcí v tlupě a peněz nebylo potřeba. Jedni udržovali oheň, druzí se starali o vaření, další o oděvy, další o očistu těla atd... Když se výrobků, ekonomicky nazývané statky, začalo vyrábět stále více, muselo se vymyslet něco, co by chtěli za výrobky všichni, a vznikly peníze. Čili peníze jsou podmíněny trhem a ne naopak. Což znamená, že pokud má EU jeden jediný trh, tak i kdyby měl každý stát své vlastní peníze, pranic by to nepomohlo vyřešit problémy trhu. To, co komunisti a hnutí ANO svádí na peníze, jsou ve skutečnosti problémy trhu. Řečeno zcela lapidárně, při přijetí eura bychom jenom s úlevou zjistili, že už si můžeme dovolit nakupovat v cizině, ale že je tam dokonce i o dost levněji.

Přijetí eura by pro nás znamenalo další jho a přijetí dalších ekonomických regulativ ze strany EU. Mimo jiné také samozřejmě přijmout odpovědnost a povinnost splácení dluhů jiných. Propagátoři přijetí eura v podstatě nemají žádný racionální ekonomický argument pro takové řešení, mimo toho, že když pojedu na dovolenou, nemusím jít do směnárny. Odpovědně prohlašuji, že tam rád jednou za rok před dovolenou zajdu, než abych jako občan měl nést všechny negativní dopady.

Takže tady opravím pár tvrzení z Halo novin.

1. Dluhy členských zemí EU nemohou splácet členské státy. Je to zakázáno Maastrichtskou smlouvou . Protože se jedná o primární právo EU, tak změna tohoto ustanovení znamená souhlas všech členských zemí. Zde celkem nestydatě kecá celý ANO tábor včetně prezidenta, KSČM a SPD.

2. Cokoliv se stane v eurozoně, má na nás dopad. Jsme na společném trhu EU a české koruny jsou zcela konvertibilní na ta umělá eura.

3. Ten velmi kritizovaný ESM fond je velice ziskový. Jenom Němci už na Řecku vydělali tolik, že i kdyby Řekové už nezaplatili ani cent, tak Němci nejsou ve ztrátě. Článek zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/recky-dluh-nemecko-uroky-vydela.A150810_154147_ekonomika_hro. Takže pokud do tohoto fondu vlozíme peníze, určitě na tom tratní nebudeme.

Proč zavést eurofederaci:  Pokud budou jednotlivé státy EU vybírat na daních víc, než kolik vybírá EU, tak  se zde bude mlátit eurotrh s tendencemi jednotlivých států chtít vydělat jeden na druhém. Tohle zrovna moc společnému trhu neprospívá. Představa, že se na společném trhu jednotlivé státy předhánějí, kdo je lepší a kdo ne, je pro společný trh vysoce škodlivá. Takže je zapotřebí přepracovat vybírání daní. Občan zaplatí stále stejnou sumu, ale namísto 30 % svému státu a 3% EU se to přepracuje tak, aby alespoň 15% měla EF (Evropská federace), a cca. 15% vlastní stát. Výhoda bude spočívat v tom, že se tady dočkáme koncertu federálních stavitelů, kteří nám předvedou, jak se v západní Evropě staví rychle dálnice, rychlovlaky, předvedou nám, jak funguje rychlé stání u federálního soudu, jak rychle se řeší mezinárodní arbitráže či soudy s teroristy a konečně si snad začneme užívat to, na co jsme se těšili od roku 1989.

 

 

Autor: Tomáš Kučera | pátek 17.9.2021 19:43 | karma článku: 15,55 | přečteno: 746x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 14,97

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50

Tomáš Kučera

O zlatém teleti.

4.2.2024 v 10:16 | Karma: 10,08