Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

PROČ JSEM SI VYBRALA PRÁVĚ TUTO KNIHU?

Knihu „Dějiny moderního Izraele“ od českého politologa a právníka Marka Čejky jsem si chtěla pořídit v tištěné podobě už před mnoha lety. Ale ať jsem hledala kdekoliv, papírové knihy jsou beznadějně vyprodány. Když jsem však objevila, že publikace je dostupná jako e-kniha, sáhla jsem po ní!

„11. června 1948 – Komunistické Československo prodalo (nešlo o dar) Izraeli celkově 39.500 pušek, 5.635 lehkých kulometů (MG-34), 200 těžkých kulometů, přibližně 76 milionů nábojů nejrůznějšího kalibru a 80 letadel. Československo poskytlo výcvik židovským dobrovolníkům a poskytlo asistenci izraelskému generálnímu štábu. Československá pomoc souvisela se Stalinovým plánem učinit z Izraele výspu komunismu na Blízkém východě vzhledem k levicovému vedení Izraele to tehdy nebyla zcela nereálná představa). Poté, co se však na přelomu čtyřicátých a padesátých let již stalo zjevné, že se Izrael obrací k Západu, československá podpora v souladu s vůlí Moskvy okamžitě ustala a československá zahraniční politika nabrala po vzoru Sovětského svazu tvrdě protiizraelský kurz. Diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem však formálně existovaly až do roku 1967.“

CO BYLO ZÁMĚREM AUTORA KNIHY?

Marek Čejka v úvodu píše, o co v publikaci usiloval: „Současnou publikaci jsem chtěl od zmíněných předešlých knih (Izrael a Palestina, 2005, 2007) jistým způsobem odlišit, aby nevznikla další obdoba toho, co u nás již vyšlo. Zvolil jsem tak cestu chronologie, k čemuž mě inspirovalo několik prací, které se mi dostaly do rukou. Byly to většinou přehledné příručky, které čtenáři nabídly velmi pohodlnou a rychlou orientaci v důležitých událostech.“

ANOTACE KNIHY

Horký pruh země u Středozemního moře byl již od starověku svědkem mnoha dramatických zvratů, které hýbaly celým světem. A po celou dobu existovala touha židovského národa po vlastní zemi, která vyvrcholila v sionistickém hnutí 19. století a roku 1948 založením státu Izrael. Ten se okamžitě musel vypořádat s vojenským útokem okolních států i svými vlastními temnými stránkami. Ani dějiny moderního Izraele však nejsou jen dějinami válek. Už jen samotné budování vlastního státu bylo z historického hlediska jedinečné a stejně tak izraelská politika i kultura nemá vzhledem ke specifičnosti této země nikde obdoby. Kniha čtenáře krátce seznámí se situací, která ve 20. století postupně vedla ke vzniku státu, aby poté plnou pozornost věnovala období po roce 1948 až do roku 2010. Izraelské dějiny jsou vykládány z politicky neutrálního pohledu a prostor je dán i "druhé straně" - arabským obyvatelům země. Autor je jedním z největších českých odborníků na problematiku Izraele a Palestiny. Tato kniha je jeho dvanáctou.

„27. září 1951 – Německý spolkový kancléř Adenauer oznamuje, že jeho vláda je připravena platit reparace židovskému lidu.“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána spisovaným jazykem, velmi srozumitelnou formou.
  • Publikace je stručná a chronologická.
  • Kniha je bohatě doprovázena fotografiemi, které zachycují významné osobnosti, události, mapy, budovy, známky, dokumenty státu Izraele…
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„19. července 1952 – Izrael se poprvé účastní olympiády (Helsinki), avšak na první medaili si musí počkat do olympiády v Barceloně (1992).“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je nejen historickou knihou, ale také chronologickou. Autor přináší informace o Osmanské říši a britském mandátu Palestina (od roku 1517 do roku 1948) a poté se zabývá Izraelskou nezávislostí (rok 1948). Následně autor probírá rok za rokem, a to od roku 1949 do roku 2010, a zmiňuje nejdůležitější události těchto roků.

Pro odlehčení knihy Čejka do knihy zařadil také např. významné sportovní zážitky, velké koncerty či některé události, které mohly, ale také nemusely bezprostředně souviset s politickým děním.

Kladem knihy je chronologický přehled událostí. Pokud člověk něco rychle potřebuje, nalistuje příslušný rok a najde, co potřebuje.

Slabou stránkou knihy je, že byla vydána ve formě PDF (kdyby byla např. ve formátu mobi, vše by se zobrazovalo ve čtečce perfektně. Ale ve formátu PDF se mi nezobrazovaly některé popisky obrázků, dokumentů či map, ale i poslední řádky textu na stránkách nebyly vidět.

Na druhou stranu buďme rádi, že e-kniha je na světě. Jak jsem psala, papírové knihy jsou beznadějně vyprodané a druhé vydání neexistuje.

Pokud někdo potřebuje jasné, stručné, srozumitelné informace (data v čistě zpravodajském duchu – kdy, kde, co a jak), pak je v této knize najde! Vynikající nápad, který v dnešní rychlé době člověk skutečně ocení.

„11. května 1960 – Agenti Mosadu unesou z Argentiny do Izraele nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna – následuje diplomatický konflikt mezi Izraelem a Argentinou. Izraelský velvyslanec je v Argentině prohlášen za personu non grata. Konflikt skončí až v srpnu 1960. (11. dubna 1961 začíná v Jeruzalémě proces s Eichmannem, 15. prosince 1961 je odsouzen k smrti, 31. května 1962 je popraven).“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu bych doporučila milovníkům a obdivovatelům Izraele, kterým rozšíří znalosti o Zaslíbené zemi, ale bude se také líbit těm, kteří mají rádi dějiny jako takové.

E-knihu "Dějiny moderního Izraele" od Marka Čejky mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a hluboký vpád do historie Izraele vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Fotografie přebalu knihy a anotace je dostupná na webu Palmknihy.cz

ČEJKA. M. Dějiny moderního Izraele. Grada Publishing, a. s. 2011. Praha. 352 stran. 1. vydání.  ISBN 978-80-247-7327-8 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 23.1.2023 21:16 | karma článku: 8,87 | přečteno: 326x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,68 | Přečteno: 3847x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,16 | Přečteno: 5513x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 778x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 519x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Dvanáctero pro lepší život Pražanů

Po dvou letech v Praze jsem v šoku, jak moc se Pražené změnili. Z milých, ohleduplných a vstřícných lidí se stali hrubí a arogantní lidé. Největší změny vidím u dvacátníků a třicátníků. Copak jim nikdo neřekl o etiketě?

8.3.2024 v 1:04 | Karma: 19,12 | Přečteno: 958x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Klimatičtí aktivisté ochromili letiště v Mnichově, vybrali si rušné svátky

18. května 2024  8:34,  aktualizováno  14:38

Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z...

Vlak srazil mezi Olomoucí a Prostějovem člověka, provoz na trati stojí

18. května 2024  14:31

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Alpský hotýlek centrem špionáže? Číňané měli výhled na základnu pro F-35

18. května 2024  14:02

Švýcarský hotel Rössli ve vesnici Unterbach se v posledních letech stal tématem hovorů členů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 624
  • Celková karma 21,88
  • Průměrná čtenost 3856x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->