Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se na čokoládové tyčince Kofila změnil mouřenín na modřenína?

Před dvěma roky jsme byli, my, zákazníci a milovníci oblíbené čokoládové tyčinky Kofila, ujišťováni vedením společnosti Nestlé, že obal nezmění. Ouha! Z ikonického tureckého mouřenína se stal modřenín!

MOHOU BÝT KRESLENÉ ČOKOLÁDOVÉ LUPÍNKY RASISTICKÉ?

Psal se červen roku 2020 a já jsem tehdy četla zajímavý článek „Výrobce cereálií čelí nařčení z rasismu kvůli hnědému stvoření. Mouřenín z čokolády Kofila je v bezpečí“ na zpravodajském serveru Novinky.cz.

Co se tam psalo? Zkrátka a jednoduše bývalá britská poslankyně Fiona Onasanyaová se ptala na sociálních sítích cereálního gigantu Kellogg's, proč má na dvou výrobcích jiné obaly? Naznačovala, že hnědá opička na jedné papírové krabici cereálií Coco Pops je rasistická.

Řetězec Kellogg's čelil stížnostem na sociálních sítích z rasismu již v roce 2017. Jeden čokoládový lupínek byl totiž zobrazován v kreslené podobě jako uklízeč se sluchátky na uších a čistícím strojem na elektřinu v rukou. A tak řetězec Kellogg's rychle na stížnosti zákazníků raději zareagoval a obal stáhl.

TO SE DĚLO V ZAHRANIČÍ S LUPÍNKY OD KELLOGG´S. A CO U NÁS?

Člověka hned napadne, zda se i u nás v České republice strhne vlna změn názvů a obalů potravin. A to jenom proto, že se někomu bude zdát reklama či obal potravin, na který jsme sto let zvyklí, politicky nekorektní, anebo rovnou rasistický.

Měli bychom se bát například o oblíbenou čokoládovou tyčinku Kofila, kterou známe my, naši rodiče, ale i prarodiče?

KDO BY NEZNAL ČOKOLÁDOVOU TYČINKU KOFILU?

Každý z nás nejspíš Kofilu zná. Najdeme ji v každém obchodě mezi čokoládovými pochoutkami, ale také na předních místech regálů před pokladnami, kde my, zákazníci postáváme a netrpělivě čekáme, až přijdeme na řadu a budeme moci zaplatit. A tak nás Kofila láká a smyslně vábí, abychom po ní sáhli…

Na webu OrionČokoláda.cz se o této ikonické pochoutce dočteme: „Originální kávová chuť a obrázek mouřenína na typicky žlutém obalu nás provází celé generace. KOFILA spatřila světlo světa poprvé v roce 1923 a dodnes jejímu mystickému kouzlu a tradiční chuti podléhají tisíce lidí v České republice a na Slovensku. Specifická kombinace kávy a čokolády láká k ochutnání a zaručuje opravdu vytříbený chuťový zážitek, probouzí smysly a nechává prostor pro inspiraci. Vychutnejte si ji, kdykoliv potřebujete povzbudit nebo se naopak na chvíli zastavit. Stejně jako s šálkem poctivé kávy.“

O historii Kofily či vývoji obalů se na oficiálním webu čokoládovny Orion nedočteme. Ale v roce 1992 se švýcarská nadnárodní společnost Nestlé stala jedním ze strategických partnerů při privatizaci a.s. Čokoládovny.

První obal Kofily navrhl výtvarník Zdenek Rykr v roce 1923. Ano, je to ten známý černý mouřenín v turbanu a hrnkem kávy v rukou. Uznávaný výtvarník se při tvorbě postavičky nechal inspirovat Turkem Achmetem. Ten jako první na našem území svobodného Československa servíroval kávu.

Pohled z Uměleckoprůmyslového muzea. Původní obal Kofily z roku 1923

ROK 2019 - ŽÁDNÉ ZMĚNY OBALU KOFILY NEBUDOU

Před dvěma lety se k tématu změn obalů vyjádřil Robert Kičina z československé pobočky společnosti Nestlé. „Jsme na Rykrovu kresbu hrdí, je to jedna z nejikoničtějších značek, které máme. Nezaznamenali jsme žádné tlaky ani negativní ohlasy v tomto směru.“

Pohled z druhé strany

ROK 2022 – Z MOUŘENÍNA NA KOFILE SE STAL MODŘENÍN

Od tohoto výroku v roce 2019 uběhly dva roky. Máme rok 2022. A co se stalo? Kofila změnila svůj obal. V čem? Z mouřenína, tedy muže černé pleti, se stal modřenín (ať už to znamená cokoliv). Zkrátka muž modré pleti.

HLAVNÍ DŮVODY PRO ZMĚNU OBALU KOFILY

„Již v minulosti obal Kofily prošel různými změnami, změnila se barva kalhot postavičky i tvar hrnečku. Nyní jsme s novým složením upravili také barvu obličeje postavičky z černé na modrou. To nyní odpovídá značce Orion a více ladí s barvou tohoto loga,“ uvedla pro idnes.cz tisková mluvčí Tereza Skrbková.

Modrá pleť tedy více ladí s logem. Fajn. Dalším důvodem pro změnu obalu je to, že se nyní vyrábí Kofila ze 100% udržitelně získávaného kakaa.

Nový obal Kofily s modřenínem, ať už to znamená cokoliv

Nevím, jak vám, ale mně to zní opravdu neuvěřitelně. Tak nějak falešně. Nejsem jediná, komu se to nezdá. Změna mouřenína na modřenína vyvolala pobouření mezi českými zákazníky! Někteří jdou až tak daleko, že odmítají svoji oblíbenou Kofilu kupovat.

Ze slibů z roku 2019, že se nic měnit nebude, protože žádné negativní tlaky Nestlé nezaznamenala, sešlo. Je tmavá pleť urážkou pro Turky?! Pro černochy?! Pro koho? Nějak nechápu, proč by Turek nemohl nabízet šálek kávy? Copak Turci nejsou majitelé kaváren? Co je to za nesmysl dát Turkovi modrý obličej?!

Ano, modrý obličej se více hodí k modrému logu, to jej pravda. To nelze popřít.

Dle mého skromného názoru to je škoda. Nebudu zapírat, je mi z toho smutno. Přišli jsme o kus historie, která souvisela s našimi vzpomínkami, naším dětstvím, příběhy a krásnými zážitky. Příští rok by Kofila oslavila 100. narozeniny bez větších zásahů do obalu. No, nedočkala se toho…

Krásné jarní dny a už žádné modřeníny vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie:

hrš

Článek novináře se zkratkou tcs „Výrobce cereálií čelí nařčení z rasismu kvůli hnědému stvoření. Mouřenín z čokolády Kofila je v bezpečí“, server Novinky.cz, 16. 06. 2020, je k dispozici zde: https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/vyrobce-ceralii-celi-narceni-z-rasismu-kvuli-hnede-opicce-mourenin-z-kofily-je-v-bezpeci-40327797

Informace o výrobku Kofila najdeme na webu orioncokolada.cz zde: https://www.orioncokolada.cz/vyrobky/kofila

O historii společnosti Nestlé v ČR se dočtete zde: https://www.nestle.cz/cs/o-nestle/historie-nestle-v-cr-a-sr

Článek Veroniky Bělohlávkové, „Slavná Kofila dostala novou tvář, mouřenína vystřídal „modřenín“. 22. 02. 2022. idnes.cz; najdete zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/kofila-mourenin-zmena-obalu-avatar-nestle-orion.A220222_141108_ekoakcie_vebe

Autor: Hana Rebeka Šiander | úterý 5.4.2022 20:30 | karma článku: 37,23 | přečteno: 2098x
  • Další články autora

Hana Rebeka Šiander

Moje 90letá přítelkyně

Člověk nikdy netuší, koho potká. A tak se mi poštěstilo, že jsem po přestěhování narazila na báječnou sousedku. Muži, vzdělání, knihy, filmy, hudba, móda, dějiny... V tom všem si skvěle rozumíme a nezáleží na věku.

30.5.2024 v 14:33 | Karma: 5,30 | Přečteno: 65x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Jak ztratit kamarádku snadno a rychle díky sociálním sítím

Víc jak rok jsem se těšila z krásného přátelství. Pak jsem kamarádce poukázala na chybu v jejím životě, díky které trpěla. Následovalo ukončení vztahu. Jak negativně ovlivňují sociální sítě naše vztahy?

27.4.2024 v 12:06 | Karma: 25,81 | Přečteno: 3882x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Proč mě přestalo bavit nakupování oblečení

Ačkoliv se obchodní řetězce dušují, že se zaměřují na ochranu přírody, šetrnost a udržitelnost, nic není vzdálenější realitě. Nekvalitní oblečení stěží přežije dva roky, nemá styl, ale zato je z mizerných materiálů.

25.4.2024 v 21:55 | Karma: 38,19 | Přečteno: 5535x | Diskuse| Společnost

Hana Rebeka Šiander

Tuberkulóza, záškrt, černý kašel a jiné pohromy

Poslední roky, kdy už některá očkování nejsou povinná, nebo byly vyvinuty slabší vakcíny, je možné onemocnět záškrtem, tuberkulózou a černým kašlem. Už jste se s nimi setkali? Jaké jsou příznaky? Kolik je v ČR nemocných?

11.4.2024 v 19:18 | Karma: 15,08 | Přečteno: 785x | Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Přetížení“ od Arthura Haileyho

Napínavý román „Přetížení“ z pera Arthura Haileyho dává nahlédnout do zákulisí plynárenských a elektrárenských společností. Řeší otázku globálního oteplování, nedostatku vody, letních veder, čím dál větší spotřeby plynu a energie.

9.4.2024 v 19:06 | Karma: 11,37 | Přečteno: 520x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

KOMENTÁŘ: Strašidlo Macronova převratu. Chce být součástí dějin?

22. června 2024

Premium Rozhodnutí francouzského prezidenta rozpustit parlament odpovídá zcela duchu Páté republiky, jež...

ANALÝZA: Česká justice je loď plná děr. Přidat chtějí na soudech i ve věznicích

22. června 2024

Premium Ačkoli to tak lidem často nepřipadá, české soudnictví je podle nedávného unijního žebříčku jedním z...

Ukrajincům dáváme oči. Nepřítele vidí na kilometry, říká bývalý český voják

22. června 2024  15:54

Kapitán ve výslužbě Zdeněk Poul v rozhovoru pro iDNES.cz odhaluje detaily výroby a distribuce dronů...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  15:51

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

  • Počet článků 625
  • Celková karma 22,61
  • Průměrná čtenost 3808x
Narodila jsem se v roce 1979 v Hradci Králové. Baví mě studovat a vzdělávat se, a tak jsem vyučená švadlena a kuchařka, ale i sociální pracovnice. Vystudovala jsem theologii. Jsem absolventkou Policejní akademie PČR.

Během svého života jsem se věnovala mnoha povoláním. Pracovala jsem v McDonald´s, byla jsem asistentkou ve vzdělávací společnosti, realitní makléřkou i státní úřednicí na Ministerstvu obrany ČR.

Nejvíce mě zaujala práce v médiích (rádio, TV, noviny) a objevila jsem, že mě baví psát. Pracovala jsem jako novinářka v oblasti V.I.P. a politiky.

Píši recenze pro Palmknihy.cz. Jsem blogerka, spisovatelka a recenzentka knih a filmů.

V únoru 2012 mi vyšel můj první román pro ženy, kniha BRIGITA. V prosinci 2012 se objevila na světě druhá kniha HEDVIKA. V roce 2020 jsem napsala nový ženský román, který se jmenuje MARIANNE a hledám nakladatele, abych mohla knihu vydat. A pracuji na dalších knihách.

Najdete mě také na MÉM WEBU: http://siander.cz

Můžete mi napsat na E-MAIL: siander@siander.cz

Počet návštěv podle TOP listu:

');
//-->