Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Volnočasové oblečení kamkoliv a kdykoliv. Džíny, tepláky či legíny?

Tepláky, legíny, šortky a v lepším případě džíny, k tomu tričko a tenisky. Volnočasové oblečení, které nosíme kamkoliv, kdykoliv a kdekoliv. Máme dojem, že jsme in. Ale co když je to jinak? A my se jenom neumíme obléknout?

V současné době prodávám byt v Ústí nad Labem. Moji věrní čtenáři o tom ví, protože jsem se o tom už v jednom článku zmínila. Mám za sebou víc jak dvacet prohlídek se zájemci a všimla jsem si zajímavé věci – téměř všichni přišli ve volnočasovém oblečení.

Já osobně bych si nikdy nevzala volnočasové oblečení na návštěvu k lidem, které vidím poprvé v životě a na které bych si přála udělat co nejlepší dojem.

Vzpomínám si, jak můj přítel před mnoha léty kupoval byt a já jsem ho doprovázela na prohlídku bytu. Přítel si oblékl společenskou košili s modrým proužkem, tmavé společenské kalhoty (od obleku) a svetr. Byl únor, takže měl kabát a samozřejmě kvalitní kožené zimní boty. Já si oblékla bílou halenku, šedou sukni, černý svetřík a doplnila celek decentní bižuterií. Měla jsem černý vlněný kabát a boty na podpatcích. Zkrátka jsme chtěli udělat dobrý dojem na majitele bytu jako seriózní pár. Vhodné oblečení nám to usnadnilo. Dojem jsme udělali, vztahy navázali a přítel byt nakonec koupil.

Zdá se, že pravidla společenské etikety včetně pravidel oblékání jdou ke dnu jako Titanic na začátku XX. století.

VOLNOČASOVÉ OBLEČENÍ KAMKOLIV A KDYKOLIV

Co mám na mysli pod volnočasovým oblečením? Když poctivě pominu výjimky, tak všichni měli džíny, trička a tenisky, často ale také šortky a bermudy, anebo dokonce tepláky.

Pak jsem se však začala rozhlížet po městě, kde bydlím, a zjistila jsem, že je vlastně jedno, kam si to namířím. Všichni mají víceméně totéž a nosí to kamkoliv. A to i na taková místa, kde se to vyloženě nehodí.

Jdete na vyšetření do nemocnice? Šortky, tričko a tenisky budou stačit. Musíte si něco vyřídit na magistrátu? Tepláky, tílko a tenisky jsou dost dobré. Jdete nakupovat do obchodního centra Forum v centru Ústí nad Labem? Šortky, tričko a žabky jsou ideální. Jdete do restaurace na oběd? Tepláky, tričko a tenisky jsou in.

Abych téma odlehčila a vy, moji milí čtenáři a čtenářky, jste se tolik nenudili, zařazuji vynikající píseň skupiny Nightwork, která se jmenuje „Tepláky“. Určitě si ji pusťte! Stojí za to! Pro ty, kteří song neznají, prozradím, že byl inspirován životem v Ústí nad Labem a také se tam o Ústečácích zpívá. 

Čtenáře, kteří si píseň nepustí, nemohu ošidit o klíčový text:

 • Znám jedno místo, tam tepláků ráj,
 • je to dost blízko - Ústecký kraj
 • Tam všichni lidé staré moudro znaj
 • ti co je nosí tak se jednoduše daleko líp maj
 • Chytni svou šanci a přidej se k nám
 • do roka a do dne všichni je maj, přísahám
 • Buď další z borců co tepláky maj
 • všichni lidi co na tebe předtím srali
 • pak na tebe daj
 • Tepláková souprava
 • gule dej si do prava
 • Tepláková souprava
 • gule dej si do prava
 • V teplácích já kráčím hrdě dál
 • v nich každý může zářit,
 • být módní ideál.

LEGÍNY A ZASE TY LEGÍNY!

V poslední době tento trend tepláků a šortek obohatil nový narůstající trend – legíny v kombinaci s tričkem, případně mikinou s kapucí – a k tomu, jak jinak, než tenisky. Skoro se mi zdá, že kdo nevlastní a nenosí legíny všude a kamkoliv to jde, jako kdyby nebyl.

Nemohu posoudit, zda to takto chodí v celé naší České republice, ale tady v Ústí nad Labem je to norma. Pokud si vezmete něco jiného, tak se odlišíte od davu a v každém případě na vás budou lidé na ulici vyloženě zírat.

Prosím, pochopte mě dobře, já nemám nic proti volnočasovému oblečení. Poctivě přiznávám, že ho také sama nosím, zvláště když člověk bydlí na rozhraní Českého středohoří a Krušných hor, tak se skutečně hodí. Ale snažím se toto oblečení omezit na to, kam patří.

Jak už napovídá název, jde o oblečení, které je určeno pro volný čas – tedy na procházku po pláži (tam prosím pěkně patří žabky, které tak často vídáme v ulicích), na nejrůznější sportovní aktivity či výlet do přírody.

Volnočasové oblečení je navrženo, aby bylo pohodlné, volné a prodyšné. Možná, že právě tyto vlastnosti lákají lidi všech věkových kategorií k tomu, aby džíny, tepláky, bermudy, šortky a legíny nosili.

Možná je za tím lenost, neochota se hlouběji zamyslet nad tím, co se kam nosí, nevkus (vkusu se člověk musí učit, zušlechťovat se), neznalost módních pravidel a módy jako takové, možná také za tím může být záměrná ignorance či osobní rezignace lidí.

Připouštím, pandemie covidu-19 nám všem naložila víc, než bylo zdrávo. Možná mnozí právě proto s chutí odhodili obleky a kostýmky, sukně a kalhoty a do tepláků si s chutí vlezli i ti, co je jinak nosili jen do posilovny a fitka. Ale není čas se zase vrátit ke krásné a inspirující módě?

Samozřejmě, že můžete vyrazit v džínách, teplákách, šortkách či legínách, tričku a sportovních botách do restaurace (a bohužel, často tam jsou lidi vpuštěni), na nejrůznější společenské akce, kde můžete dokonce zazářit jako hvězda. Ale ruku na srdce – sebelepší tepláky a legíny, i kdyby se jednalo o tu nejdražší značku a nejvyšší cenu – zůstanou vždycky jenom tepláky a legínami.

ROZLIČNÉ DRUHY ODĚVŮ

Miluji módu. Proto když sleduji filmy z počátku XX. století, pečlivě sleduji, jak se tehdy lidé oblékali. Mám obzvláště ráda britské filmy, kde se člověk může spolehnout, že kostymérky odvedou dobrou práci a my, diváci, vidíme skutečně autentické oblečení té doby.

Pokud si prohlédneme pracující třídu (dělníky, řidiče, podkoní, prodavačky, služebné, kuchařky, atd.) zjistíme, že tito lidé byli v zaměstnání oblečeni do stejnokroje, který vyžadoval jejich zaměstnavatel (např. právě u služebných, kuchařek či řidičů) a pak se ve volném čase převlékli do svého oděvu. Velice názorně je toto vidět v britském seriálu „Panství Downton“.

Lidé, kterým se dařilo lépe, i v pracující třídě, měli ještě sváteční oděv. Ten si oblékali při výjimečných slavnostních událostech, svátcích nebo při návštěvě kostela.

Ale co se týká anglické smetánky, aristokracie, tam vládlo pravidlo, že pro každou příležitost, ať už denní či večerní, je předepsán konkrétní oděv. Vzít si něco jiného, jako se to třeba dělá dnes, ať zazářím a jsem in, se rovnalo společenské sebevraždě. Takže když se pánové vydali na hon, měli tomu odpovídající oblečení. Dámy se oblékaly jinak během dne a to podle toho, co právě dělaly (jinak se oblékly pro nakupování, odlišně pro čaj o páté). Po 18.00 hodině, tedy večer, se pánové a dámy zásadně oblékali do tzv. večerního oblečení.

I když se někdo nenarodil jako aristokrat, ale zařadil se mezi „lepší lidi“ třeba tím, že vydělal nechutný balík peněz, pořídil si šatník, který byl poměrně nákladný a rozmanitý. Stejně jako měla šlechta. Ten mu zaručoval, že se ve společnosti neztrapní, otevře mu dveře a lidská srdce, umožní mu navázat kontakty i tam, kde by to, kdyby nebyl řádně oblečen, nešlo.

Na počátku XX. století a ještě mnoho desítek let poté určovalo právě vhodné oblečení a také cenu, kterou jste mu mohli věnovat, váš úspěch či neúspěch ve společnosti. A také to bylo opačně – aristokracie si mohla dovolit díky svému zajištěnému životu a finanční svobodě dostatek kvalitních oděvů pro každou příležitost.

Svobodu v šatníku, nemuset nosit na konkrétní události a v určitou denní či noční dobu předepsaný dress code, mnoho lidí uvítalo. Zjednodušilo to život, pomohlo to vymazat jasné hranice mezi aristokracií, střední třídou a pracující třídou, ale to neznamená, že všechna pravidla padla a zanikla. Jak se mnozí nesprávně dnes domnívají.

JAMES BOND VÍ, JAK SE SPRÁVNĚ OBLÉKNOUT

Právě míří do kin 25. bondovka. Velice by mě překvapilo, kdyby si agent 007 Jejího veličenstva James Bond v podání herce Daniela Craiga, neoblékl do společnosti po 18.00 hodině bílou smokingovou košili s manžetovými knoflíčky, černého motýlka, kvalitní černý smoking s lesklými klopami šitý na míru a černé lakovky.

Položili jste si někdy při sledování bondovek otázku: Proč se tak James Bond obléká? Ne, to vážně není proto, že zaspal dobu! Že agent 007 zapomněl, že žijeme ve 21. století! Je to zkrátka anglický gentleman a moc dobře ví, že obléknout se jinak (např. si vzít večer džíny, tričko a tenisky do kasína) by bylo faux pas, když míří večer do společnosti.

Nechci brát nikomu svobodu, aby se oblékal tak, jak je to pro něj pohodlné. Ale z pohledu člověka, který se módou zabývá mnoho let, musím konstatovat, že jsme zpustli a zlenivěli. I když máme mnoho druhů oblečení – spodní oděv (osobní prádlo), business oděv (kalhoty, sukně, halenky, košile, vesty, pánské obleky, dámské kostýmy), vycházkový oděv (kalhoty, šaty, sukně, halenky, vesty), společenský (pánský oblek, dámský kostým, žaket, smoking, frak, večerní toaleta), sportovní (lyžařský, turistický, gymnastický, golfový, plavecký…), obřadní (soudní, promoční), ochranný (žáruvzdorný, zdravotnický)… - zredukovali jsme oblečení na jeden druh a ten nosíme téměř při všech příležitostech a všude.

A přitom se kvalitně a vhodně obléct nestojí mnoho peněz. Jde spíš o vkus a znalost pravidel oblékání, než o neomezené finanční prostředky.

OBLÉKNOUT SE ELEGANTNĚ NENÍ DRAHÉ ANI NÁROČNÉ

Před pár dny jsem si udělala radost. Byť jsem čas trávila sama doma, oblékla jsem si malé černé šaty z úpletu, silonky, lodičky a k tomu šňůru perel. Cítila jsem se jako dáma! Bylo to tak příjemné, pohodlné a báječné! Hned se mi zvedla nálada a také sebevědomí.

Občas se nějaké ženy zeptám, proč chodí neustále jenom v legínách nebo džínách. Jsem překvapená, když mi odpoví, že je to pohodlné a nemusí nad tím přemýšlet. Když se zeptám, kdy si naposledy oblékly šaty, buď si to nepamatují (tak je to dlouho), anebo se vyděsí a s odporem opáčí: „Šaty?!“

Je mnoho žen, které věří, že džíny jsou pohodlné. Ano, je to pravda, ale… Ale v porovnání s úpletovými a dobře padnoucími šaty žádné džíny v pohodlnosti a komfortu neobstojí. Pokud si totiž vezmete úpletové šaty, milé dámy, přizpůsobí se vám, nikde vás neškrtí, nezařezávají se, dokonce mnohé šaty (záleží na vhodném střihu) přikryjí nesrovnalosti těla. Mistrně skryjí i nějaké to neplánované kilo navíc. Není nic jednoduššího, než si obléct šaty! Vhodné šaty vám otevřou dveře na mnoho akcí, příležitostí a událostí. Šaty nic nemůžete zkazit a vždycky budete vypadat elegantně a dobře. Navíc šaty jsou tak ženské. Tak sexy... Většina mužů je dámskými šaty okouzlena. K nim už potřebujete jen silonky (v létě ani to ne) a boty. Vhodný šperky, korále či šátek, kterými šaty zpestříte, to vážně není problém.

Pojďme vybřednout z teplákové, šortkové a legínové mánie! Existuje spousta krásného oblečení, jen ho musíme znovu objevit!

Krásné podzimní dny bez tepláků vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje:

Text písně „Tepláky“ je k dispozici na karaoketexty.cz zde: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/nightwork/teplaky-175657

Odívání pro střední školy (zejména rodinné). I. díl. KALÁBOVÁ M., ZDEŇKOVÁ H. Nakladatelství učebnic Fortuna. Praha. 1992. Dotisk 1. vydání. 96 stran. ISBN 80-7168-024-9. Rozdělení oděvů podle účelu použití, str. 15

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 3.10.2021 22:03 | karma článku: 15,28 | přečteno: 700x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,46 | Přečteno: 62x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3877x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5530x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 783x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi, v silném proudu se s nimi převrátil raft

18. června 2024  9:39,  aktualizováno  9:45

Dva čeští občané přišli o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách. Nehoda se stala v pondělí...

Z novel o televizních poplatcích zmizí povinnost hlásit uživatele internetu

18. června 2024  9:25

Ministerstvo kultury odstraní z mediálních novel povinnost firem hlásit České televizi a Českému...

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Výborný: Jurečka by měl ministrem zůstat, v krajích i Senátu chceme posílit

18. června 2024

Premium Lidovci v eurovolbách své dva mandáty neobhájili. Pokud jejich předseda Marian Jurečka dodrží svůj...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

 • Počet článků 625
 • Celková karma 22,61
 • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->