Recenze norské pohádky „Tři přání pro Popelku“
Psal se rok 2021 (přesně před rokem touto dobou, na prahu Vánoc) a Norové představili světu svou moderní verzi naší československé pohádky „Tři oříšky pro Popelku“, kterou se inspirovali. Tu natočil režisér Václav Vorlíček v roce 1973 ve spolupráci se štábem z Východního Německa (NDR). Tu všichni ji dobře známe a milujeme. Kromě nás, Čechů a Slováků, také celá Evropa.
Norové přišli se svou pohádkou, kterou pojmenovali „Tři přání pro Popelku“ po 48 letech po té naší. Natočila ji norská herečka a filmová režisérka Cecilie Askeland Mosli.
Už před rokem, když byla nová norská pohádka uvedena do českých kin, zaslechla jsem spoustu kritiky a srovnávání s naším československým originálem. Proto jsem byla velmi zvědavá, jak se pohádka povedla. Když ji letos uvedla TV NOVA ve vánočním čase, tak jsem se na ni s velkým zájmem podívala.
POKUD JSTE JI NEVIDĚLI, PODÍVEJTE SE NA UKÁZKU POHÁDKY „TŘI PŘÁNÍ PRO POPELKU“:
INFORMACE O POHÁDCE „TŘI PRÁNÍ PRO POPELKU“
Žánr: Pohádka, rodinný film, fantasy
Země: Norsko a Litva
Rok výroby: 2021
Délka pohádky: 87 minut
Režie: Cecilie Askeland Mosli
Předloha: Božena Němcová (povídka)
Scénář: Anna Bache-Wiig, Karsten Fullu, Kamilla Krogsveen, Siv Rajendram Eliassen, František Pavlíček
Kamera: Trond Tonder
Hudba: Gaute Storaas
Herecké obsazení: Astrid S, Cengiz Al, Ellen Dorrit Petersen, Thorbjorn Harr, Nasrin Khusrawi, Nils Jorgen Kaalstad, Sjur Vatne Brean, Ingrid Giaver, Arthur Hakalahti, Bjorn Sundquist, Nader Khademi, Anne Marit Jacobsen, Jonis Josef, Toivo Ty Terjesen, Kristofer Hivju
Produkce: Petter Borgli, Frederick Howard
Střih: Perry Eriksen, Jens Christian Fodstad
Zvuk: Johannes Dekko
Scénografie: Siri Langdalen
Masky: Ásta Haf?órsdóttir, Live Becker Knudsen, Terje Rodsjo
Kostýmy: Flore Vauvillé
KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY POHÁDKY
Je možné se dočíst, že Norové přišli s novou moderní verzí legendární pohádky, kterou milují celé generace Norů (když se dívali rok za rokem na tu naši). Nevím však, zda je možné překonat originál původního filmu.
Známe to z historie často. Původní film jsme si mnozí zamilovali, ale když jsme se podívali na remake, byli jsme mnozí zklamáni a zařekli jsme se, že už se na to moderní zpracování nikdy nepodíváme, protože nestálo za to a budeme vždy sledovat jen originální film, byť zastaralý.
Výpravné scenérie z norského venkova, polí, lesů, které jsou v zimním období nádherně zasněžené, jsou skutečně krásné. Nákladné kostýmy jsou také nádherné. Promyšlené, propracované a skvěle se do pohádky hodí.
Také se mi velice líbily filmové triky, když si Popelka otevírá lískové oříšky a objevují se šaty, do kterých se za pomocí kouzel obléká. To je skutečně nádherné!
Co mě však zaskočilo, a to už při sledování traileru, byl věk filmové Popelky. Měla jsem za to, že je jí tak 33 let, a to se mi zdálo na Popelku příliš. Vysvětlovala jsem si to tím, že věková hranice mládí žen se stále posunuje a proto je postavě přes třicet. Ve skutečnosti je norské zpěvačce a hudební skladatelce Astrid S (celým jménem Astrid Smeplass) 26 let, ale při natáčení pohádky ji bylo o rok méně. To bylo pro mě překvapení.
Pro srovnání, naší Libuši Šafránkové bylo v době natáčení pohádky krásných 20 let. Možná mám jenom nějak v sobě zakódováno, že představitelky princezen, Popelek atd. jsou velice mladé.
Norský příběh je velice podobný tomu našemu. Plyne stejným tempem a člověk ho s chutí sleduje.
Nelíbil se mi však princ, kterého ztvárnil norský herec Cengiz Al. Budil ve mně dojem, že by se spíš jako jižní typ hodil do nějaké turecké pohádky. Také byl o rok mladší než Popelka. Působil nevyzrále a dětsky, rozhodně ne jako dospělý muž.
Když se schyluje k přípravám na ples, přijde nevlastní sestra s nápadem, že potřebuje módního stylistu, který by ji zkrášlil a připravil šaty na ples. Muže, který oplývá kreativitou. Macecha hovoří o tom, že má migrénu. Chápu, že jde o moderní verzi pohádky, ale slova jako stylista, kreativita a migréna jsou ve výpravné pohádce jako pěst na oko.
Co mi také vadilo, byly naplněné kvóty, kterých se evidentně Norové během natáčení drželi. Jak že tyto kvóty zní? Jeden herec tmavé pleti, jeden handicapovaný, jeden člověk z LGBT+ komunity?
A tak vidíme na začátku filmu jednorukého sluhu, poté módního stylistu, který je evidentně gay (v ukázce pohádky je český dabing normální, ale český dabing na TV NOVA byl skutečně „teplý“), poté narazíme na králova osobního sluhu, který je černoch. Už jsem si říkala, že je jenom otázkou času, kdy se ve filmu ukáže autista (ve stylu filmu Rain Man).
Velmi zajímavá a dramatická scéna je, když macecha ujíždí na saních se svou dcerou a princ je pronásleduje na koni. To člověk úplně trne, jak to dopadne! Opět zasahuje jako Wonder Woman Popelka a musí zachránit i samotného prince.
Postava Popelky je zobrazena jako ta silná, statečná, soběstačná, schopná žena, která si se vším poradí. Budila ve mně dojem, že je víc „chlapem“ než princ. Což je vlastně trend dnešní doby. Jakkoliv je tento trend převládající a moderní, mně se nelíbí.
V závěru pohádky, kdy se všichni radují, že princ našel svou Popelku, dojde k líbačce mezi dvěma přáteli prince. Člověk si klade otázku - opravdu to bylo nutné?! Narvat to do pohádky?
Konec se nese v hodně moderním duchu. Princ se ptá Popelky, zda si ho vezme za manžela a ona mu odpoví, že tohle se děje jenom v pohádkách, ale ve skutečnosti se neznají a tak se uvidí časem. Jako co? Zatím budeme spolu žít na „psí knížku“?! Konec byl pro mě zklamáním. Tohle bych skutečně v pohádce nečekala.
Norská pohádka je stále pohádkou o Popelce, ale působí na mě jako nepovedený koktejl. Jako kdyby do mixéru někdo dal povinné kvóty, moderní pojetí muže a ženy, LGBT+ komunitu, spustil tlačítko, promíchal v mixéru a vylil do jinak krásné výpravné pohádky z dávných dob. Výsledek? Koktejl, který se nepovedl. Tluče to do očí.
KOMU BYCH POHÁDKU DOPORUČILA?
Pokud milujete staré dobré konzervativní hodnoty jako já, nebo jste křesťané a věříte v Boha a Bibli, pak se vám norská pohádka „Tři přání pro Popelku“ líbit nebude. Pokud máte rádi současný bláznivý svět, kdy muži už nejsou, co bývali a ženy jsou super ženy, pak by se vám pohádka snad líbit mohla. Pokud bych však měla vlastní děti, dala bych přednost o Vánocích naší československé pohádce „Tři oříšky pro Popelku“ z roku 1973.
Krásný vánoční čas se zdravými pohádkami vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (3)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní - území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Tentokrát jsme shlédli návrhy architektonických týmů a opřipomínkovali je.
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (2)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. Což je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. A tak jsem se zapojila. Jaké architektonické návrhy vytvořily čtyři týmy?
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem se zapojila do testovacího plánování Hradčanského rozhraní (1)

Městská část Prahy 6 vyhlásila testovací plánování pro Hradčanské rozhraní. To je území na třídě Milady Horákové mezi ulicemi Pelléova a U Vorlíků. Mohla bych svou účastí a nápady změnit vizi a vzhled Prahy? To byla výzva!
Hana Rebeka Šiander
Jak jsem v Praze zabloudila do Stínadel

Když jsem poprvé bydlela na Praze 1 - Novém Městě v roce 2005, neměla jsem ani tušení, že mám pár kroků od svého bydliště Foglarova Stínadla. Po 19 letech jsem v Praze zabloudila a konečně je objevila!
Hana Rebeka Šiander
Volební kampaň SPD s černým „chirurgem“ je nechutná a rasistická!

Vedení SPD zařadilo mezi volební billboardy rasistický. Mezi mé přátele a nejlaskavější lidi, jaké znám, patří muž černé pleti z Nigérie. Demokracie a svoboda nejsou samozřejmostí! Musíme je hájit, střežit a proti rasismu bojovat.
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Fotbaloví chuligáni v Rakousku lovili fanoušky soupeře, obžalovaní jsou i Češi
V rakouském Štýrském Hradci začal ve středu proces s 21 lidmi včetně šesti Čechů, kteří se...
Protitankové střely i drony. Macron slíbil Ukrajině pomoc za dvě miliardy eur
Francie poskytne Ukrajině další zbrojní pomoc za dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard korun). Po...
Na cestě od demokracie. Izrael tlačí soudní reformu a likviduje odpůrce
Izraelský parlament ve středu projednává návrh zákona o převzetí politické kontroly nad soudci,...
Pavel upír, SPOLU vyfouklo ANO nejhoršího premiéra. Bude se přiostřovat, míní experti
Prezident Petr Pavel jako upír či premiér Petr Fiala jako „nejhorší premiér na světě“. Byť ještě...

Když chcete vysavač, který ušetří čas i nervy
A teď řekněte popravdě, kdo z vás si užívá denní kolotoč luxování a vytírání? Pokud to není váš oblíbený sport, Roborock Saros 10R vás zaručeně...
- Počet článků 633
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3781x
Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.
Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.
Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.
V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.
Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz
Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz
Seznam rubrik
- Ostatní
- Merry X-mas
- Křesťanství, judaismus
- Vztahy
- Politika, kauzy
- Kultura
- Sci-fi o EU
- Kniha MARIANNE
- Kniha HEDVIKA
- Kniha BRIGITA
Co právě poslouchám
- Worship Radio 247
- The UK 1940s Radio Station
- Hit Rádio City - Devadesátka
- Hallelujah - Hillsong Worship
- iEC Live - Be Lifted (Live)
- God's Not Dead - Newsboys
- Way Maker - Sinach
- Intentional - Travis Greene
- Still Rolling Stones - Lauren Daigle