Recenze knihy „Dějiny moderního Izraele“ od Marka Čejky

„Dějiny moderního Izraele“ od politologa a právníka Marka Čejky přináší chronologicky sestavené dějiny od roku 1949 do roku 2010. Stručné, jasné, srozumitelné a hlavně – v dnešní uspěchané době - čtenářsky příjemné!

PROČ JSEM SI VYBRALA PRÁVĚ TUTO KNIHU?

Knihu „Dějiny moderního Izraele“ od českého politologa a právníka Marka Čejky jsem si chtěla pořídit v tištěné podobě už před mnoha lety. Ale ať jsem hledala kdekoliv, papírové knihy jsou beznadějně vyprodány. Když jsem však objevila, že publikace je dostupná jako e-kniha, sáhla jsem po ní!

„11. června 1948 – Komunistické Československo prodalo (nešlo o dar) Izraeli celkově 39.500 pušek, 5.635 lehkých kulometů (MG-34), 200 těžkých kulometů, přibližně 76 milionů nábojů nejrůznějšího kalibru a 80 letadel. Československo poskytlo výcvik židovským dobrovolníkům a poskytlo asistenci izraelskému generálnímu štábu. Československá pomoc souvisela se Stalinovým plánem učinit z Izraele výspu komunismu na Blízkém východě vzhledem k levicovému vedení Izraele to tehdy nebyla zcela nereálná představa). Poté, co se však na přelomu čtyřicátých a padesátých let již stalo zjevné, že se Izrael obrací k Západu, československá podpora v souladu s vůlí Moskvy okamžitě ustala a československá zahraniční politika nabrala po vzoru Sovětského svazu tvrdě protiizraelský kurz. Diplomatické vztahy mezi Československem a Izraelem však formálně existovaly až do roku 1967.“

CO BYLO ZÁMĚREM AUTORA KNIHY?

Marek Čejka v úvodu píše, o co v publikaci usiloval: „Současnou publikaci jsem chtěl od zmíněných předešlých knih (Izrael a Palestina, 2005, 2007) jistým způsobem odlišit, aby nevznikla další obdoba toho, co u nás již vyšlo. Zvolil jsem tak cestu chronologie, k čemuž mě inspirovalo několik prací, které se mi dostaly do rukou. Byly to většinou přehledné příručky, které čtenáři nabídly velmi pohodlnou a rychlou orientaci v důležitých událostech.“

ANOTACE KNIHY

Horký pruh země u Středozemního moře byl již od starověku svědkem mnoha dramatických zvratů, které hýbaly celým světem. A po celou dobu existovala touha židovského národa po vlastní zemi, která vyvrcholila v sionistickém hnutí 19. století a roku 1948 založením státu Izrael. Ten se okamžitě musel vypořádat s vojenským útokem okolních států i svými vlastními temnými stránkami. Ani dějiny moderního Izraele však nejsou jen dějinami válek. Už jen samotné budování vlastního státu bylo z historického hlediska jedinečné a stejně tak izraelská politika i kultura nemá vzhledem ke specifičnosti této země nikde obdoby. Kniha čtenáře krátce seznámí se situací, která ve 20. století postupně vedla ke vzniku státu, aby poté plnou pozornost věnovala období po roce 1948 až do roku 2010. Izraelské dějiny jsou vykládány z politicky neutrálního pohledu a prostor je dán i "druhé straně" - arabským obyvatelům země. Autor je jedním z největších českých odborníků na problematiku Izraele a Palestiny. Tato kniha je jeho dvanáctou.

„27. září 1951 – Německý spolkový kancléř Adenauer oznamuje, že jeho vláda je připravena platit reparace židovskému lidu.“

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

  • Kniha je napsána spisovaným jazykem, velmi srozumitelnou formou.
  • Publikace je stručná a chronologická.
  • Kniha je bohatě doprovázena fotografiemi, které zachycují významné osobnosti, události, mapy, budovy, známky, dokumenty státu Izraele…
  • Korektury byly odvedeny profesionálně.

„19. července 1952 – Izrael se poprvé účastní olympiády (Helsinki), avšak na první medaili si musí počkat do olympiády v Barceloně (1992).“

KLADNÉ A ZÁPORNÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je nejen historickou knihou, ale také chronologickou. Autor přináší informace o Osmanské říši a britském mandátu Palestina (od roku 1517 do roku 1948) a poté se zabývá Izraelskou nezávislostí (rok 1948). Následně autor probírá rok za rokem, a to od roku 1949 do roku 2010, a zmiňuje nejdůležitější události těchto roků.

Pro odlehčení knihy Čejka do knihy zařadil také např. významné sportovní zážitky, velké koncerty či některé události, které mohly, ale také nemusely bezprostředně souviset s politickým děním.

Kladem knihy je chronologický přehled událostí. Pokud člověk něco rychle potřebuje, nalistuje příslušný rok a najde, co potřebuje.

Slabou stránkou knihy je, že byla vydána ve formě PDF (kdyby byla např. ve formátu mobi, vše by se zobrazovalo ve čtečce perfektně. Ale ve formátu PDF se mi nezobrazovaly některé popisky obrázků, dokumentů či map, ale i poslední řádky textu na stránkách nebyly vidět.

Na druhou stranu buďme rádi, že e-kniha je na světě. Jak jsem psala, papírové knihy jsou beznadějně vyprodané a druhé vydání neexistuje.

Pokud někdo potřebuje jasné, stručné, srozumitelné informace (data v čistě zpravodajském duchu – kdy, kde, co a jak), pak je v této knize najde! Vynikající nápad, který v dnešní rychlé době člověk skutečně ocení.

„11. května 1960 – Agenti Mosadu unesou z Argentiny do Izraele nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna – následuje diplomatický konflikt mezi Izraelem a Argentinou. Izraelský velvyslanec je v Argentině prohlášen za personu non grata. Konflikt skončí až v srpnu 1960. (11. dubna 1961 začíná v Jeruzalémě proces s Eichmannem, 15. prosince 1961 je odsouzen k smrti, 31. května 1962 je popraven).“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu bych doporučila milovníkům a obdivovatelům Izraele, kterým rozšíří znalosti o Zaslíbené zemi, ale bude se také líbit těm, kteří mají rádi dějiny jako takové.

E-knihu "Dějiny moderního Izraele" od Marka Čejky mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné čtení a hluboký vpád do historie Izraele vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Fotografie přebalu knihy a anotace je dostupná na webu Palmknihy.cz

ČEJKA. M. Dějiny moderního Izraele. Grada Publishing, a. s. 2011. Praha. 352 stran. 1. vydání.  ISBN 978-80-247-7327-8 (formát mobi)

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 23.1.2023 21:16 | karma článku: 8,87 | přečteno: 325x