Recenze knihy „Co s penězi“ od Dana Drápala

Mnoho lidí si neví v životě rady s penězi. Buď jich mají moc, nebo naopak málo a ti si pak půjčují a zadlužují se. Kniha „Co s penězi“ od Dana Drápala přináší moudré rady z Bible, jak si s penězi poradit a mít se dobře.

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Útlou knížku „Co s penězi“, s podtitulem „Biblický pohled na hospodaření“, kterou v roce 2021 vydalo Nakladatelství KMS (Křesťanská misijní společnost) napsal muž, kterého si velice vážím, Dan Drápal. Známe se několik let. Kromě toho, že se jedná o mého pastora, je to přední český intelektuál, spisovatel, teolog a překladatel.

Protože autora znám, tak také vím, jak se sám osvědčil v otázce financí, a to nejen ve svém osobním životě, ale také v církvi Křesťanské společenství Praha, kterou založil a působil po mnoho let jako pastor. Nemá půjčky, hypotéky, ale přesto má všechno, co potřebuje on i jeho rodina.

V čem spočívá tajemství prosperity? Jak správně hospodařit s penězi? Jak se Bůh dívá na dluhy, půjčky, hypotéky, ručení za druhé či pomoc chudým? Co udělat, aby nám Bůh požehnal a my měli dostatek peněz? O tom všem je kniha „Co s penězi“ z pohledu teologa, který prozkoumal biblické texty a doprovodil je mnoha praktickými příklady ze života.

Jedná se o knihu naučnou. A jak se dnes moderně říká, motivační.

„Když jsem se přestěhoval z Prahy do Jeseníku, potvrdilo se mi, co jsem znal z oficiálních statistik: Jesenicko je mnohem chudší kraj, v němž mnohem více lidí zápasí s finanční nouzí. Oficiální statistiky vám ovšem neřeknou, že mnozí se dostali do finančních problémů, protože neznali či nerespektovali to, co nám o hospodaření říká Boží slovo, Bible. Žasnu nad tím, jak jsou některé biblické rady a některá biblická varování aktuální. Nacházíme je v nejrůznějších biblických spisech, nejvíce ale v knize přísloví.“

CO VEDLO AUTORA K SEPSÁNÍ TÉTO KNIHY?

„Knihu jsem napsal proto, aby se lidé zbytečně nedostávali do finančních problémů“, uvádí v úvodu Drápal.

O ČEM JE KNIHA?

„Co s penězi?“ je otázka, kterou si klademe, ať už jich máme dostatek, nebo se nám jich nedostává. Na majetek nemáme spoléhat, ale nemusíme jej ani zatracovat. Bible nás vybízí k činorodosti i ke štědrosti. A jak je to s půjčováním, ručením, poctivostí a finanční soběstačností církve? Souvisí množství majetku s požehnáním? V patnácti krátkých kapitolách autor pojednává o tom, jak se na hospodaření s financemi dívá Bible.

NA CO SE MŮŽETE V KNIZE TĚŠIT?

  1. Úvod
  2. Peníze
  3. Na majetek nespoléhej
  4. Majetek jako překážka
  5. O bohatství pozitivně
  6. Milostivé léto
  7. Píle a činorodost
  8. Štědrost k chudým
  9. Půjčování
  10. Poctivost
  11. Vztah ke státu
  12. Vnitřní pokoj
  13. Faktor požehnání
  14. Soběstačnost církve
  15. Závěr

Útlá knížka má 40 stran. Obsahuje úvod, 15 kapitol, závěr a rejstřík biblických míst, ze kterých autor citoval a která rozebírá.

„Jak Starý, tak Nový zákon mluví o lásce k penězům a varuje před ní. Všimněte si ale důležité věci: Nikde v Písmu není řečeno, ba ani neznačeno, že peníze samy o sobě jsou něco špatného. Peníze jsou dobrý vynález, který usnadňuje směnu a umožňuje hospodářský rozvoj. Probléme je ovšem láska k penězům.“

SLABÉ A SILNÉ STRÁNKY KNIHY

Jedná se sice o útlý spisek, ale vydatný na rady a moudrosti. Přitom se nejedná o žádnou knihu ve stylu „jak rychle a snadno zbohatnout“, kterých je na knižním trhu habaděj.

Je to kniha, kterou autor sepsal po desítkách let své duchovní služby pastora a prozkoumal jako teolog. Jedná se o rozbor známých míst z Bible. Drápal se zaměřil na to, co nám v Bibli – návodu pro život – doporučuje sám Bůh, a také, co vyloženě zakazuje (např. ručit za kohokoliv).

Autor klíčová místa Písma rozebírá a obohacuje je o praktické příklady jak ze svého osobního života, tak ze života pastora církve. Ostatně, který duchovní, pastor či kazatel nezná situace, kdy se na něj obracejí desítky lidí a žádají ho o finanční pomoc či půjčku?

Velice zajímavá místa v knížce jsou ta, kde Drápal zmiňuje štědrost, velkorysost, podporování chudých, sirotků a vdov. Na první pohled by se mohlo zdát, že cesta k bohatství vede cestou úsporných řešení a neutrácení na lidech, kteří si to „nezaslouží“. Opak je ale pravdou. „Boží ekonomie“ vede opačným směrem – čím více dáš/daruješ/věnuješ/pomůžeš – tím víc Bůh dá tobě.

Knihu jsem přečetla za dvě hodiny, ale přemýšlet o tom, co jsem se dozvěděla, budu několik dnů. Není složitá. Je napsána tak, aby jí porozuměl každý čtenář a přijal z ní velký užitek, bude-li o to stát.

„Co je opakem štědrosti? Je to skrblictví, lakota. Nikoli šetrnost. Štědrost patří k víře, lásce a píli. Lakota k nevěře a sobectví. Pán Ježíš nás vyzývá, abychom dávali dobrou, natlačenou, vrchovatou míru. Vede nás k velkorysosti.“

Dan Drápal (*1949) je spisovatel, komentátor, teolog a překladatel. Vystudoval Evangelickou bohosloveckou fakultu J. A. K. v Praze. Místo vikáře v ČCE nemohl však vykonávat kvůli politické angažovanosti v roce 1968 a pracoval jako topič. Od roku 1977 byl vikářem ve sboru ČCE v Praze 7 – Na Maninách. V roce 1978 zažil osobní setkání s Bohem a obrácení. Důsledkem byl dramatický růst církve. V roce 1985 se stal sbor ČCE největším v Praze, což po roce 1989 vedlo k oddělení se od ČCE a vytvoření Křesťanského společenství, kde Drápal působil jako vedoucí až do své rezignace v roce 2004. V roce 2007 byl předsedou KDU-ČSL na Praze 8. Je zakladatelem a byl prvním šéfredaktorem Konzervativních listů. Napsal asi třicet knih. Žije v Jeseníku.

„Štědrost by měla být naším základním nastavením. Pro úplnost ale nutno zmínit, že Písmo mluví na mnoha místech konkrétně o štědrosti k chudým. Jak Starý, tak i Nový zákon mluví o štědrosti k chudým mnohokrát. Je to jistě i proto, že v tehdejších dobách nebylo žádné anonymní sociální zabezpečení. Chudí lidé nemohli spoléhat na stát. Bohu ale vždy záleželo na slabých – na vdovách a sirotcích. Nouze se řešila především v rámci příbuzenstva; o to víc ale byli ohroženi ti, kteří příbuzné neměli nebo jejichž příbuzní byli rovněž nemajetní.“

AUTORŮV STYL, JAZYK, KOREKTURY

  • Kniha je napsána srozumitelným a spisovným jazykem.
  • Autor použil ich-formu a tématy čtenáře provází jako laskavý průvodce.
  • Spisek je vhodný pro jakéhokoliv čtenáře, ať už má základní školu či tři doktoráty.
  • Kniha je velice zajímavá, podnětná a nutí k přemýšlení.
  • Korektury byly odvedeny profesionálně. V knize nejsou chyby.
„Půjčit druhému člověku může být správné, ale je potřeba zvážit okolnosti. Jak pravý známý výrok, je lepší neučit někoho rybařit, než mu nosit ryby.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu vřele doporučuji každému dospělému muži, ženě i dětem, když začnou dospívat. Kniha je plná moudrých rad, které čtenářům umožní nejen zaujmout správný postoj k financím, ale také se vyvarovat problémů (dluhů, půjček a exekucí). Kniha by měla být v každé rodině, veřejné knihovně i církve. Pokud máte ve svém okolí chronické dlužníky a lidi, kteří neumí s penězi hospodařit a neustále si od vás půjčují, kupte jim tuto knihu! Vynikající nápad jako dárek pod stromeček.

Knihu „Co s penězi“ od Dana Drápala mi laskavě k recenzi poskytly Palmknihy.cz.

Krásné zimní dny a moudré hospodaření s penězi vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

DRÁPAL, DAN. Co s penězi. Biblický pohled na hospodaření. Nakladatelství KMS, s. r. o. 2021, 40 stran. Praha. I. vydání. ISBN 978-80-87904-29-4 (formát pdf)

Fotografie obálky knihy je dostupná na webu palmknihyc.cz.

Životopis Dana Drápala je dostupný na dan-drapal.cz zde: http://dan-drapal.cz/index.php/cz/neco-o-mne

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 14.12.2021 19:48 | karma článku: 8,20 | přečteno: 298x