Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Tatér z Osvětimi“ od Heather Morrisové

Román „Tatér z Osvětimi“, který sepsala Heather Morrisová, je pravdivým příběhem Slováka židovského původu Ludvíka Eisenberga Sokolova z Krompach. V dubnu 1942 se ocitl v koncentračním táboře Osvětim a jeho prací bylo tetovat.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O této novince jsem se doslechla na ČRo Plus, kde redaktorka hovořila s novozélandskou spisovatelkou Heather Morrisovou o knize, která byla právě přeložena do českého jazyka a přichází na český knižní trh. Protože mě knihy z období II. světové války a zejména problematika shoa zajímá, sáhla jsem po knize s velkým očekáváním.

Román „Tatér z Osvětimi“ není fikcí, ale skutečným životním příběhem slovenského mladého muže židovského původu, který se jmenoval Ludvík Eisenberg (Sokolov bylo příjmení, které si vzal po válce místo svého židovského příjmení), ale všichni mu říkali přezdívkou „Lale“.

Kniha je velmi zajímavá a napínavá. Přečetla jsem ji za pár hodin a nesmírně mě zasáhla a obohatila. Je to přesně ten příběh, který vás zasáhne v srdci, rozpláče, zamrazí v zádech a na který do konce svého života nezapomenete.

„Když Němci přiváželi židy ze všech dobytých měst, městeček a vesnic, Lale s Leonem pracoval skoro nepřetržitě. K židům z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska přibývali další z Francie, Belgie, Jugoslávie, Itálie, Moravy, Řecka a Norska.“„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

O ČEM JE ROMÁN „TATÉR Z OSVĚTIMI“?

Kniha, jak je již očividné z jejího názvu, souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové z Osvětimi vytetována na předloktí. Když se slovenský Žid Ludvík "Lale" Eisenberg ocitl v dubnu roku 1942 v koncentračním táboře Osvětim, bylo mu čtyřiadvacet let a někdo mu vytetoval na paži číslo 32407. Díky pomoci spoluvězňů přežil tyfus a stal se tatérem. Označoval své spoluvězně čísly nesmazatelným inkoustem. Velmi prestižní práce mu umožnila v táboře nepatrnou volnost. Začal tajně krást šperky a peníze z majetku zavražděných Židů a vyměňoval je za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně udržet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. Od samého začátku byl Lale odhodlán, že bude žít naplno každý den, do kterého se probudí a pokusí se přežít za každou cenu. Díval se do tváře smrti každý den, ale i tak se nevzdal naděje, hrdosti a odvahy. Jednou z čekajících v řadě na tetování byla vystrašená a chvějící se dívka Gita Furmanová s číslem 34902. Pro Lalea to byla láska na první pohled. Zamiluje se ale také Gita do Lalea? Přežijí oba tři roky v osvětimském pekle? A co bude následovat potom? Bude ještě někdy nějaké potom?

„Lale se zastyděl. Svou sobeckou touhou způsobil své lásce trápení. Náhle se k němu Gita se zaťatými pěstmi rozběhla. Když do něj vrazila, objal ji. Gita mu začala bušit do hrudi a po tváři jí přitom tekly slzy. Lale rány snášel, dokud nezeslábly. Pak Gitě pomalu nadzvedl bradu, rukou jí setřel slzy a pokusil se jí políbit. Když se jejich rty setkaly, Gita se odtáhla a hleděla na něj. Natáhl paže, aby ji znovu objal.“„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

ZAJÍMAVOSTI KNIHY

Kniha má nesmírnou historickou vypovídací hodnotu. Zprostředkovává informace o běžném životě v koncentračním táboře Osvětimi a Březince – o bydlení v blocích, stravování, trávení volného času, práci, nejrůznějších trestech pro vězně, hygienických podmínkách i nemocích a především všudy přítomné smrti – v krematoriích, v pojízdných vraždících náklaďácích s Cyklonem B, při náhodném zabíjení strážnými, konče pochodem smrti žen.  

Právě Lale se krátce po příjezdu do Osvětimi pracovně podílí na stavbě jednoho z prvních krematorií.

Laleovo místo tatéra je nedaleko kolejí, kam přijíždějí transporty s desítkami tisíců vězňů. Právě tam se potkává s doktorem Josefem Mengelem, který provádí selekci a často si vybírá vězně ke svým pochybným pokusům. Nejdřív si vyhlédl Leona, Laleova pomocníka, a vykastroval ho. Pak obchází kolem Lalea a vyhrožuje mu, že si pro něj již brzy přijde… Takových míst je v knize mnoho a zaručeně vás bude mrazit v zádech!  

„Následující měsíce byly mimořádně kruté. Vězňové umírali všemožnými způsoby. Mnohé zabily nemoci, hladovění a zima. Někteří úmyslně vběhli do elektrického plotu. Další zastřelili strážní dřív, než k plotu doběhli. Plynové komory a krematoria běžely naplno a Lale s Leonem tetovali zástupy lidí. Transporty přivážely do Osvětimi a Březinky desítky tisíc vězňů.“„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

Kniha je ale současně i milostným příběhem Lalea a Gity, kteří si zamilují jeden druhého na celý život. Je to nádherná romance, která končí happy endem.

Zajímavostí také je, že Morrisová detaily Laleova vyprávění ověřovala podle dostupných dokumentů.

Autorka během Laleova života sepsala také scénář a chystá se šestidílný seriál. Lale před svou smrtí vyjádřil přání, aby ho ztvárnil herec Ryan Gosling a Gitu Natalie Portmanová. Nechme se překvapit, zda se to podaří!

„Když se Lale podíval do rozpisu práce na týden, otřáslo jím datum čtvrtého dubna. Duben. Proč zrovna duben? A pak mu to došlo. Za tři týdnu tu bude už dva roky. Dva roky. Jak to dokázal? Jak je možné, že stále dýchá, když tolik jiných dodýchalo? Vzpomněl si na přísahu, kterou učinil hned na začátku. Přežít a postarat se, aby pachatelé byli potrestáni.“„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

 • Autorka napsala knihu velmi srozumitelnou a poutavou.
 • Tempo je rychlé.
 • Kniha je sama o sobě velmi napínavá a nedopřejete si oddych, dokud ji nepřečtete až do konce.
 • Je napsána v er-formě.
 • Kniha je plná dialogů, které oživují děj a přibližují nám dějí.
 • Korektury byly odvedeny velmi profesionálně.
  Spisovatelka Heather Morrisová
   

Heather Morrisová (*1953) se narodila na Novém Zélandu. Žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu. Pracuje na dalších knihách.

„Stanuli před budovou z červených cihel. Její účel zastírala velká okna, ale skutečnou, děsivou povahu prozrazovaly mohutné komíny. U vchodu stáli dva esesáci. S Baretským zažertovali, Lalea ignorovali. Ukázali na zavřené dveře uvnitř budovy a Baretski s Lalem k nim vykročili. Poslední část cesty ke smrti v Březince si Lale důkladně prohlédl. Spatřil příslušníky Sonderkommanda. Postávali tam, zlomení, připravení k práci, kterou by nikdo na světě nedělal dobrovolně – vytahovat mrtvoly z plynových komor a házet je do pecí.“„Tatér z Osvětimi“, Heather Morrisová

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Máte rádi historii? Zajímáte se období II. světové války a shoa? Chtěli byste se dozvědět více o životě Židů a odjezdech do koncentračních táborů? Chcete si přečíst příběh o přiživších z Osvětimi? O lásce dvou mladých lidí, kteří našli jeden druhé právě v pekle koncentračního tábora a jejichž láska přetrvala celý život? Pak je kniha „Tatér z Osvětimi“, příběh, o kterém téměř sedmdesát let nikdo nevěděl, právě pro vás!

Knihu „Tatér z Osvětimi“ od Heather Morrisové mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Přeji příjemné podzimní dny a žádné války, Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

MORRISOVÁ, Heather. Tatér z Osvětimi. Albatros Media a. s. a BizBooks. 2018. 248 stran. 1. vydání. Brno. ISBN 9788026420170.

Fotografie knihy je dostupná na Palmknihy.cz

Fotografie Heather Morris na amazon.co.uk je dostupná zde:

https://www.amazon.co.uk/Heather-Morris/e/B07B9XDBVV/ref=dp_byline_cont_book_1

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 19.11.2018 9:58 | karma článku: 19,06 | přečteno: 1433x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

24.6.2024 v 12:00 | Karma: 23,35 | Přečteno: 681x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 8,78 | Přečteno: 139x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3935x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5559x | Diskuse | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,35 | Přečteno: 790x | Společnost
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Biden se nakazil covidem, stahuje se do izolace, oznámil Bílý dům

18. července 2024,  aktualizováno 

Americký prezident Joe Biden, který obhajuje v podzimních volbách mandát, se nakazil covidem....

Raketová kariéra Trumpovy snachy. Hvězdné Laře radila i rodačka ze Zlína

18. července 2024

Premium Pro snachu Donalda Trumpa Laru jsou poslední měsíce ve znamení nástupu na politické výsluní, který...

I pár stovek měsíčně udělá za dvacet let divy. Expertka o výchově ke spoření

18. července 2024

Premium O financích mluví jen pět procent žen. A podobné procento teenagerů dostává informace od rodičů...

Velký výprodej státu. Nabízí jez, pošty i hřbitovy, některé však omylem

18. července 2024

Premium Pokud se chystáte v budoucnu investovat do nemovitostí, zbystřete. Stát se hodlá zbavit více než...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

 • Počet článků 626
 • Celková karma 29,12
 • Průměrná čtenost 3805x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->