Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Útlou knížku „Co s penězi“, s podtitulem „Biblický pohled na hospodaření“, kterou v roce 2021 vydalo Nakladatelství KMS (Křesťanská misijní společnost) napsal muž, kterého si velice vážím, Dan Drápal. Známe se několik let. Kromě toho, že se jedná o mého pastora, je to přední český intelektuál, spisovatel, teolog a překladatel.

Protože autora znám, tak také vím, jak se sám osvědčil v otázce financí, a to nejen ve svém osobním životě, ale také v církvi Křesťanské společenství Praha, kterou založil a působil po mnoho let jako pastor. Nemá půjčky, hypotéky, ale přesto má všechno, co potřebuje on i jeho rodina.

V čem spočívá tajemství prosperity? Jak správně hospodařit s penězi? Jak se Bůh dívá na dluhy, půjčky, hypotéky, ručení za druhé či pomoc chudým? Co udělat, aby nám Bůh požehnal a my měli dostatek peněz? O tom všem je kniha „Co s penězi“ z pohledu teologa, který prozkoumal biblické texty a doprovodil je mnoha praktickými příklady ze života.

Jedná se o knihu naučnou. A jak se dnes moderně říká, motivační.

„Když jsem se přestěhoval z Prahy do Jeseníku, potvrdilo se mi, co jsem znal z oficiálních statistik: Jesenicko je mnohem chudší kraj, v němž mnohem více lidí zápasí s finanční nouzí. Oficiální statistiky vám ovšem neřeknou, že mnozí se dostali do finančních problémů, protože neznali či nerespektovali to, co nám o hospodaření říká Boží slovo, Bible. Žasnu nad tím, jak jsou některé biblické rady a některá biblická varování aktuální. Nacházíme je v nejrůznějších biblických spisech, nejvíce ale v knize přísloví.“

CO VEDLO AUTORA K SEPSÁNÍ TÉTO KNIHY?

„Knihu jsem napsal proto, aby se lidé zbytečně nedostávali do finančních problémů“, uvádí v úvodu Drápal.

O ČEM JE KNIHA?

„Co s penězi?“ je otázka, kterou si klademe, ať už jich máme dostatek, nebo se nám jich nedostává. Na majetek nemáme spoléhat, ale nemusíme jej ani zatracovat. Bible nás vybízí k činorodosti i ke štědrosti. A jak je to s půjčováním, ručením, poctivostí a finanční soběstačností církve? Souvisí množství majetku s požehnáním? V patnácti krátkých kapitolách autor pojednává o tom, jak se na hospodaření s financemi dívá Bible.

NA CO SE MŮŽETE V KNIZE TĚŠIT?

 1. Úvod
 2. Peníze
 3. Na majetek nespoléhej
 4. Majetek jako překážka
 5. O bohatství pozitivně
 6. Milostivé léto
 7. Píle a činorodost
 8. Štědrost k chudým
 9. Půjčování
 10. Poctivost
 11. Vztah ke státu
 12. Vnitřní pokoj
 13. Faktor požehnání
 14. Soběstačnost církve
 15. Závěr

Útlá knížka má 40 stran. Obsahuje úvod, 15 kapitol, závěr a rejstřík biblických míst, ze kterých autor citoval a která rozebírá.

„Jak Starý, tak Nový zákon mluví o lásce k penězům a varuje před ní. Všimněte si ale důležité věci: Nikde v Písmu není řečeno, ba ani neznačeno, že peníze samy o sobě jsou něco špatného. Peníze jsou dobrý vynález, který usnadňuje směnu a umožňuje hospodářský rozvoj. Probléme je ovšem láska k penězům.“

SLABÉ A SILNÉ STRÁNKY KNIHY

Jedná se sice o útlý spisek, ale vydatný na rady a moudrosti. Přitom se nejedná o žádnou knihu ve stylu „jak rychle a snadno zbohatnout“, kterých je na knižním trhu habaděj.

Je to kniha, kterou autor sepsal po desítkách let své duchovní služby pastora a prozkoumal jako teolog. Jedná se o rozbor známých míst z Bible. Drápal se zaměřil na to, co nám v Bibli – návodu pro život – doporučuje sám Bůh, a také, co vyloženě zakazuje (např. ručit za kohokoliv).

Autor klíčová místa Písma rozebírá a obohacuje je o praktické příklady jak ze svého osobního života, tak ze života pastora církve. Ostatně, který duchovní, pastor či kazatel nezná situace, kdy se na něj obracejí desítky lidí a žádají ho o finanční pomoc či půjčku?

Velice zajímavá místa v knížce jsou ta, kde Drápal zmiňuje štědrost, velkorysost, podporování chudých, sirotků a vdov. Na první pohled by se mohlo zdát, že cesta k bohatství vede cestou úsporných řešení a neutrácení na lidech, kteří si to „nezaslouží“. Opak je ale pravdou. „Boží ekonomie“ vede opačným směrem – čím více dáš/daruješ/věnuješ/pomůžeš – tím víc Bůh dá tobě.

Knihu jsem přečetla za dvě hodiny, ale přemýšlet o tom, co jsem se dozvěděla, budu několik dnů. Není složitá. Je napsána tak, aby jí porozuměl každý čtenář a přijal z ní velký užitek, bude-li o to stát.

„Co je opakem štědrosti? Je to skrblictví, lakota. Nikoli šetrnost. Štědrost patří k víře, lásce a píli. Lakota k nevěře a sobectví. Pán Ježíš nás vyzývá, abychom dávali dobrou, natlačenou, vrchovatou míru. Vede nás k velkorysosti.“

Dan Drápal (*1949) je spisovatel, komentátor, teolog a překladatel. Vystudoval Evangelickou bohosloveckou fakultu J. A. K. v Praze. Místo vikáře v ČCE nemohl však vykonávat kvůli politické angažovanosti v roce 1968 a pracoval jako topič. Od roku 1977 byl vikářem ve sboru ČCE v Praze 7 – Na Maninách. V roce 1978 zažil osobní setkání s Bohem a obrácení. Důsledkem byl dramatický růst církve. V roce 1985 se stal sbor ČCE největším v Praze, což po roce 1989 vedlo k oddělení se od ČCE a vytvoření Křesťanského společenství, kde Drápal působil jako vedoucí až do své rezignace v roce 2004. V roce 2007 byl předsedou KDU-ČSL na Praze 8. Je zakladatelem a byl prvním šéfredaktorem Konzervativních listů. Napsal asi třicet knih. Žije v Jeseníku.

„Štědrost by měla být naším základním nastavením. Pro úplnost ale nutno zmínit, že Písmo mluví na mnoha místech konkrétně o štědrosti k chudým. Jak Starý, tak i Nový zákon mluví o štědrosti k chudým mnohokrát. Je to jistě i proto, že v tehdejších dobách nebylo žádné anonymní sociální zabezpečení. Chudí lidé nemohli spoléhat na stát. Bohu ale vždy záleželo na slabých – na vdovách a sirotcích. Nouze se řešila především v rámci příbuzenstva; o to víc ale byli ohroženi ti, kteří příbuzné neměli nebo jejichž příbuzní byli rovněž nemajetní.“

AUTORŮV STYL, JAZYK, KOREKTURY

 • Kniha je napsána srozumitelným a spisovným jazykem.
 • Autor použil ich-formu a tématy čtenáře provází jako laskavý průvodce.
 • Spisek je vhodný pro jakéhokoliv čtenáře, ať už má základní školu či tři doktoráty.
 • Kniha je velice zajímavá, podnětná a nutí k přemýšlení.
 • Korektury byly odvedeny profesionálně. V knize nejsou chyby.
„Půjčit druhému člověku může být správné, ale je potřeba zvážit okolnosti. Jak pravý známý výrok, je lepší neučit někoho rybařit, než mu nosit ryby.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu vřele doporučuji každému dospělému muži, ženě i dětem, když začnou dospívat. Kniha je plná moudrých rad, které čtenářům umožní nejen zaujmout správný postoj k financím, ale také se vyvarovat problémů (dluhů, půjček a exekucí). Kniha by měla být v každé rodině, veřejné knihovně i církve. Pokud máte ve svém okolí chronické dlužníky a lidi, kteří neumí s penězi hospodařit a neustále si od vás půjčují, kupte jim tuto knihu! Vynikající nápad jako dárek pod stromeček.

Knihu „Co s penězi“ od Dana Drápala mi laskavě k recenzi poskytly Palmknihy.cz.

Krásné zimní dny a moudré hospodaření s penězi vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

DRÁPAL, DAN. Co s penězi. Biblický pohled na hospodaření. Nakladatelství KMS, s. r. o. 2021, 40 stran. Praha. I. vydání. ISBN 978-80-87904-29-4 (formát pdf)

Fotografie obálky knihy je dostupná na webu palmknihyc.cz.

Životopis Dana Drápala je dostupný na dan-drapal.cz zde: http://dan-drapal.cz/index.php/cz/neco-o-mne

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 14.12.2021 19:48 | karma článku: 8,20 | přečteno: 299x
 • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,32 | Přečteno: 66x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3884x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
 • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

 • Počet článků 625
 • Celková karma 22,61
 • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->