Výstava Schichtova epopej v muzeu Ústí nad Labem
K 100. výročí založení Československé republiky a k 170. výročí založení Schichtových závodů uspořádalo Muzeum města Ústí nad Labem jedinečnou výstavu nazvanou „Schichtova epopej“.
NA POČÁTKU - OPRAVDOVÉ JÁDROVÉ MÝDLO S JELENEM
Když se vypravíte do muzea, ve vestibulu vás přivítá skotačící jelen. A tento jelen není jen tak ledasjaký! Jedná se totiž o jelena, který byl pro účely výstavy sestaven z jádrového mýdla - Jelen. Kdo má dobrou paměť a zavzpomíná na dny „socíku“, jistě si rychle vybaví mýdlo Jelen. Úctyhodné ročníky mají mýdlo Jelen přímo vyryté v paměti, neboť s ním mnohá hospodyňka byla v častém přátelském kontaktu.
Kromě reklamního symbolu Schichtova mýdla – Jelena – který byl báječným nápadem – a nezbývá než kurátory výstavy pochválit – se jako vedlejší efekt line vestibulem nádherná mýdlová vůně, která nám připomene krásné vzpomínky na dětství, čisté vonící prádlo vyprané právě Jelenem našimi maminkami a babičkami.
Vyběhneme do prvního patra a objevíme unikátní Schichtovu epopej.
CO JE SCHICHTOVA EPOPEJ?
Jedná se o dvacet velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti (plátna byla v české a německé verzi). Zachycovaly české dějiny (např. Karel IX. na stavbě kamenného mostu v Praze, křest knížete Bořivoje a Ludmily, objevení pramenů karlovarských, Učitel národů Jan Amos Komenský…).
Plátna nechali k 10. výročí Československa namalovat právě němečtí továrníci z Ústí nad Labem, Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie pláten darovali všem školám v Československu jako názornou výukovou pomůcku. Plátna sloužily žákům až do konce XX. století, kdy byly postupně vytlačeny modernějšími prostředky výuky.
CYKLUS VLASTENECKÝCH POHLEDNIC
Schichtové vydali také cyklus vlasteneckých pohlednic k českým dějinám (rovněž v české a německé verzi). Většinou se jednalo o české dějiny a menší část zachycovala německy mluvící hrdiny z českých zemí. Pohlednice měly v roce 1934 takový úspěch, že celý náklad byl rychle po vydání hned rozebrán.
Sbíráte pohledy? Jste si jistí, že nemáte nějakou pohlednici od Schichtů doma?
TISKAŘSKÉ MATRICE
Dál si můžete prohlídnout, dnes již vzácné, tiskařské matrice pro reprodukci Schichtovy epopeje. Ty byly objeveny ústeckými muzejníky při likvidaci podnikového archivu Setuza v roce 2014 (Severočeské tukové závody, jak byl Schichtův podnik přejmenován státem v roce 1951).
VYSTAVENÉ PŘEDMĚTY
Mně osobně nejvíc okouzlily vystavené předměty firmy Schicht, které dýchají historií. Naprosto interesantní je skleněná vitrína ze vstupní haly správní budovy Schichtových závodů s reliéfy ochranných známek z roku 1911. Nádherná ruční práce! Ve vitríně jsou vystavené výrobky, které Schichtova firma uváděla na trh.
Prohlédneme si ale i ryze praktické předměty, které se týkaly výroby či reklamy, např. tiskařské štočky na obaly výrobků (1900 – 1945), transportní vozík z provozu firmy Schicht/Setuza (asi rok 1910), raznice a formy na mýdla (1920 – 1990), formy na tuk Ceres (1920), ušlechtilé busty Heinricha, Georga a Johanna Schichtových, razítka administrativy Schicht (1900 – 1950), fotografie zaměstnanců z personálního oddělení archivu firmy Schicht (1900 – 1950).
Zvláště pro Ústečáky či lidi, kteří spojili na čas svůj život s firmou Schicht, a od roku 1951 se Setuzou, se může jednat vyloženě o srdeční záležitost. Tento závod totiž zaměstnával téměř každého člověka z místních rodin. Mezi fotografiemi můžete tedy najít i fotky svých příbuzných.
Co se moc nepovedlo, viděno z mého pohledu, je, že mnoho předmětů je umístěno za potištěnou síťkou a není možné si je řádně prohlédnout. Ve skleněných vitrínách by přinesly návštěvníkům výstavy mnohem větší potěšení.
Velmi zajímavý je vývoj ochranné známky Jelen a její padělky z roku 1920 či dřevěný vývěsní štít Schichtovy mydlárny z Rynoltic z roku 1860.
REKLAMNÍ CEDULE, BILLBOARDY, PLAKÁTY A KARTONOVÉ REKLAMY
Samostatnou kapitolou jsou nádherné barevné reklamní cedule a plakáty. A byli to právě Schichtovi, kteří po I. světové válce zaplavili Evropu jako první novinkou, velkými reklamními plakáty – billboardy. Firma začala rovněž vyrábět kartonové reklamy obřích velikostí, které měly upoutat zákazníkovu pozornost ve výlohách.
SCHICHTOVÉ JAKO PRŮKOPNÍCI MOTORISMU, FILMU A LÉTÁNÍ
Jména velkých průmyslníků Tomáše a Jana Antonína Bati či Emila Škody zná každý. Ale neméně slavní byli Schichtové, kteří se svými výrobky – mýdlem s jelenem, kosmetikou Elida, tuky Ceresa Vittelo, olejem Vegetol, zubní pastou Kaladont a dalšími proslulými značkami dobyli trh Rakousko-Uherské říše a poté se jejich drogisticko-potravinářský gigant stal největším v celé Evropě.
Nešlo však jen o kosmetiku a drogérii. Rodina Schichtových měla „mohutně roztažená křídla“ a zajímala se o pokrok a techniku. A tak Schichtové drží prvenství, když uvedli v Československu první zvukový film (rok 1929), vyvinuli automobil značky Gatter/Schicht (1929), létali v balonu Schicht (1913) a zabodovali s létající reklamou (1923).
Schicht (stejně jako Tomáš Baťa ve Zlíně) se zasadil o výstavbu zaměstnaneckých sídlišť v Ústí nad Labem v roce 1919 a pro své zaměstnance vybudoval pro odpočinek Schichtovy lázně a nechal postavit na Střekově kino.
DO KDY JE MOŽNÉ ZAVÍTAT NA VÝSTAVU?
Výstava byla slavnostně otevřena 28. listopadu 2018 a je možné ji shlédnout do 30. června 2019. Výstavě je věnován prostor v prvním patře Muzea města Ústí nad Labem.
Krásné jarní dny s Schichtem v nejrůznějších podobách Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander
Fotografie a zdroje:
Fotografie byly pořízeny se souhlasem Muzea města Ústa nad Labem.
Další informace o výstavě najdete na webu Muzea města Ústí nad Labem zde: http://www.muzeumusti.cz/v2029/SCHICHTOVA-EPOPEJ
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)
Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel
Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!
Hana Rebeka Šiander
Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!
Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Stovky Palestinců za 33 rukojmí. Izrael a Hamás se shodly na příměří na 6 týdnů
Vyjednavači Izraele a palestinského hnutí Hamás dojednali dohodu o příměří v Pásmu Gazy. Ve středu...
Ohnivzdorný kámen a obezřetnost. Jak slavné muzeum v L. A. uniklo zkáze
Gettyho muzeum v Los Angeles čelilo stejně jako zbytek města ničivému požáru. Plameny se k němu...
Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout
Premium Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně...
Americká pozornost Grónsko potěšila, může si i pořádně dloubnout do Dánska
Americký zájem o Grónsko vyvolalo v této ostrovní zemi i zadostiučinění. Grónská ministryně pro...
6 doporučení pro lepší spánek dítěte
Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...
- Počet článků 633
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3777x
Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.
Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.
Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.
V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.
Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz
Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Seznam rubrik
- Ostatní
- Merry X-mas
- Křesťanství, judaismus
- Vztahy
- Politika, kauzy
- Kultura
- Sci-fi o EU
- Kniha MARIANNE
- Kniha HEDVIKA
- Kniha BRIGITA
Co právě poslouchám
- Worship Radio 247
- The UK 1940s Radio Station
- Hit Rádio City - Devadesátka
- Hallelujah - Hillsong Worship
- iEC Live - Be Lifted (Live)
- God's Not Dead - Newsboys
- Way Maker - Sinach
- Intentional - Travis Greene
- Still Rolling Stones - Lauren Daigle