Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umíráček nad americkou rozvojovou pomocí?

O tom, že tlak hnutí Tea Party a nová republikánská většina v Kongresu mění podobu amerických veřejných výdajů, již nikdo nepochybuje. Škrty v americkém federálním rozpočtu se pro všechny politiky staly mantrou. Tím ale jednota víceméně končí - veřejnost i politická reprezentace se totiž shodly jen na jediné kapitole, v níž se může škrtat hlava nehlava: globální boj proti chudobě a zahraniční pomoc.

Pro začátek bude letos celkový rozpočet Spojených států vyčleněný na zahraniční pomoc podstatně snížen (i když se vlivné zájmové skupiny postarají, aby neutrpěl Izrael, největší to příjemce americké zahraniční pomoci). Obzvlášť kráceny budou příspěvky mezinárodním rozvojovým institucím. Například Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj, která je součástí skupiny Světové banky pro poskytování „měkkých“ (= zvýhodněných) úvěrů nejchudším zemím světa přijde o nemalou část amerického příspěvku a škrty kolem budou následovat. Ostatní bohaté země, podrážděné neochotou USA nést svůj díl koláče rovněž sníží výši částek, jež platí do společných mezinárodních rozvojových fondů.

Důležitost tohoto sdělení závisí na tom, zda považujeme zahraniční pomoc za efektivní. Řada republikánů (natož veřejnosti) tak nečiní. Spojené státy sice nejsou jedinou zemí, jež byla s odvoláním na krizi zasažena „nevolností z pomoci“, ale při velikosti její ekonomiky se příznaky projevují nejviditelněji. Důkaz o tom, že se prostředky zahraniční pomoci nevynakládají zbytečně, se hledá těžce – příliš mnoho peněz se ztrácí či se utratí za zahraniční odborné konzultanty (ti paradoxně nepřijdou ani při krácení příspěvků zkrátka, jako silná lobby si svůj díl uhájí).

Pravdou zůstává, že multilaterální pomoc je většinou účinnější než bilaterální. Levné úvěry podmíněné politickými doložkami jsou vhodné jako cukr a bič k tomu, aby dotlačily země – příjemce – k ekonomickým reformám.

Určitý pokles zdrojů nemusí být ničím špatným. Při menší sumě peněz na výdaje si mezinárodní organizace budou muset ještě více lámat hlavu s jejich rozdělováním. Například Světová banka sama pravidelně oznamuje, že 20 % úvěrů pro Afriku nebylo užito na schválené projekty („došlo k rozdílu v prioritách a přístupech“, což přeloženo z úředního žargonu znamená, že se peníze rozfofrovaly jinde, po většinou v kapitole armádních výdajů). Jestliže radikalismus některých republikánů pomůže ke snížení této cifry, aniž by došlo k plnému zastavení úvěrových operací, může klidně nejchudším zemím prospět. Republikánští vůdci navíc pravděpodobně brzy zjistí, že multilaterální instituce, v nichž mají ostatně Spojené státy hlavní slovo, jsou ve skutečnosti levnějším a efektivnějším nástrojem realizace zahraniční politiky.

Autor: Tomáš Konečný | čtvrtek 16.6.2011 13:45 | karma článku: 10,58 | přečteno: 699x
  • Další články autora

Tomáš Konečný

Zkreslený obraz dějin při výročí sarajevského atentátu

V souvislosti s výročím atentátu na arcivévodu Ferdinanda se v posledních dnech vyrojila řada mediálních „speciálů“, věnovaných této události a počátkům 1. světové války. Je bohužel velká škoda, že i sto let poté, v době, kdy i v českém prostředí byla celá otázka podrobena historickým zkoumáním, se média uchylují k překonaným a chybným konstrukcím. V tomto trendu kráčí ruku v ruce s novináři i jejich oblíbený kritik Miloš Zeman, který dnes obohatil veřejný prostor ještě o výzvu českým historikům, aby začaly zkoumat příčiny a zejména objasnily, proč k ní došlo.

24.6.2014 v 15:45 | Karma: 19,99 | Přečteno: 1143x | Diskuse| Politika

Tomáš Konečný

Se Zemanem do Výmaru

Včerejší jmenování premiéra Rusnoka nemá v českých dějinách srovnání. Při pohledu do historie však zjistíme, že pozoruhodnou paralelu nalezneme v Německu. V roce 1930, s počínající krizí a vzrůstajícím extremismem, jmenoval prezident Hindenburg první z takzvaných „prezidentských kabinetů“, které vládly proti vůli parlamentu v posledních letech výmarské republiky.

26.6.2013 v 15:03 | Karma: 24,12 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika

Tomáš Konečný

Nevhodnost Keynese v Čechách

V souvislosti s krizí, která vypukla ve finančním sektoru a postupně přešla v krizi hospodářskou, se vyrojila řada ekonomů s návrhy řešení současných problémů, které vycházejí z klasických učebnic politické ekonomie – v současné době roli této oprášené zákonitosti hraje poučka Johna M. Keynese o nutnosti státní podpory ekonomiky a zaměstnanosti v časech krize.

14.10.2012 v 18:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 1048x | Diskuse| Ekonomika

Tomáš Konečný

Republikánský souboj po primárkách v Jižní Karolíně

Zhruba po čtvrté ranní našeho času byly dopočítány výsledky republikánských prezidentských primárek v Jižní Karolíně, v nichž s 41 % zvítězil Newt Gingrich, což do republikánské kampaně za prezidentskou nominaci vnáší novou dynamiku a nové otázky. Prakticky od počátku ostré části republikánské kampaně o nominaci se v průzkumech střetávají dva bloky – liberálnější část republikánů profilující se po jménem Romney, oproti konzervativnější, která se fakticky profiluje jako anti-Romney.

22.1.2012 v 5:01 | Karma: 10,12 | Přečteno: 571x | Diskuse| Politika

Tomáš Konečný

Budoucí velmoc Blízkého východu se rodí v Sýrii

V posledních dnech budí alespoň omezenou pozornost operace syrské armády v okolí města Hamá. Tance mocností a blízkovýchodních zemí kolem Sýrie jsou však neméně zajímavým objektem k sledování. Sýrie je již několik let pevnou součástí íránských snah o pozici regionálního hegemona. Společně s Libanonem, a do značné míry již i Irákem a Bahrajnem, V tomto okamžiku se však tamní, doposud věrně proíránský, režim viditelně otřásá. To otvírá nové kolo otázek kolem mocenského vlivu v tradičně nestabilní oblasti.

2.8.2011 v 7:30 | Karma: 12,97 | Přečteno: 1013x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Část Bavorska se potýká s následky lijáků, v Augsburgu zachraňoval lidi vrtulník

1. června 2024  11:27,  aktualizováno  14:21

Region Švábsko na jihozápadě Bavorska se potýká s následky lijáků. Kvůli mimořádné vydatným dešťům...

Slovenský ministr vnitra Šutaj Eštok je po Pellegrinim novým předsedou Hlasu

1. června 2024

Vládní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) na Slovensku nově povede Matúš Šutaj Eštok. Funkci...

Hasičská cisterna dostala smyk a havarovala, dva lidé se zranili

1. června 2024  12:13,  aktualizováno  13:55

V sobotu krátce po půl desáté dopoledne havarovala hasičská cisterna mezi obcemi Žulová a Vápenná...

Babiš se bavil na skákacím hradě. Rodiče trnuli, co na to jejich děti

1. června 2024  13:29

„Trnul jsem, že se syn pana Babiše zeptá: Co tu děláte?“ oddechl si pětatřicetiletý muž před...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 975x
Student teorií dějin se zájmem o Spojené státy a historické kořeny dnešních procesů, který trpí příležitostnou potřebu se porůznu vyjadřovat. Krom toho člen TOP 09 a obvykle se vším nespokojený člověk s konzervativními sklony.