Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vánoce bez táty?

Reklama na Vodafone nám dává nahlédnout do tříčlenné rodiny o Vánocích. Maminka a dva synové se skvěle baví. Vánoce jsou, když se válíme doma u televize… V reklamě ale chybí muži. Opravdu jsou Vánoce, kde chybí táta, skvělé?!

Je to pár dnů, co jsem už několikrát viděla mezi filmy reklamu od mobilního operátora Vodafone. Reklama se jmenuje „Vánoce od Vodafonu – odměny, kde si každý vybere“. Je to spot, který nám přibližuje život tříčlenné rodiny v čase předvánočním a během Vánoc. Na začátku spotu jsou dokonce titulky: Michaela, Sam a Max Budimanovi.

Nevím, zda se jedná o skutečné lidi či placené herce, ale myslím, že to není podstatné. Reklama je přirozená, vlídná, místy i vtipná. Hraje v ní maminka a dva kluci, malí hrdinové spotu. Všichni vypráví, co mají na Vánocích rádi.

Nejdřív jsem si řekla, že je to fajn reklama. Proč? Neprudí, nenutí, nepodbízí se, nekřičí na diváky, není agresivní. Když jsem ale tento spot viděla podesáté (reklamní bloky jsou na některých TV stanicích docela dlouhé a stále se opakují), tak mi na reklamě něco nesedělo. Ale co? Nejdřív jsem zjistila, že mi tam něco chybí. Ale co tam chybí?

Pak mi došlo, že v této reklamě naprosto chybí muži. Matka, asi čtyřicátnice, dvě malé děti, a babička. Jediným mužem je dědeček (spolu s další babičkou), se kterými se děti spojí během Vánoc prostřednictvím tabletu. Ale to je záběr na pár vteřin. Nevypadá to, že by hrál zásadní roli.

Zkrátka chybí tradiční hlava rodiny – otec, táta, milovaný tatínek, taťka. A najednou, když vidíte reklamu pojedenácté, Vám dojde, že maminka je bossem rodiny a všechno řídí. Sekunduje a vypomáhá babička. Maminka s malými chlapci peče cukroví. Maminka nakupuje s dětmi dárky po obchodech a v autě je odváží domů, maminka vybírá na trhu stromeček a přináší ho domů. Maminka připravuje vánoční stůl a hostinu.

Kluci i maminka říkají společně, že pravé Vánoce jsou, když jsou doma, nemusí nic dělat, volají babičce a dívají se na televizi. "Jenom se tak válíme doma,“ říká maminka v reklamě.

BYLO ZÁMĚRNÉ VYPUSTIT Z REKLAMY OTCE?

Nevím, zda to byl záměr, aby v reklamě neúčinkoval žádný muž (ani manžel, otec, strýc nebo dědeček, který by představoval tradiční mužský prvek a vzor pro chlapce). Ale dle mého názoru, ačkoliv je v současné době spousta rodin bez muže, je to špatně.

MOJE VÁNOCE BEZ TÁTY

Sama jsem to zažila a radostné to nebylo ani trochu. Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo deset let. Mému bratrovi bylo tehdy dvanáct. Ať se první Vánoce matka snažila sebevíc, tátu se jí nikdy nahradit nepodařilo. Je to zhola nemožné.

Vánoční tradice, které byly neodmyslitelně spjaty právě s tátou (např. když jsme vyráběly ze skořápek vlašských ořechů malé lodičky se svíčkami a pouštěli je v lavoru nebo v umyvadle v koupelně, nebo pozdně odpolední procházky před štědrovečerní hostinou… našlo by se toho hodně), vypadly z naší rodiny úplně. Jako kdyby nikdy nebyly.

To táta byl ten, kdo v naší rodině předchozích deset let pečlivě vybíral vánoční stromek na tržišti. Byl to on, kdo jej také přinesl domů a kdo jej brzy ráno na Štědrý den sekerou či pilkou upravil, aby se vešel do stojanu. Byl to on, kdo se chopil občas rozbitého světelného řetězu s malými lucerničkami a dokázal jej spravit. Byl to táta, kdo dokázal uklidnit nervózní matku a zklidnit nás, děti, když jsme jančily po celém bytě a přese všechno dokázal udržet vánoční atmosféru.

Byl to také táta, který si uvázal utěrku kolem pasu a pustil se do stahování a porcování velkého macatého kapra pro čtyřčlennou rodinu. Byl to konec konců táta, který dokázal neuvěřitelným a nezapomenutelným způsobem vytvořit kouzelnou vánoční atmosféru, že dárky nosí Ježíšek a nikdo jiný.

Táta to dokázal tak zahrát, že kdyby se rodiče nerozvedli v mých deseti letech, nejspíš bych věřila na Ježíška, který nosí na Vánoce dárky dosud. Později, po jeho odchodu z našeho domova jsem tátu podezírala, zda se někdy dříve v životě nevěnoval herectví….

Matka zastala spoustu práce v domácnosti, jistě. Která žena nedělá domácí těsto na cukroví? Nepeče, nezdobí? Neuklízí a neustále všude negruntuje? Nekupuje tajně dárky?

Zkrátka Vánoce bez táty nejsou stejné, jako když je prožíváte s tátou, jako úplná rodina. Také by se dalo říci, že pro mě vlastně opravdové Vánoce skončily v mých deseti letech. Pak se moje matka velmi změnila. Zahořkla, ztvrdla a hodně nadávala, a obzvláště na Vánoce.

Pokud máte chuť, přečtěte si můj blog z loňského roku „Proč nemám ráda Vánoce?“ - https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=738616

Možná si řeknete, že neúplné rodiny, rodiny bez otců nebo dokonce bez jakýchkoliv mužů, jsou přeci dneska naprosto normální. Ale víte, já jsem ročník 1979. Když mi bylo oněch deset let, chodila jsem do čtvrté třídy na základní škole. Tehdy nás bylo ve třídě celkem 36. Jestli si pamatuji dobře, tak v roce 1989 jsme byly ve třídě jen dvě, které jsme pocházely z rozvedené rodiny. Tehdy bylo normální, když rodiny byly úplné. Bylo normální mít mámu a tátu. Mít rodinu se vším všudy. A naopak - tehdy bylo nenormální, zkrátka divné, nemít tátu. 

Když se táta rozvedl s matkou a poté se odstěhoval 200 km daleko, do Ústí nad Labem, stále jsem věřila, že se vrátí. Celých deset let, co jsem žila doma s matkou a bratrem, jsem si přála, aby se táta aspoň na Vánoce zase vrátil. Aby to bylo jako dřív…

GOTTOVA PÍSEŇ – „TÁTO, ZŮSTAŇ ASPOŇ DO VÁNOC“

Když jsem několik let, to už bylo po Sametové revoluci, uviděla v Československé televizi v jakémsi vánočním medailónku hudební klip Karla Gotta z roku 1972 „Táto, zůstaň aspoň do Vánoc“, s textem Jiřího Štaidla, rozplakala jsem se.

V refrénu se zpívá:

„Zůstaň aspoň do Vánoc

Táto, sundej ten plášť

Nechoď, nechoď žít zvlášť

Zůstaň aspoň do Vánoc.“

Kdykoliv, když tuto píseň slyším, padne na mě veliký smutek. Stále vidím svého tátu, jak se s ním loučím před domem na jaře v roce 1989 a ptám se ho: „A přijedeš aspoň na Vánoce, tati?“

Tehdy táta neměl odvahu mi odpovědět. Pravdou je, že na Vánoce nepřijel nikdy. A stejně jako v té písni, ano, psali jsme si dopisy.

Spolu s tátovým odchodem vymizel sport z naší rodiny. Táta byl ten, kdo miloval lyžování, bruslení, sáňkování, jízdu na kole, dlouhé výlety a procházky. Táta byl podnikavým duchem v naší rodině. Byl tím, kdo to všechno řídil a organizoval, kdo rád vymýšlel akce a také spolu s námi je uskutečňoval.

Po tátově odchodu z naší rodiny zůstala velká prázdnota. Zmizela radost, legrace a zábava. Ačkoliv matka, babička i děda, zkrátka všichni říkali, že si brzy zvykneme na život bez táty, byla to iluze. Ne, pokud jste jednou zažili, jaké to je bezvadné mít tátu (i když má své chyby, jako každý člověk), pak vám bude chybět a nikdo a nic ho nenahradí.

Ano, v reklamě na Vodafone je přesně to, jak vypadaly naše Vánoce bez táty. Nic nedělat, být v pyžamu, od rána do večera sledovat televizi a také hrát hry (v našem případě to tehdy bylo „Člověče, nezlob se!“, Dáma či pexeso). Budu upřímná, když takhle prožijete jedny Vánoce, druhé, třetí, desáté… pak si přejete cokoliv, jenom ne nicnedělání. Zažívala jsem to jako dítě rok co rok a žádná výhra to nebyla. Žádný tablet, žádná televize, sebelepší film ani seberychlejší internet, dokonce ani ten nejlepší a nejdražší dárek… nic z toho vám totiž nenahradí tátu.

Krásné dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 25.11.2020 20:56 | karma článku: 36,24 | přečteno: 5783x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 4,32 | Přečteno: 55x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3875x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5527x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 781x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Rusko chce válčit, my chceme mír, říká před summitem český diplomat

13. června 2024

Podcast Na devadesát delegací z celého světa, vybrané lahůdky, úchvatný výhled na Lucernské jezero. Ale...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  20:17

Lídři zemí skupiny G7 se ve čtvrtek na summitu v Itálii shodli na poskytnutí půjčky Ukrajině ve...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  19:44,  aktualizováno  20:04

Aktualizujeme Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Česká stopa v ukrajinské korupční kauze. Policisté jeli pro důkazy do Prahy

13. června 2024

Premium Jméno Dmytro Seničenko v Česku není příliš známé. Zato v domovské Ukrajině, kde tři roky vedl mocný...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->