Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak se nám tu rozmohl takový nešvar: Dloubání prstem v nose!

Poslední roky jsem narazila na příšerný jev – dloubání prstem v nose. Prostředí, ve kterém se mu daří, je pražské metro, tramvaje a autobusy. Kdo jsou hříšníci? Mladí chlapci od 14 do 20 let. Nesmiřujme se s tím a bojujme!

Jsou blogy politické a kulturní. Existují blogy o zdraví, vztazích a zvířátcích. Máme blogy humorné i smutné. A já jsem se rozhodla, že napíši blog, který poněkud vybočí z normálu. Bude popisovat skutečnost, která se děje v současné době v matičce Praze. A protože jde o téma vskutku ohavné, rozhodla jsem se, že článek odlehčím, jak jen to bude možné. Tak pojďme k jádru pudla, ať to máme za sebou!

Poslední roky se nám v Praze rozmohl takový nešvar – dloubání prstem v nose. Na tento jev jsem narazila poté, co jsem se po mnoha letech přestěhovala zpátky z Ústí nad Labem do Prahy a začala jezdit Pražskou hromadnou dopravou. Nejvíce se tato prasárna vyskytuje v metru, ale tramvaje či autobusy nejsou výjimkou. Pozor na to!

Když jsem se stěhovala mimo Prahu v roce 2010, neměla jsem dojem, že bych kdy v předchozích letech narazila na mladé lidi, kteří mají dojem, že jejich prsty patří do nosu!

A kdyby mi někdo vyprávěl, že se to stane téměř každodenní záležitostí v roce 2022 a 2023 (schválně nepíši rok 2024, protože jednak teprve začal a pak mám naději, že jev bude díky mému blogu vymýcen), tak bych tomu stěží věřila. Domnívala bych se, že se jedná o nejapný žert!

Ruku na srdce, čistota nosu je vskutku důležitá záležitost. Zvláště ten, kdo má rýmu jako Brno (omlouvám se Brňákům, nevím, kde a kdy toto úsloví vzniklo, ale znám jej od svých rodičů již od útlého dětství), ocení, jak je nádherné se nadechnout čistým nosem.

Ale pokud jezdím pravidelně pražským metrem, tak se setkávám téměř na denní bázi, že narážím na někoho, kdo nemá ruce podél těla či se drží tyče, aby neupadl během jízdy, případně ruku na displeji svého chytrého mobilu či v kapsách, ale v nose.

O tom, že se jedná o jev nechutný, příšerný, odstrašující a dokonce přímo hnusný, obzvláště pro lidi, kteří sedí či stojí kolem takového hříšníka, netřeba dopodrobna psáti.

Když jsem viděla ohavný zlozvyk poprvé, měla jsem dojem, že mám vidiny. Pak jsem ale zjistila, že se jev vyskytuje neuvěřitelně často a začala jsem ihned od hříšníka odvracet hlavu. Nyní jsem ve fázi, kdy se mi z chování hříšníků a intenzity tohoto jevu zvedá žaludek (zvláště po snídani či obědě) a já se okamžitě vydávám na druhou stranu vozu metra, tramvaje či autobusu.

A kdo jsou hříšníci? Nejčastěji se jedná o mladé dospívající chlapce zhruba ve věku 14 až 20 let. Jedná se o jev vyloženě mužského charakteru. Nikdy jsem neviděla, že by se takovéto prasárny dopustila dívka.

Nejvíc mě však zaráží, že je vůbec jakýkoliv hříšník schopen se takovéhoto prohřešku na veřejnosti před lidmi dopustit!

Zajímavé také je, že se nejedná o chlapce, kteří by na první pohled strádali a vypadali jako chudáci. Opak je pravdou. Většinou mají značkové boty, např. Nike či Adidas, k tomu bundy a batohy podobných světoznámých značek.

Pokaždé mě napadne: Copak tomu chlapci doma nikdo nevysvětlil, že nyní, v 21. století, již existují kapesníky? Copak je hříšníkova rodina nepoužívá? Nikdo chlapce nezasvětil do tajů očistné hygieny nosu, která by se měla provádět v soukromí? A když to není možné v soukromí, tak na veřejnosti pokud možno co nejtaktněji, ale v každém případě za pomoci kapesníků látkových či papírových?

V naprostém zoufalství zde apeluji na samotné hříšníky (ostatně věk 14 až 20 let je už sám o sobě alarmující a dostatečně vysoký, aby se chlapci začali chovat jako budoucí muži – tedy ohleduplně a taktně) a rovněž se obracím na rodiče hříšníků – prosím, pro všechno na světě zasáhněte! Vysvětlujte! Veďte! Buďte vy sami dobrým příkladem! Zakupte látkové i papírové kapesníky nejrůznějších barev a klidně i s oblíbenými postavičkami! A když to nepůjde jinak, trestejte! Hlavně se všichni spojme v jedno a pojďme hromadně vymýtit tento nechutný nešvar z našich rodin, ulic a dopravních prostředků!

Krásné zimní dny bez prasáckých nešvarů vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 18.1.2024 20:02 | karma článku: 15,81 | přečteno: 725x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

Gruzie je podbřišek Ruska. Ale hru o ni už částečně prohrálo, říká expert

18. května 2024  15:04

Podcast Gruzie se potácí mezi Ruskem a Západem. Parlament v úterý přijal zákon o zahraničním vlivu, který...

Střet vlaku s člověkem zastavil provoz na trati mezi Olomoucí a Prostějovem

18. května 2024  14:31,  aktualizováno  14:59

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->